Gürçağ: Bir ay içinde acil durum hastanesinin inşaatı tamamlanacak

banner37

Kıbrıs TV’de konuşan UBP Milletvekili İzlem Gürçağ ‘Tatar’ın insanlarla gönül birliği, söz birliği vardır, broşür çalışmasına ihtiyacı bile yoktur’ dedi

Gürçağ: Bir ay içinde acil durum hastanesinin inşaatı tamamlanacak
banner99

Kıbrıs TV’nin konuğu olan UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, ülkemizde  hızla artan  koronavirüs vakalarına değindi  ve bu sürecin el birliğiyle atlatılacağına vurgu yaptı. Seçimlerin ertelenmesi için ortada bir sebep olmadığını aktaran Gürçağ, ‘ nasıl ki önlemlerimizi alarak kafeye, restorana, markete gidebiliyoruz, sandığa da önlemlerimizi alarak gideceğiz’ dedi.  UBP Genel Başkanı  Başbakan Ersin Tatar’ı Cumhurbaşkanlığı adaylığında sonuna kadar destekleyeceklerini dikkat çeken Gürçağ, koronavirüs sebebiyle önlem amaçlı alınan seçim kısıtlmalarına da değindi ve Ersin Tatar’ın cumhurebaşkanı adayı olarak bu çalışmalara dahi ihtiyacı olmadığını çünkü zaten kendisinin halkla hep içiçe olan bir Başbakan olduğunu söyledi. Gürçağ, ‘Başbakanımızın halka söz birliği, gönül birliği vardır’ dedi.

SIFIR VAKA HABERLERİNİ UMUTLA TAKİP ETTİK

Tüm teknoloji, şartlar yürürlükte. Tıp caiması bilim insanları aşı çalışmaları içn soluksuz çalışıyorlar. Aşılarda yürürlüğe girdiğinde  çok daha hızla bu salgının sonlandırılmasını hep birlikte yaşayacağız ifadelerine yer veren Gürçağ, vatandaşalara da bu salgın sürecinde önemli görevler düştüğünün altını çizerek şunları kaydetti:  “Aşılardan, ilaçlardan önce insanların vatandaşlık görevini yerine getirme zorunluluğu vardır. Bu görevde kurallara uyma zorunluluğudur. Bu kurallarda çok basit. Temizlik kurallarına uyacağız, iki metrelik uzaklığın korunmasına dikkat edeceğiz ve maske kullanmaya özen göstereceğiz. Çok kalabalık etkinliklere katılmamaya dikkat edeceğiz ki virüsün yayılma hızına engel olabilelim.”

1 Ekim’e kadar alınan önlemlere değinen Gürçağ ,okulların açılmasının, organizasyonların, etkinliklerin 1 Ekim’e kadar tedbir amaçlı ertelenmesi yönünüde bir karar alındığını, bunun sonrası sürecin takip edileceğini kaydetti ve sonraki süreçte yeniden Bakanlar Kurulu ve Bilim Kurulu kararları ile yolumuza devam edeceğiz dedi.  Grüçağ, “10 Mart 2020 tarihinde ilk covid-19 hastasının varlığı tesipit edilmişti. Hükümetimiz ivedi şekilde katı kararaları ve önlemleri almış ve yürülrüğe geçirmişti. KKTC halkı da hükümetin almış olduğu kararalara layıki ile uydu. Covid-19 hasta sayısını sıfıra indirmeyi el birliği ile başardı. Bir, bir buçuk ay süre ile büyük bir umut ve mutlulukla takip ettik, ‘ 0 vaka, pozitif vakaya rasatlanmadı’ şeklinddeki haberleri. Sonrasında yavaş yavaş kontrollü bir şekilde açılmaya başladık” ifadelerine yer verdi.

BİR AY İÇİNDE ACİL DURUM HASTANESİNİN İNŞAATI TAMAMLANACAK

banner134
Hiçbir ülkenin sağlık sisteminin bu virüs ile baş edemediğinin altını çizen  Gürçağ, Türkiye Cumhuriyeti’nin destek ve katkıları sayesinde yapımına başlanan Acil Durum Hastanesi inşaatının bir ay gibi kısa bir süre içerisinde bitebileceğini hatırlattı. Gürçağ,  “Sağlık sistemi hiçbir ülkede sınırsız değildir. Uzak Doğu’dan Avrupa’ya, Ada ülkelerine bakın tüm dünya ülkelerinin hastanelerinin kapasiteleri elbette sınırlıdır. Buradaki sınırı zorlamamak, sistemi çöktürmemek, halkında asli görevleri arasındadır. Kurallara uyarak kendimizi korumak. Aynı anda hepimiz hasta olursak hepimizi barındıabilecek bir sağlık sistemi bulmamız mümkün değildir. Bu bizim ülkemiz için de geçerlidir. Var olan sağlık sistemimiz artan nüfusa karşı zaten yetersiz kalıyordu. Bu da bilinen bir gerçek ama hele ki şimdi tüm dünyanın mücadele ettiği salgın hastalıkla da yüzleşince, Türkiye Cumhriyeti’nin her an bize bir telefon uzaklıkta, her zaman eli desteği bizimle birlikte ve teşekkürlerimizi bu vesile ile bir kez daha iletmek istiyorum ana vatan Türkiye Cumhriyeti’ne.   Şu anda da devlet hastanesi park yerinin arka kısmına denk gelen alanda acil durum hastanesinin inşaatına başlanmış ve bir ay içerisinde inşaatın  tamamlanması hedeflenmektedir”şeklinde açıklamalarda bulundu.

SEÇİMLERİN ERTELENMESİNİ GEREKTİRECEK BİR POZİYONDA DEĞİLİZ

YDP Arıklı ve Zaroğlu’na da geçmiş olsun dileklerini ileten İzlem Gürçağ,  “halkın çıkarları doğrultusundaki mücadelemize devam edelim” dedi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesini gerektirecek bir pozisyonda olmadığını belirten Gürçağ,  “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şu anki tabloya göre  ertelenmesini gerektirecek bir pozisyon yoktur. Nasıl ki halen restorant, cafe, markete gidebiliyoruz. Kurallara uyma kaidesiyle sosyal yaşantımıza devam edebiliyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de elbette ki yapabiliriz. Orada da kurallara uyarak yapacağız, neden yapmayalım ki” diye sordu ve önlemlerin sandıkta da devam edeceğinin altını çizdi.

‘Seçimlerin şu anki tabloya göre yapılmaması için bir neden görmüyorum’ diyen Gürçağ,  Herkes kazanmak için bu yola girdi kimse kimseyi rencide etmeden bu yarışa devam etmelidir diye inanıyorum. Çok şık ve asil bir seçim propagandası ile bu sürecin yürütülmesi gerektiğine inanıyorum.  Gerek taban gerekse adaylar tarafından birbirimize bu şekilde telkinlerde bulunarak bu süreci yürütmeliyiz. 12 Ekim’de ya da 19 Ekim’de yine birbirimizin yüzüne bakacağız. Gereksiz yere kalp kırmak, onurlarımızı rendicide etmeye hiç gerek yok. Bu bir demokrasi yarışıdır. Herkesin özgür iradesi ile aday olma hakkı vardır ve adaylıklarını ilan etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

TATAR’A TAM DESTEK DEVAM EDECEĞİZ

UBP adayının Başbakan Ersin Tatar olduğunun altını çizen Gürçağ, ‘tek vücut olduk, kenetlendik, Tatar’a tam destek olarak durmaya devam edeceğiz dedi ve şu ifadelere yer verdi: “Bizim adayımız Ersin Tatar’dır. Bizde, elbette  Sayın Ersin Tatar’ın yanında tek vücut olarak kenetlenmiş bulunuyoruz.  Sandıklar açılacak oyların sayımı tamamlanacak, O ana kadar Ersin Tatar’ın yanında tam destek olarak durmaya dedvam edeceğiz. Seçim sürecinde dolaşma, toplu buluşma ve broşür dağıtmalara sınırlamalar geldi. Elbette ki gelecek ama bu bizim için geçerli bir hendikap değildir çünkü  bizim başbakanımız zaten halkın içinde, evlerin içinde, zaten insanlarla gönül gönüle,  söz birliği, gönül birliği yapan bir başbakanımız vardır. Sadece seçim arifesindeyiz, kendimizi broşür dağıtarak kendimizi anlatalım diye bir eksikliğimiz yoktur, bu da bizim büyük bir artımızdır diye değerlendiriyorum. Sayın Başbakan elbette kurallara uyarak halkla yüzyüze temaslarını devam ettiriyor ve ettirecektir.  Ama pandemiden dolayı bu temaslarım kısıtlandı diye bir gaile çekmesine gerek yoktur. Çünkü buna ihtiyacı yoktur. Bu turları, o  bu saate gelene kadar 200 kere yapmış tamamlamıştır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75