Günü siftahsız bitiriyoruz

banner37

Kepenklerini açmasına rağmen satış yapamayan ve ülkeye gelecek öğrencinin de piyasayı canlandıramayacağına inanan Girne esnafı, ne yapacağını bilemiyor:

Günü siftahsız bitiriyoruz
banner99

Doğan SAMER

ESNAF, ÖĞRENCİLERDEN UMUTLU DEĞİL… Gırtlağına kadar borca batmış Girne esnafı, ülkemize gelmesi beklenen binlerce öğrencinin ekonomi adına pek bir faydası olmayacağı görüşünde. Başlıca geçim kaynağı turist ve öğrenci müşteriler olan Girne esnafı, ülkeye gelmeye başlayan öğrencilerin de ekonomik sıkıntılar içerisinde geldiğine işaret edip pek bir umut bağlanmaması gerektiği görüşünde.

“HİÇ ÇALIŞMADAN BORÇLANDIK”… “Günü siftahsız bitiriyoruz” diyen Girne esnafı, askerin çarşıya çıkmadığını, ülkede turist olmadığını, yerli halkın da hem ekonomik sebepler hem de belirsizlik nedeniyle para harcamadığını belirterek, bir yıldır neredeyse hiç çalışmadan borçlandıklarını ve borçlarını nasıl ödeyeceklerini bilmediklerini söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun tedbir kararlarını kademeli olarak kaldırmasıyla pazartesi günü dükkânlarını açan Girne esnafı siftah yapamadan gün bitiriyor.

Gırtlağına kadar borca batmış Girne esnafı, ülkemize gelmesi beklenen binlerce öğrencinin ekonomi adına pek bir faydası olmayacağı görüşünde.

Başlıca geçim kaynağı turist ve öğrenci müşteriler olan Girne esnafı, ülkeye gelmeye başlayan öğrencilerin de ekonomik sıkıntılar içerisinde geldiğine işaret edip pek bir umut bağlanmaması gerektiğini belirtti.

Gelir olmadan sürekli olarak borç ödeyen ve beli bir türlü doğrulmayan esnafın hali pek iç açıcı değil.

Askerlerin çarşıya çıkamaması, ülkede turistin olmaması ve öğrencilerin de sıkıntılı bir şekilde adaya gelmesi esnafı pekte umutlandırmıyor.

Kapanma sürecinde kirasını ödeyemediği için işletmesini kapatanlar, geliri olmadığı için işçisini çıkarmak zorunda olan işletme sahipleri, ev kirasını ödeyemediği için dükkânında yatıp-kalkan işletme sahibi, pazartesiden bu yana tek bir kuruş kazanmamış işletme sahipleri ve müşteri olmamasından dolayı tavla oynayarak zaman öldüren işletme sahipleri gibi birçok manzarayla karşılaşan KIBRIS, Girneli esnafları dinledi.

Sıkıntılarını dile getiren esnaf, bu süreçte sadece borçlandıklarını, hükümetin yardım etmesinin elzem olduğuna dikkat çekti.

Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?...

Cenk Soytürk:

Bir çalışanım var onu da kendi cebimden ödüyorum. Açıldık ve bu süreçte öğrencilerden umutluyuz. Borç içerisindeyiz, hiçbir gelirimiz yok, sadece giderimiz var. İşimize devam etmek için yine bankadan borçlanmak zorunda kalıyoruz.

Ali Müdüroğluları:

Kısa ve öz; Battık! Bir sürü borcumuz var ve nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz. Para kazanmadığım için yanımda çalışan elemanı işten çıkarmak zorunda kaldım. Öğrenci gelirse bir ihtimal canlanma olacak diye düşünüyorum.

Yusuf Kayas:

banner134
Evimin kirasını ödeyemediğim için dükkânımda kalıyorum. Neden? Çünkü evimin kirası sterlin ve yüksek bir rakam. Kirayı ödeyemediğim için ev sahibi de haklı olarak evden çıkardı beni. Çarşı esnafında borcu olmayan biri kalmadı. Çalışmadığımız süre boyunca tek bir kuruş kazanmadan borçlandık. Öğrencilerden umutlu değilim. Onlar da sıkıntı içerisinde. Virüs de durmadığı için önümüzü göremiyoruz.

Haluk Zengel:

Esnaf bitmiş durumda. Açılmanın bir önemi yok, tamamen bitmiş tükenmiş durumdayız. Kira ödeyemiyoruz ve bir senedir adam akıllı para kazanamıyoruz. Kredi ile kredi kapatıyoruz. Öğrencinin bize bir faydası yok, daha doğrusu ekonomiye bir faydası yok.

İbrahim Köle:

Çok kötü durumdayız. Daha önce bir günde kazandığımız parayı şimdi bir ayda kazanıyoruz. Kirayı çıkaramıyoruz. Eleman çalıştırıyordum mecbur durdurduk. Öğrenciden umutlu değiliz turistten umutluyuz.

Çağrı Ersoy:

Çarşı turiste yönelik çalışıyordu, şu an bir tane bile müşteri yok. Kirayı kendi cebimizden ödüyoruz, vakıflar sadece yüzde 25 indirim yaptı. Ufak bir umut, belki öğrenciler fayda sağlar.

Hasan Uslu:

Ev sahipleri kirayı her türlü alıyor, af yok. Kirayı sterlin olarak cebimden ödüyorum. Önceki pandemide durum iyiydi. Ama şimdi bir açılıyoruz bir kapanıyoruz. Bu sefer de insanlar para harcamıyor. Ne turist var, ne öğrenci var, ne asker var. Kimse yok. Yerli de para harcamıyor.

Gökhan Kerem:

Ben de tüm esnaf arkadaşlar gibi aynı durumdayım. Kiralar, ödemeler aynı şekilde devam ediyor. Ama gelir yok, hep borç harç var.

Muzaffer Kurt:

Hiç bir gelirim yok, sadece borç ödemeye devam ediyorum. Çalışan elemanlar için Çalışma Bakanlığı’na destek için başvuru yaptım. Benim iş yerim öğrenciyle dönüyor. Öğrenciyle geçiniyorum. İnşallah öğrenciler fayda sağlar. Artık kapanmamalıyız, denetimleri sıklaştırmalıyız.

Süleyman Bilir:

Anlatılacak çok şey var ama kelimeler yetmiyor. Bizim çektiğimizi bir biz biliyoruz. Hükümet “ben esnafı açtım” demek için açtı. KKTC’nin nüfusu belli, müşteri potansiyeli de belli. Dükkanımda eleman çalıştıramıyorum çünkü ne para var ne gelir. Öğrencilerin ekonomiye katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Gelecek olan öğrenci de ekonomik sıkıntılar içerisinde olacak. Bu öğrenciler şartlarını zorlayarak gelecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75