banner6

Güney'in 2.2 milyar Euro'luk tahsil edilmemiş geliri var

banner37

Güney Kıbrıs’ın 2,2 milyar Euro’luk tahsil edilememiş gelirinin bulunduğu haber verildi.

Güney'in 2.2 milyar Euro'luk tahsil edilmemiş geliri var
banner150

banner150

banner99

Fileleftheros gazetesi “2,2 Milyar Kara Delik” başlığıyla manşetten verdiği haberinde, Kıbrıs Rum Sayıştaylığı tarafından hazırlanıp dün Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e iletilen 2015 yıllık raporuna yer verdi.

Gazete, Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in, devletin 2 milyar 179 milyon 26 bin 333 Euro’luk tahsil edilememiş gelirinin bulunduğuna işaret ederek, “tehlike çanları çaldığını”yazdı.

Habere göre, 2015 yılında, önceki yıla kıyasla tahsil edilememiş gelirlerde 99,1 milyon Euro’luk artış olduğuna dikkat çeken Mihailidis, tahsil edilememiş en büyük gelirin 1,7 milyar Euro ile Vergi Dairesi’nde görüldüğünü belirtti. 

Mihailidis, bu  zor ekonomik koşullarda devletin gelirleri toplama olanaklarının artırılması için derhal önlem alınması gerektiği yönünde hükümete çağrıda bulundu.

Devletin kayba uğradığı bir diğer önemli meselenin de vergi kaçakçılığı olduğunu söyleyen Mihailidis, bu konuda da önlem alınması gerektiği vurgusunda bulundu.

İstimlakların tazminat bedelleri ödenmiyor

Öte yandan gazete, haberinde, devletin kamu yararına yaptığı istimlaklere karşılık faizler de dâhil toplamda 340 milyon Euro’luk tazminat borcunun olduğunu yazdı.

Belediyelere propaganda katkısı

Simerini gazetesi ise, Sayıştaylığın raporuna göre, KKTC’deki bölgelerin sözde “belediyelerine”, “bilgilendirme” kampanyaları için 280 bin Euro’luk katkı verildiğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2016, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104