banner6

Guterres çözüm konusunda umutlu

banner37

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ne iyimser, ne de kötümser olduğunu belirterek, "Adanın birleşebileceği konusunda umutluyum" dedi.

Guterres çözüm konusunda umutlu
banner151

Hala devam etmekte olan birçok sorun olduğunu da kaydeden Guterres, “Umuyorum ki bunların da çözümleri bulunacak” şeklinde konuştu.

5’li konferansla ilgili de açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri, “Kıbrıs'ta iki toplumun lideri her hafta bir araya geliyor, toplantı yapıyor ve belirli konularda ilerleme kaydediyor. Bu konuların zaten kendi aralarında çözülmesi gerek. Bizler de güvenlik ve garantör paketine sahibiz, onu da garantörlerle ele alıyoruz. Bu iki süreç birbiriyle bağlantılı. Dolayısıyla henüz konferans için bir tarih belirlenmiş değil” dedi.

Guterres, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Guterres, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hala devam etmekte olan birçok sorun var. Umuyorum ki bunların da çözümleri bulunacaktır. BM Kıbrıs'taki iki tarafın ve garantör ülkelerin yapmış olduğu çalışmalara katkı yapıyor. Çözüm olacaksa herkesin kabul edeceği bir çözüm olacak. BM olarak buna destek vermeye hazırız"

Kıbrıs sorunu

Kıbrıs konusunda yeni bir zirvenin ne zaman yapılacağına ilişkin soru üzerine Guterres, şunları kaydetti:

"Kıbrıs'ta iki toplumun lideri her hafta bir araya geliyorlar, toplantı yapıyorlar ve belirli konularda ilerleme kaydediyorlar. Bu konuların zaten kendi aralarında çözülmesi gerekiyor.

Bizler de güvenlik ve garantör paketine sahibiz, onu da garantörlerle ele alıyoruz. Bu iki süreç birbiriyle bağlantılı. Dolayısıyla henüz konferans için bir tarih belirlenmiş değil. Birlikte çalışmak suretiyle bu birbiriyle bağlantılılığın, en iyi başarı şansını ortaya çıkarmasına çalışıyoruz"

Guterres, Kıbrıs'ta çözüm konusunda ne iyimser ne de kötümser olduğunu belirterek, "Ben kararlıyım. Neye kararlıyım? Yaptığım işi en iyi şekilde yapmaya kararlıyım" ifadesini kullandı.

Yıldırım: Yapıcı tutum sürecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Binali Yıldırım ise, Kıbrıs'ta devam eden barış görüşmelerinin olumlu sonuca ulaşması için Türkiye'nin her zaman yapıcı bir tutum izlediğini ve bundan sonra da bunun sürdürüleceğini kaydetti.

Güvenlik ve garantilerin Türkiye için vazgeçilmez hususlar olduğunu söyleyen Yıldırım, “Buradaki ince nokta Kıbrıs Türk halkının geleceğinin teminat altına alınması ve beklenmedik bir tatsız olayın yaşanmamasıdır. Adada kurulacak yeni yönetim şeklinde adil, eşit, her iki tarafın temsil edileceği bir yapının oluşturulması olmazsa olmaz hususların başında geliyor” dedi.

Yıldırım, "Ancak buradaki ince nokta Kıbrıs Türk halkının geleceğinin teminat altına alınması ve beklenmedik bir tatsız olayın yaşanmamasıdır. Güvenlik ve garantilikler konusu, Türkiye için vazgeçilmez hususlardır. Ayrıca adada kurulacak yeni yönetim şeklinde adil, eşit, her iki tarafın temsil edileceği bir yapının oluşturulması da olmazsa olmaz hususların başında gelmektedir" ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 11:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110