banner6

Güngör Çöplüğü’ne “Özelleştirme” reçetesi

banner37

Güngör Çöplüğü’ne “Özelleştirme” reçetesi
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Her yıl yaz aylarında çıkan yangınlarla gündeme gelen Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde özelleştirilmeye gidiliyor. KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre AB projesi olarak hayata geçirilen Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin durumunun düzeltilmesi için ilgili taraflara AB tarafından uyarılarda bulunuldu.

   Yap- İşlet- Devret Modeli’yle faaliyet gösteren Tesis’teki koşulların iyileştirilmesi adına yapılacak olan ihaleyi alan ilgili firmanın alandaki atıkları ayrıştıracağı, atık suları ve çöpleri değerlendirerek üreteceği metan gazından elektrik enerjisi elde edeceği ve devletten destek talep etmeyeceği öğrenildi.

   Ayrıca geçmiş dönemlerde sorumluluğu İçişleri Bakanlığı’nda olan Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin yükümlülüğü Maliye Bakanlığı’na devredildi ve ardından “Özelleştirme” girişiminde bulunuldu.

   Tesis’in özelleştirilmesi kapsamındaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’nin 9 Mart 2022 tarihli sayısında yayımlandı.

   KIBRIS’a konuşan Maliye Bakanlığı Koordinatörü Özdemir Kalkanlı, Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin koşullarının iyileştirilmesi, tesiste yatırımlar yapılması amacıyla “Özelleştirme Yasası” kapsamında ihaleye çıkılacağını belirterek, ancak henüz detayların belli olmadığını kaydetti.

Özelleştirme kararı

Resmi Gazete’de yayımlandı

   AB Projesi kapsamında çağdaş bir biçimde oluşturulan ancak daha sonra vahşi depolama alanına dönüşen Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin durumunun düzeltilmesi için harekete geçildi.

   Tesise yatırım yapılması ve mevcut sorunun çözülmesi için özelleştirmeye gidilirken, bu karar Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete’nin 9 Mart 2022 tarihli sayısında yayımlandı.

   “Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’nin Özelleştirme Programına Alınması” isimli kararda şu ifadelere yer verildi:

   Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında, O-89-2010 sayı ve 5.5.2010 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile S (K-II)133-2007 sayı ve 17.1.2007 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilerek, değiştirilmiş şekliyle 24/2012 sayılı Özelleştirme Yasası’nın 5’inci maddesi uyarınca, hazırlanıp önergeye ekli sunulan Ön Rapor’un değerlendirilmesi sonucunda Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi çerçevesinde Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’nin, Özelleştirme Yasası’nın 6’nci maddesi uyarınca özelleştirme programına alınmasına ve adı geçen yasanın 8’inci maddesinin (3)’üncü fıkrasında yer alan işletme hakkının verilmesi yöntemi ve 14’üncü maddesinin (1)’inci fıkrasının (C) bendinde yer alan “Pazarlık Usulü” ihale yöntemi uygulanarak özelleştirilmesine karar verdi.

   Özelleştirme Yasası’nın 6. maddesinde yer alan İşletme Hakkının Verilmesi Yöntemi’nde ise “Kamu kurum ve kuruluşlarının veya daire hizmetlerinin bir bütün olarak veya aktiflerindeki mal ve hizmet üretim birimlerinin veya kamu kurum ve kuruluşlarına, kamu iktisadi teşebbüslerine, kamu iştiraklerine ve kamu payı olan şirketlere ait ekonomik ve ticari olarak değerlendirilmesi mümkün bulunan varlık ve hakların mülkiyet hakkı saklı kalmak kaydıyla, bedel karşılığında belli süre ve şartlarla işletilmesi hakkının verilmesidir” ifadeleri yer alıyor.

İhale detayları henüz net değil

   Maliye Bakanlığı Koordinatörü Özdemir Kalkanlı, Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin özelleştirilmesi noktasında ihaleye çıkılacağını belirterek, ihale şartnamelerinin, sözleşmelerinin henüz netleşmediğini kaydetti.

   Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre tesisin “Yap- İşlet- Devret Modeli” ’yle belirli yıllığına işletmeye ihale yoluyla verileceğini dile getiren Kalkanlı, mevcut durumda tesisin sözleşmeyle başkaları tarafından yönetildiğini ancak tesisin koşullarının daha iyi olması ve yatırımların yapılması için ihaleye çıkılacağını vurguladı.

   Kalkanlı, tesisin kurulduğu günden bu yana özel firmalar tarafından yönetildiğine işaret ederek, şu an yapılacak olanın da aynı şey olduğunu, “Özelleştirme Yasası” kapsamında ihaleye çıkılacağını söyledi.

   Kararın Resmi Gazete’de yayımlandığına dikkat çeken Kalkanlı, bu karar üzerinde çalışılacağını bildirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110