Gururlandıran tablo

banner37

BEAL öğrencisi Berilsu Meral, IGCSE Türkçe sınavlarında dünya birincisi oldu

Gururlandıran tablo
banner90
banner99

IGCSE TÜRKÇE BRANŞINDA DÜNYA BİRİNCİSİ BEAL’DEN… IGCSE programı Türkçe dalında Bülent Ecevit Anadolu Lisesi (BEAL) öğrencisi Berilsu Meral dünya birincisi oldu. BEAL Okul Müdürü Sibel Karakaya, bu sonucun gurur verici olduğunu kaydetti

Serap ŞAHİN

Bülent Ecevit Anadolu Lisesi (BEAL) öğrencisi Berilsu Meral, tüm dünyadan milyonlarca öğrencinin katıldığı International Genel Certificate of Secondary Education (IGCSE) programı Türkçe dalında dünya birincisi oldu.

BEAL Okul Müdürü Sibel Karakaya, çeşitli dallarda dünya birinciliklerinin farklı okullardan çıkmasının yanı sıra BEAL’den de birincilik olmasının gurur verici olduğunu kaydetti.

Yapılan sınavda dünya birincisi olan Berilsu Meral de, disiplinli ve düzenli çalışmayla başarının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Başarıda emeği geçen öğretmenler de Berilsu Meral’ı tebrik ederek, bu başarının tesadüf olmadığına dikkat çekti.

Karakaya: Hiçbir başarı tesadüf değildir

BEAL Okul Müdürü Sibel Karakaya, değişik okullardan dünya birinciliklerinin çıkmasının yanı sıra BEAL’den de birincilik olmasının gurur verici olduğunu kaydetti.

BEAL’in çok eski bir okul olmamasına rağmen elde edilen başarıların mutluluk verici olduğunu belirten Karakaya, “Öğrenciler 9. Sınıfta bize geliyor. Değişik ortaokullardan öğrencilerimiz var. Ada geneli lise seviyesinde tek sınavla öğrenci alan okuluz. Düz lise gibi görünür ama burası Anadolu Lisesi’dir. Kurulduğu günden beri İngilizce dilinde eğitim yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Okul olarak genç ve dinamik bir kadroya sahip olduklarını ifade eden Okul Müdürü Karakaya, şunları kaydetti:

“Yeniliklere açık vizyon sahibi öğretmenlerle çalışıyoruz. Bu da sanırım başarıda etken olan anahtardır. Çünkü hiçbir başarı tesadüf değildir.

Doğru öğrenci, doğru öğretmenler, doğru müfredat ve her şeyden öte ailelerin de öğrencilere destek olması, çocuklarına sahip çıkmaları ve sevgilerini göstermeleri bu süreçte çok önemlidir.

Sevgi olayı toplum olarak aç olduğumuz bir olaydır. Her şey sevgi ile başlar.

Bu okulda öğrencilerimize bunu fazlasıyla verdiğimize inanıyorum.

Berilsu Meral bizi çok gururlandırdı. Onu tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.”

Meral: Disiplinli ve düzenli çalışmayla her şey mümkün

IGCSE sınavlarında Türkçe dalında dünya birincisi olan Berilsu Meral, hazırlık aşamasında öğretmenlerinin çok büyük katkısı olduğunu ifade ederek, bunun motive olma konusunda en büyük etken olduğuna işaret etti.

banner134
Derslerine disiplinli olarak çalıştığını ve o yüzden fazla sıkıntı çekmediğini belirten Berilsu Meral, “Okuldan çıktığımda dinleniyorum, arkadaşlarımla da görüşüyorum. Zamanımı çalmıyor benden. Disiplinli ve tertipli çalışmayla olmayacak hiçbir şey yok. Gerekli destek varsa çevrenizde, hiçbir şey engel değil bence” şeklinde konuştu.

Öğretmenler ne dedi?

Narin Ağa Batkan (Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni):

“Gireceği bu uluslar arası sınav için Türkçe alanında öğrencimizi hazırladık. Derslerimizde buna yönelik çalışmalar yaptık. Özellikle Türkçe ve İngilizce kitap okuması için motive ettik. Türkçe derslerinde bol bol kompozisyon yazdık. Kompozisyon kurallarını öğrettik. Özellikle imlaya, yazım ve noktalamaya dikkat ettik. Çünkü bu sınavda da özellikle Türkçe kompozisyonları değerlendirirken imlaya bakılıyor. İngilizce öğretmenimizle birlikte koordineli olarak çalıştık. Öğrencimizin İngilizceden Türkçeye, Türkçeden İngilizceye çevirirken düzgün cümle yapılarını kurmasına dikkat ettik.”

Seral Alicik ( İngilizce öğretmeni):

“Çevirilerde geçmiş sınav soruları üzerinde çalışmalar yaptık. Düzenli olarak haftada bir günü buna ayırdık. Genelde öğrencilerimiz de bu konuda başarılı oluyor.  Aynı sınıfta A yıldız alan birçok öğrencimiz de mevcut. Berilsu’nun en yüksek puanı alarak dünya birincisi olması bize ayrı bir gurur verdi. Arkadaşları da aynı şekilde 4-5 tane A yıldız alan öğrencilerimiz de oldu. Bu konuda da gayet başarılı olmamız bizi gururlandırdı.”

Bilge Haşimoğulları ( Türk dili ve edebiyatı zümre başkanı)

“Gelişen çağda aslında dillerin önemini vurgulamak gerekir. Biz de dilin ne kadar önemli olduğunu benimseyen ve bilen bir zümreye ve okula sahibiz. IGCSE sınıflarında, okuma, anlama ve kendini ifade etme yönünde gerçekten çalışmalar yapıyoruz. Bu başarı tesadüf değil. Müfredatımız ve hazırlıklarımız da buna yöneliktir. Bunun dışında biz Türkçe konusunda ÖSS, TYT ve AYT’de de çok iyiyiz. Müfredatla birlikte müfredat dışında bizi etkileyecek bütün bilgileri ve çalışmaları öğrencilerimize sunuyoruz. Onların başarılı olabilmesi için alt yapıyı hazırlamaya çalışıyoruz. Bizim için en önemli olan okuma, anlama, yorumlama ve kendini ifade etmedir. Çünkü çağ budur artık.”

Zehra Azimli (İngilizce öğretmeni zümre başkanı)

“Öğrencilerimiz dil sınıflarında yoğun İngilizce görüyor. Birçok beceride çok iyi öğrencilerimiz var. IELTS yapıyoruz ve çok yüksek not alan öğrenciler oluyor. Bu öğrencilerimizden çok güzel dönüşümler alıyoruz. IGCSE’den de A yıldızlarımız var. Öğrencilerimiz en üst seviyedeki sınavları başarı ile bitirebiliyor. Sistemi rayına çok güzel bir şekilde oturttuk ve güzel neticeler alıyoruz. Daha önceki yıllarda da dünya birincilerimiz olmuştu”.

Alev Egemen (Matematik öğretmeni baş muavin)

“BEAL’de İngilizce zümresinden sorumlu baş muavinim.  Okulumuzda iki türlü müfredat bulunuyor. IGCSE müfredatı ve Anadolu Lisesi müfredatı. Okulumuz iki müfredatta da başarılıdır. Öğretmenlerimiz hiçbir özveriden kaçınmıyor. Öğrencilerimiz bu okula sınavla geldiği için çok duyarlı. Okul idaremiz, öğretmenlerle bir bütün olarak çalışıyor. Çalışma olduğu sürece başarı her zaman yakalanır. IELTS’te de öğrencilerimiz güzel başarılar elde ediyor. Hem Türkiye’ye, hem üçüncü ülkelere öğrenci gönderiyoruz. Okulumuzun sosyal aktiviteleri de çok yoğun bir şekilde faaliyet gösteriyor. Bu okul sadece 4 duvar arasında eğitim yapmıyor. Dört dörtlük bir eğitim yapıyoruz. Hedefimiz, kendi duygu ve düşüncelerini anlatabilecek öğrenciler yetiştirmektir.”

Altan Volkan Avcı (Türk Dili ve Edebiyatı zümresinden sorumlu muavin)

“Hiçbir başarının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Ortaokul sonrası sınavla öğrenci alan iki okuldan biriyiz. Özellikle ön plana çıkan BEAL var. Bu da kadrosuyla, idaresiyle, öğretmenleriyle öğrencinin kendini bilinçli bir şekilde hazırlaması ve isteği ile birçok alanda bize başarılar getiriyor. Sosyal, sportif ve bilimsel başarılara da imza atıyoruz. Ama hepsi bir arada geliyor. Biz öğrenciyi bütünlüklü istiyoruz, tek yönlü değil. Çevresi ile ilgili, sporunu yapan, dünyadan haberdar, kendini geliştiren, duyarlı öğrenciler istiyoruz. Aynı zamanda ifadesini de düzgün bir şekilde ortaya koyabilen. Bunları öğrencilerimizde görüyoruz. Arkasından gelen başarılar da bunun süsü oluyor. Alınan dünya birinciliği bizi çok sevindirdi.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75