banner6

Gürcafer: Denktaş'ın açıklaması talihsiz

banner37

 Kıbrıs Türk İnşaat Müteahitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, yeni Güzelyurt Hastanesi yapım ihalesinin iptal edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Gürcafer: Denktaş'ın açıklaması talihsiz
banner151

Gürcafer yazılı açıklamasında, özetle şunları ifade etti:

“Yeni Güzelyurt Hastanesi'nin ilk etabı olan Betonarme, Betonarme Karkas, İstinat Duvarı ve Stabilize Dolgu İşleri Yapımı ihalesi MİK 408/2016 sayı ile 3/12/2016 tarihinde gazete yolu ile ilan edilmiş ve 23 Aralık 2016 tarihinde kapanacağı tüm müteahhitlerimize duyurulmuştur.

10 Aralık 2016 tarihi itibarı ile ihale dosyası yedi gün gecikmeli olarak müteahhitlerimize satılmaya başlanmış ve ihaleye talepli olan müteahhitlerimiz tarafından dosya incelemesi neticesinde, genel şartnamenin 31. maddesinin 6. fıkrasında belirtilen (bir seferde 16560 metre kare iş yapmış olan müteahhitler tam puan alır) şartına yoğun itirazda bulunulmuştur.

Gelen itirazlar neticesinde İnşaat Encümeni'nde kayıtları bulunan müteahhitlere ait iş bitirme belgeleri taranmış ve konu maddenin değişmemesi durumunda birçok müteahhitimizin ihaleye teklif veremeyeceği tarafımızca tespit edilmiştir.

Söz konusu maddenin daha fazla katılımın sağlanması adına değiştirilmesinin talep edilmesi için 9 Aralık 2016 tarihinde birliğimiz tarafından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Planlama İnşaat Dairesi'ne yazı yazılmıştır.

Bakanlık tarafından yazımız değerlendirilmiş ve neticesinde haklı bir talepte bulunduğumuz tarafımıza bildirilmiştir. Akabinde, 13 Aralık 2016 tarihinde, devlet yetkilileri tarafından zeyilname (değişiklik belgesi) yayınlanarak konu madde bir seferde 16560 metre kare yerine toplamda 16560 metre kare olarak değiştirilmiştir.

Bu değişiklik neticesinde toplamda 16 müteahhite ihalede eşit şartlarda yarışma imkanı yaratılmıştır.

Ancak ihalenin kapanmasına 24 saat kala, Müteahhitler Birliği'ne haber verilmeden yeni bir zeyilname yayınlanarak tekrardan eskiye dönmek sureti ile müteahhitlerin büyük çoğunluğunun  ihalede devre dışı kalmalarına neden olunmuştur.

Bu sürpriz gelişme üzerine Yönetim Kurulu'muz olağanüstü toplanarak konuyu değerlendirmiş ve Kamu İhale Yasası'nın 30. maddesinin 2. fıkrasına aykırı olduğu (değişiklik en geç altı iş günü öncesine kadar yapılır) sebebi ile ihaleye katılımı yasaklama kararı almıştır.

Yönetim Kurulumuz, Yönetim Kurulu Başkanı olarak bana, devlet yetkilileri ile görüşerek kısa sürede çözüm bulmam hususunda görev vermiştir.

Yönetim Kurulumuzun aldığı karar ise tüm müteahhitlere SMS, faks ve telefon yolu ile bildirilmiştir.

28 Aralık 2016 tarihinde, ihale kutusunun açılmasına müteakip iki müteahhitin teklif attığı tesbit edilmiş ve zarfların açılmasının ardından mevzuat gereği konu işle ilgili açıklanması gereken keşif bedelinin 11 Milyon 874 Bin 226 TL olduğu komisyon görevlisi tarafından kamera karşısında açıklanmıştır.

Açılan tekliflerden Tosunoğlu İnşaat Şti'ye ait teklifin 11 Milyon 950 Bin 40 TL olduğu yani keşfin üzerinde olduğu; ikinci teklif Ali Kofalı Construction Ltd'nin teklifinin ise 11 Milyon 804 Bin 40 TL olduğu KTİMB görevlisi tarafından tesbit edilmiştir.

Yönetim Kurulumuzun kararına uymayarak ihaleye teklif veren müteahhitler, Yönetim Kurulumuz tarafından onur kuruluna sevk edilmiş ve haklarında disiplin soruşturma süreci başlatılmıştır.

Öte yandan, hükümet yetkilileri ile ihalenin iptal edilmesi ve kısa sürede tekrardan yapılması için görüşme talebimiz sürmüştür.

Genişletilmiş toplantı yapılarak tüm üyelerimiz süreçle ilgili bilgilendirmiş ve bu toplantıda ihalenin iptal olmaması durumunda eylem yapılması hususundaki karar oybirliği ile alınmıştır.

Bunun üzerine, 3 Ocak 2017 tarihinde, Sağlık Bakanımız Sn Faiz Sucuoğlu Birliğimizi ziyaret ederek ihalenin en kısa sürede tekrarlanması koşulu ile iptal edildiğini bizlere bildirmiştir.

Birlik Yönetim Kurulu olarak aynı mesleği icra eden üyelerimiz arasında eşitlik ve eşit koşullarda yarışma imkanı yaratılması hususu en hassas olduğumuz noktadır.

Bu çerçevede eşitlik arayışımızın zaman zaman bazı üyelerimizin  iş kaybına uğramasına veya çıkarlarına ters düşmesine sebebiyet vermesi olağan bir durumdur.

Bu süreçte  gayrı yasal veya çirkin olarak nitelendirilebilecek herhangi bir teklifle karşı karşıya kalmış olan üyemize de ya birliğimize veya direkt olarak polise suç duyurusunda bulunmasını tavsiye ederiz.

Ayrıca, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, 'müteahhitlerin boykotlarla sistemi tehdit ettiği gerekçesiyle altyapı ihalelerini bundan böyle Ankara'da açacağı yönündeki açıklamasını ise, vatandaşa hizmetin aksayacak olmasından duyduğu endişeden ötürü yapılmış talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdiğimizi belirtmek isteriz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 08:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110