Guterres, Crans-Montana tipi yeni bir konferans hazırlamak istiyor

banner37

BM Genel Sekreteri’nin referans kavramlarıyla ilgili amacının Kıbrıs sorununun tümüyle ilgili yeni bir müzakere süreci başlatmak olmadığı belirtildi

Guterres, Crans-Montana tipi yeni  bir konferans hazırlamak istiyor
banner90
banner8

   BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un çabasının, yalnızca başlıkların not edilmesi olmadığı belirtildi.

   Alithia gazetesinin haberine göre, Lute, Antonio Guterres’ten bu konuda net talimat aldı. Lute’un buradaki temaslarının amacı, Kıbrıs sorununun tümü ile ilgili yeni bir müzakere süreci başlatmak değil, Crans-Montana tipi yeni bir konferansa hazırlanmak.

   Yani BM Genel Sekreteri, Lute’tan, iki liderin mutabık kalacağı belgenin hali hazırda görüşülmüş olan ve anlaşmazlık not edilen konular üzerinde yeni tur müzakere yapmak için yolu açmasını değil, Crans-Montana’da yeterince ya da hiç görüşülmeyen tüm askıdaki konuları kapatacak bir metin istediği belirtildi.

   Antonio Guterres’in bu şekilde, Güvenlik Konseyi’ne sunduğu raporlarda, BM’nin, Crans-Montana’da ortaya çıkan stratejik anlaşmanın tamamlanması için, müzakerelere katılmaya ortaklaşa karar vermeleri halinde, taraflara yardımcı olmaya hazır olduğuna ilişkin not ettiği ifadeleri de pratiğe geçirdiği kaydedildi.

banner134
   Haberde şöyle denildi:

   “Lute’un gelmesine, liderlerin 9 Ağustos tarihi gayrı resmi görüşmesinden sonra karar verildi. İki lider söz konusu görüşmede, referans kavramlarını tamamlamak için Lute ile çalışmaya hazır olduklarını birlikte ilan etti.

   Bu çerçevede, başlıklarla müzakerelerde anlaşma ya da yeni bir müzakere süreci başlatılacağı ile ilgili olarak basında yer alan haberler, hiçbir geri adım atmadan ve müzakerelerin bugüne kadar olan kazanımlarını yeniden müzakere etmeden, referans kavramları oluşturulmasını isteyen Genel Sekreterin hedefleri ile çelişmektedir.

   Lute’un Genel Sekretere götürmek istediği metnin görüşülmesi sırasında bazı anlaşmazlıkların ortaya çıktığı görülmektedir. Lute şimdi bunu aşmak için temaslarına bugün de devam ediyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75