Gürcafer'den Denktaş'a 'duyarlılık' çağrısı!

banner37

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada, Maliye Bakanı'nı inşaat sektöründeki sorunlara duyarlılık göstererek toplantı çağrısı yapmaya çağırdı. Açıklama şöyle:

Gürcafer'den Denktaş'a 'duyarlılık' çağrısı!

“Son dönemde dövizin yükselmesiyle yaşanan ekonomik krizden tüm sektörler olumsuz etkilenmiştir.

Devletin elektrik üretiminde kullandığı fuel oil maliyeti yükseldiği için devlet hemen müdahale etmiş ve halka ‘zam yapmamız kaçınılmazdır’ diyerek elektrik ve akaryakıtta zam yaparak kendi girdilerini düzenlemiştir. Ancak aynı petrol ürünü olan yol yapımının ana malzemesi katran, inşaatın ana hammaddesi çimento ve demir gibi inşaat girdilerinin maliyetleri yükselmiş olmasına ve Devletin kendi teknik elemanlarının farklı düşünmesine rağmen, devlet müteahhite ‘aynı paraya yol yapmaya, inşaat yapmaya devam edeceksin; sana fark vermeyeceğim’ demektedir. Bu bencilliktir, insafsızlıktır, Devlet adamlığı ile bağdaşmayan bir davranıştır.

Yaşanan krizden çıkabilmek ve ekonomiyi geliştirmek için ortaya koyduğumuz çözüm önerilerimizi götürerek görüştüğümüz hiçbir yetkiliden haksız veya mantıksız taleplerimiz olduğu yönünde herhangi bir telkin almadık. Aksine, yapıcı ve bilimsel temelde araştırmalara dayanan, toplumun ve ülke ekonomisinin çıkarlarını öncelikli olarak gözeten çalışmalarımız yetkililerce taktir gördü.

Birbirimize her zamankinden fazla ihtiyacımız olan bu dönemde sorunları kavga ederek, birbirimize dayatmalarda bulunarak değil, diyalog yolu ile çözmek zorundayız.

Ancak böylesi bir dönemde, Maliye Bakanımızın inşaat sektörüne kulaklarını tıkaması açıklanabilir bir durum değildir. Diyalog olmazsa çözüm de olmaz. Sorunlarımıza çözüm bulunmaması halinde ise müteahhidin sokağa dökülmekten başka çaresi kalmaz. Bu nedenle, Maliye Bakanımızın duyarlılık göstererek toplantı çağrısı yapmasını beklediğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER