banner6

‘GÜNSEL’ göz kamaştırdı

banner37

YDÜ AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve 2016 yılında prototip üretimi tamamlanan ‘GÜNSEL’in iki modeli “B9” ile “J9” tanıtıldı

‘GÜNSEL’ göz kamaştırdı
banner150

banner150

banner99

KKTC’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLİ… KKTC'nin ilk yerli ve milli otomobili olan GÜNSEL’in ilk modeli “B9” ile ikinci modeli “J9”un tanıtımı yapıldı. Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Babamız Dr. Suat Günsel’in kurduğu hayali; tasarımdan hep birlikte, tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdük” dedi.
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli ve milli otomobili “Günsel”, Girne Elexus Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen organizasyonla tanıtıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle ürettiği Günsel’in ilk modeli olan B9 KKTC’nin toprağını, gökyüzünü ve bayrağını simgeleyen sarı, mavi ve kırmızı renklerde üretildi. Günsel B9’un tasarım ve iç dizaynları büyük bir beğeni topladı.
   Başbakan Ersin Tatar, 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Turizm ve Çevre Bakanı Dr. Dt. Ünal Üstel, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er ve Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’nin katıldığı Günsel’in tanıtım gecesine yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 3 bin davetli katıldı.
   Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Babamız Dr. Suat Günsel’in kurduğu hayali; tasarımdan hep birlikte, tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdük” dedi.
    Günsel, 10 yıllık AR-GE ve tasarım çalışmalarıyla, Türk mühendisler tarafından geliştirilen Günsel B9’un tanıtıldığı gecede yaptığı konuşmada, “Uzun yıllar önce babamız Dr. Suat Günsel’in kurduğu hayali; tasarımdan AR-GE’ye teknolojiden mühendisliğe hep birlikte, tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdüğümüz bugün; GÜNSEL’i sizlerle birlikte, milletimizle, vatanımızla, anavatanımızla paylaşabilmenin ve dünyaya güçlü bir biçimde tanıtmanın onurunu, gururunu ve mutluluğunu tüm kalbimizle yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
   Günsel gibi büyük bir projenin hayata geçmesinin Yakın Doğu Üniversitesi’nin bilim üretme gücünün en değerli göstergelerinden olduğunu ifade eden Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi, coğrafyanın en büyük en gelişmiş üniversiteleri olmuş ve dünyanın saygın üniversiteleri arasında yerlerini almışlardır. Her yıl uluslararası indeksli dergilerde yayınlanan iki bine yakın makale ve şu anda devam eden 385 projeyi aynı anda yürütecek teknolojik altyapı ve akademik donanıma sahip olunmuştur” değerlendirmesi yaptı.
   Seri üretimi 2021’de başlayacak olan Günsel'in üretim kapasitesi 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşacak. Günsel’in ilk modeli B9’un lansmanının yapıldığı gecede, bugüne kadar gizli tutulan ikinci model J9’un tanıtım maketi de davetlilerin beğenisine sunuldu. SUV olarak tasarlanan J9’un geliştirme sürecinin 2022’de tamamlanarak prototip tanıtımının yapılması planlanıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in gecede gerçekleştirdiği sunumda ikinci model J9 modelinin seri üretimininse 2024’te başlayacağı bilgisi yer aldı.
   Günsel’in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni otomobil ihracatçısı ülkelerden birine dönüştürecek olması ülke ekonomisi için büyük bir sıçrama yaratacak. Günsel bir yandan yurtdışına ihraç edeceği otomobillerle KKTC’ye büyük miktarda ihracat geliri sağlayacağı gibi, yurtiçinde kullanılan Günsel’lerin sağlayacağı yakıt tasarrufu ithal edilen akaryakıt miktarını büyük ölçüde azaltacak. Bu nedenle Günsel, KKTC ekonomisine çift yönlü bir katkı sağlayarak dış ticaret açığını büyük oranda azaltma potansiyeline sahip. Yaratacağı ihracat geliri, kurulmasına ön ayak olacağı otomotiv yan sanayinin oluşturacağı ekonomi ve sağlanacak istihdam Günsel’i KKTC ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden biri haline getirecek.

Tatar: Bu güzelliği ortaya

koyanları tebrik ediyorum

Başbakan Ersin Tatar, böyle gururlu bir gecede seslenmenin gururunu yaşadığını belirterek, Günsel ailesinin başarılarından söz etti, bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etti.

KKTC’nin başarılarına imza atıldığını belirten Tatar, Doğu Akdeniz’de mavi vatanda KKTC ile ilgili çok olumsuzluklar konuşulduğunu ancak yaşanan güzelliklerin bunun önüne geçtiğini belirtti.

Tatar, ülkenin refahına da katkı sağlayacak projeden övgüyle söz etti, bunun çok önemli projelerin adımları olduğunu söyledi.

Özersay: KKTC’nin başarılı

öykülere ihtiyacı var

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, KKTC’nin başarılı öykülere ihtiyacı olduğunu belirterek, bunun da onlardan biri olduğuna işaret etti.

Özersay, böyle bir yatırımın Kıbrıs Türk halkının kendine olan güvenini de artıracağını anımsatarak, bu gelişmenin ülkenin tanıtımına da katkı sağlayacağını vurguladı.


Eroğlu: Günsel ve YDÜ

ailesiyle gurur duyuyorum

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “keşke bütün insanlarımız da böyle güzel becerilerse bizi mutlu etse” diyerek başladığı konuşmasında, Suat Günsel ile tanışma hikâyesini anlattı.

Günsel ailesinin başarılarından da söz eden Derviş Eroğlu, KKTC’ye birçok yenilik getiren Günsel ailesini kutladı tüm Günsel ve YDÜ ailesiyle gurur duyduklarını söyledi.

Sucuoğlu: İstihdamla birlikte

gençlere iş alanları sağlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, aracın üretilecek olması nedeniyle istihdam oranının da artıracağına dikkat çekerek, istihdamla birlikte gençlere iş alanları ve ülkelerini terk etmeme olanağı sağlayacağını kaydetti.
   Sucuoğlu, “Bu geceyi KKTC ekonomisi ve sanayisinde bir dönüm noktası olarak görüyorum” dedi.
 

Taçoy: Günsel ailesi, projeyi hayalden

gerçeğe dönüştürme aşamasına geldi

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, ülkesine güvenen, geleceği için hayalleri olan ülkenin bir ferdi olarak orada bulunduğunu kaydederek, kurulan hayal ve 10 yıldır devam eden bir halkanın son halkasına tanıklık ettiklerini ifade etti.
   Taçoy, Günsel ailesinin bir projeyi hayalden gerçeğe dönüştürme aşamasına geldiğini kaydetti.

Başçeri: KKTC ön plana

çıkabilecek bir ülke

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de Günsel ailesini başarılı çalışmalarına işaret ederek, Günsel markası için gösterilen kararlılığın AR-GE çalışmalarına katkısı olduğunu, inovasyon ve dijital dönüşümde gerekli adımların atılmasıyla da KKTC’nin ön plana çıkabilecek bir ülke olduğunu kaydetti.
   Başçeri, teknoparklarda, araştırma geliştirme alanlarında yapılacak çalışmaların KKTC için çok önemli olduğunu belirtti.

Erhürman: Bir hayalin

gerçekleştiğine tanıklık edildi


   Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman ise bir hayalin gerçekleştiğine tanıklık edildiğini belirterek, bu gururu yaşatanlara teşekkür etti.
   Üretimin yapıldığı tesisleri görme imkanı bulduğunu ve genç mühendislerin görevleri başında heyecan içinde çalıştıklarını görme fırsatı bulduğunu kaydeden Erhürman, bu güzel ürünü yaratanları kutladı.
   “Hep üreten yok olmaz” diyen Erhürman, Günsel ailesini imkânsız denileni yapmaya devam ettiğini kaydetti.

Rakamlarla Günsel


   Günsel’in ilk modeli B9, yüzde 100 elektrikli bir otomobil. Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen araç, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi. Aracın motoru 140 kW gücünde. Saatte 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilen Günsel B9’un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Günsel B9’un bataryası yüksek hızlı şarjla sadece 20 dakikada doldurulabiliyor. Standart şarj kullanılması durumunda ise bu süre 7 saat. Geliştirme sürecinde 100’ün üzerinde mühendisin 1,2 milyon saat emek harcadığı Günsel B9’un üretimi için 28 ülkeden 800’ün üzerinde tedarikçi ile anlaşma imzalandı.
   Elektrikli otomobiller dünya otomotiv piyasasındaki ağırlığını her geçen yıl artırıyor. 2018’de dünyada satılan elektrikli otomobil sayısı 2 milyon adetti. 2025’te 10 milyona ulaşması beklenen elektrikli otomobil satışlarının 2030’da 28 milyon adete, 2040’ta ise 56 milyon adete ulaşacağı öngörülüyor. 2040’ta otomotiv piyasanın yüzde 57’sini elektrikli otomobiller ele geçirecek.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104