Gurbetteki Kıbrıslı Türklere umut ışığı

Hükümet yetkililerinin, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin adaya dönüşlerini teşvik edecek projeler yaratılacağı açıklaması, İngiltere’deki soydaşlarımız tarafından mutlulukla karşılandı

Gurbetteki Kıbrıslı  Türklere umut ışığı
  • 19 Mart 2018, Pazartesi 8:27

Ahmet İLKTAÇ

Başbakan Tufan Erhürman ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin adaya dönüşlerini teşvik edecek projeler yaratılacağı yönündeki açıklamaları, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türkler için umut ışığı oldu.

Yıllar sonra yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler için KKTC hükümetinin harekete geçmesini sevindirici bulunan İngiltere’de yaşayan soydaşlarımızın kurduğu sivil toplum örgütü başkanları, yurt dışında yaşayan insanların görüşlerinin dinlenerek projeler hazırlanmasının olumlu katkılar sağlayacağını belirtti.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk iş insanlarının şirketlerinin 5 milyar poundluk cirosu olduğuna işaret eden örgüt başkanları, hükümetin söz ettiği projenin hayata geçirilmesiyle özellikle turizm yatırımlarıyla KKTC’nin ekonomik geleceğinin ve tanınmışlığının önünün açılabileceğine dikkat çekti.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk gençler ve Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Türk gençler arasında yabancılaşma başladığına değinen örgüt başkanları, politikacıların ve toplum görevlilerinin yapacağı çalışmalarla bu yabancılaşmanın ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Araştırmalara göre İngiltere’de yaklaşık 300 bin Kıbrıslı Türk yaşadığı, Kıbrıslı Türklerin gerek İşçi Partisi gerekse de Muhafazakar Parti’de üyelikleri bulunduğu da belirtildi. Londra’da 34 Kıbrıslı Türk’ün çeşitli belediyelerde meclis üyeliği görevi yaptıkları, Kıbrıslı Türklerin İngiltere’de diğer alanlarda olduğu gibi siyasi alanda da önemli başarılar kazandıklarına dikkat çekildi.

Kemal: Açıklamalar bizlere bir ışık oldu

KIBRIS’a konuşan İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Leyla Kemal, Başbakan Tufan Erhürman ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a önemli açıklamaları nedeniyle teşekkür ettiklerini söyledi.

Kemal, konuyu yaklaşık 5 yıldır İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi olarak dile getirdiklerini kaydetti.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler için seçme ve seçilme hakkı ve temsiliyet hakkı talep ettiklerini, Kıbrıs’ta 2 yıl önce yapılan çalıştayda bu taleplerini ilettiklerini ancak bu taleplerin hayata geçmediğini anlatan Kemal, son olarak Türkiye’de dönemin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakanı olan Tuğrul Türkeş’e de konuyu ilettiklerini söyledi. Leyla Kemal, konuyu yeni hükümetin ele almasının yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkleri sevindirdiğini, tünelin sonundaki ışığın görülmeye başlandığını dile getirdi

Bunun ilk adım olduğunu, daha sonra ilerisinin geleceğine inandığını ifade eden Kemal, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs’a geri dönmelerinin de sağlanabileceğini işaret etti.

Leyla Kemal, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin hiçbir zaman vatanlarını unutmadıklarını, Kıbrıs’ı devamlı ziyaret ettiklerine dikkat çekti.  İngiltere’de küstürülen bir topluluk olduğunu, konsey olarak da yıllardır küstürülen topluluğu vatanları ile barıştırmada köprü görevi görmek için çaba sarf ettiklerini anlatan Kemal, projenin İngiltere’deki insanların görüşlerinin de dinlenip ona göre hazırlanması halinde küslüğü ortadan kaldırmada başarılı olunabileceğini kaydetti.

Kemal, son açıklamaların kırgın ve küs olan İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere bir ışık olduğunun altını çizdi.  Askerliğin çözülmesi gereken en önemli sorunlardan olduğunu ifade eden Kemal, Erhürman ve Özersay’ın bu atılımlarının olumlu hissedildiğini, projelerin açıklanmasıyla her şeyin yaşanıp görüleceğini sözlerine ekledi.

Yaşarata:  Hükümet lobi faaliyetlerinde bulunmalı

İngiltere’deki Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Muhammet Yaşarata da, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk iş adamaları olarak yıllardır böyle bir hareketin olması gerektiğini dile getirdiklerini söyledi. Yaşarata, hükümeti böyle bir adım atmış olmasından dolayı kutladıklarını ve kararın oldukça yerinde olduğunu kaydetti.

İngiltere’de Kıbrıslı Türk iş insanlarının şirketlerinin 5 milyar poundluk cirosu olduğunu anlatan Yaşarata, bunun da KKTC’nin toplam Gayri Safi Milli Hâsılası’ndan fazla bir rakam olduğunu bildirdi.

Muhammet Yaşarata, araştırmalara göre İngiltere’de yaklaşık 300 bin Kıbrıslı Türk yaşadığını, Kıbrıslı Türklerin gerek İşçi Partisi gerekse de Muhafazakar Parti’nde üyelikleri bulunduğunu dile getirdi.  İngiltere’de özellikle de Kıbrıslı Türklerin çok yoğun olarak yaşadığı Londra’da 34 Kıbrıslı Türk’ün çeşitli belediyelerde meclis üyeliği görevini yaptıklarına da değinen Yaşarata, Kıbrıslı Türklerin İngiltere’de diğer alanlarda olduğu gibi siyasi alanda da önemli başarılar kazandıklarına dikkat çekti.

Yaşarata, Kıbrıslı Türklerin önemli alanlarda başarılar elde ettiklerini, gerek parlamentoda gerekse de Lordlar Kamarası’nda toplantılar yaptıklarını ve görüşlerini aktardıklarını ifade etti.  KKTC hükümetinin İngiltere’ye gidip çalışmalar yapması ve lobi faaliyetlerinde bulunması gerektiğinin altını çizen Yaşarata, KKTC hükümetinin İngiltere’de her türlü siyasi çalışmalarda yer alması gerektiğine vurgu yaptı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın devamlı şekilde bu bağı kurmakta olduğunu anlatan Yaşarata, Özersay’ın ziyaretlerinde Kıbrıslı Türk sivil toplum örgütleriyle de temasta bulunduğunu ve fikirlerini aldığını aktardı.  Yaşarata, Kudret Özersay’ı ve Başbakan Tufan Erhürman’ı bu nedenle kutlamak istediğini de dile getirdi.

Başbakan Erhürman ve Dışişleri Bakanı Özersay’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaların zamanlamasının çok yerinde olduğunu söyleyen Yaşarata, KKTC’nin ekonomik geleceğinin ve tanınmışlığının önünün ancak turizmle açılabileceğine değindi. Yaşarata, KKTC’nin ne kadar turist kazanırsa o kadar tanınmışlığının artacağına da vurgu yaptı.

Enver: Gençler arasında yabancılaşma var, hayal Kırıklığı yaşanmamalı

KIBRIS’a görüşlerini aktaran Londra’da 43 yıldan bu yana hizmet veren Kıbrıs Türk Toplum Merkezi Başkanı Niyazi Enver de, Erhürman ve Özersay’ın açıklamalarını genel olarak sevindirici bulduklarını söyledi.

Enver, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle yeteri kadar ilgilenilmediğini ifade ederek Güney Kıbrıs’ta Maronitler’in temsilcileri olduğunu ancak İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin KKTC Meclisi’nde herhangi bir temsiliyet hakları olmadığını belirtti. Enver, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere KKTC Meclisi’nde temsiliyet hakkı verilerek araya köprü yerleştirilebileceğini bildirdi.

Enver, konunun politik olarak ele alınmaması gerektiğini, bu girişimin Güney Kıbrıs’a karşı yapılacak bir adım olması halinde başarısız olunacağı uyarısında bulundu. Enver, İngiltere’de Kıbrıslı Türklerden çok, Rum olduğunu işaret etti. 

Ülkeye katkının oraya gitmeden de yapılabileceğini anlatan Niyazi Enver, devletlerin ülkelerini tanıtabilmek için her yıl milyonlarca para harcadığını ancak her yıl İngiltere’den 60 bine yakın Kıbrıslı Türk’ün Kıbrıs’a sorgusuz sualsiz geldiğini dile getirdi.  Enver, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk gençler ile Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Türk gençler arasında kültürel farklılaşma yaşandığına da değindi. Gençlerin birbirlerine karşı yabancılaşma yaşadıklarını aktaran Enver, İngiltere’deki gençlerin, Kıbrıs’ta yaşayan gençlerin kendilerine aşağılık olarak baktıklarına inandıklarını ifade etti.

Enver, bu durumun Kıbrıs Türk halkının bütünü için bir tehlike olduğunu söyledi. Gençlerimiz arasında mutlaka farklılaşma olacağını ancak bu farklılaşmanın politikacılar ve toplum görevlilerinin yapacağı çalışmalarla gençlerin birbirlerini anlamalarının sağlanması gerektiğini kaydeden Enver, konuyla ilgili merkezlerinin TV programı yaparak gençlerin burada sorunlarını konuşarak aşmalarını planladıklarını bildirdi.

Enver, yapılacak projelerin siyasi amaçlı olmaması gerektiğini, bunun çok büyük bir adım olacağını ve hayal kırıklığıyla sonuçlanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Cezaroğlu:  Ciddi politikalarla geri dönüş sağlanabilir

Londra’da aylık yayınlanan gazetesiyle Kuzey Kıbrıs’ı Londra’daki Kıbrıslı Türklerle buluşturan North Cyprus Uk gazetesinin sahibi Zorlu Cezaroğlu, önce Başbakan Tufan Erhürman’ın, ardından da Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaların kendisinde ve Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerde heyecan yarattığını söyledi.

Cezaroğlu, açıklamalar doğrultusunda konuyla ilgili ciddi adımlar atılması halinde Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin geri dönüşlerine olumlu katkılar yaratılacağına inandığını kaydetti.  Bu projelerin hazırlanması evresinde Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin sivil toplum örgütlerinin de görüşlerinin alınması gerektiğini belirten Cezaroğlu, yurt dışlarında yapılacak geniş katılımlı toplantılarla projelerin şekillendirilmeleri gerektiğini bildirdi.

Cezaroğlu, özellikle İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi, İngiltere’deki Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ve İngiltere’deki Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın görüşlerinin oluşturulacak projelerde dikkate alınması gerektiğini aktardı.

İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın yaptığı açıklamada İngiltere’deki Kıbrıslı Türk iş adamlarının 5 milyar TL’lik iş hacmine sahip olduklarına değinen Cezaroğlu, bu sermeye birikiminin Kıbrıs’ta yatırıma dönüşmesi için hükümetin ciddi politikalar üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

Zorlu Cezaroğlu, “Örneğin Bafra Turizm Projesi’ne benzer bir projede, Kıbrıs sahil şeridinde neden İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk iş insanlarına yatırım alanı açılmasın” dedi.

İngiltere’de yaşayan ancak fazla sermayeleri olmayan Kıbrıslı Türkler için, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’in konut projesi olduğuna değinen Cezaroğlu, bu projeyle de İngiltere’de yaşayan alım gücü daha düşük kesimin de adaya geri çekilebileceğini belirtti.

Beğendim 6 Muhteşem 1 Haha 7 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık