Guterres rapor taslağı üzerinden Anastasiadis'e eleştiri

banner37

AKEL ve bu partinin desteklediği bağımsız başkan adayı Stavros Malas, BM Genel Sekreteri’nin rapor taslağı üzerinden Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i eleştirdi.

banner87
Guterres rapor taslağı üzerinden Anastasiadis'e eleştiri
banner90
banner8

Haravgi “Başarısız Politikalara Dönüş Felakettir… İktidardakiler Guterres Raporunu Halkla İlişkiler Açısından Yönetmeye Çalışıyor” başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunuyla ilgili rapor taslağında Crans Montana’daki tavrı nedeniyle Türkiye’nin ödüllendirdiğini değerlendiren Malas’ın, buna karşılık Anastasiadis’i “zararlı taktik hareketlere devam etmekle” suçladığını yazdı.

Habere göre Malas, “Anastasiadis, müzakerelerin koptuğu yerden yeniden başlamasına odaklanmak yerine –ki Genel Sekreter’in istediği de budur- seçimler öncesinde birkaç oy almak için içteki kulakları okşamaya çalışıyor. Kıbrıs sorunu ancak barışçıl araçlarla çözülebilir, Sayın Anastasiadis’in önceki gün yaptığı gibi güç gösterisi mantığıyla değil. Geçmişte denenen ve başarısız olan politikalara dönüş felakettir” dedi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da dün “Astra” radyosuna yaptığı açıklamada Guterres’in rapor taslağının Türkiye’yi suçlamadığını, aksine yükselttiğini belirterek “Genel Sekreter raporunda, bütün taraflar Crans Montana’ya anlaşma sağlanmasına katkı koyma taahhüdüyle gitti dediğinde bu açıkça, Türkiye’nin güttüğü tavrı olumlu bulduğu anlamına gelir” dedi.

Guterres’in, iyi niyet misyonuna devam etmek için Türkiye’den değil, iki taraftan yeşil ışık beklediğini defalarca tekrarladığını vurguladığına işaret eden Kiprianu, Guterres’in yemekte hazır bulunduğunu, bütün olanları da fırsatın iki tarafın tavrından dolayı kaçırıldığını da raporunda kaydettiğini söyledi. Kiprianu “Bu bizi endişelendirmeli. Bu durumun neden sadece AKEL’i endişelendirdiğini anlamıyorum” dedi. AKEL’in Anastasiadis’ten daha fazlasını vermesini değil, çözüm fırsatını yakalamasını istediğini de sözlerine ekledi.

Gazete “DİSİ Başkanı Guterres’in 30 Haziran Açıklamasını Hatırladı” başlıklı haberinde ise DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun Anastasiadis’in icraatlarını savunmaya ve Genel Sekreter’in “tokat-raporunu” yönetmeye çalışırken Guterres’in 30 Haziran tarihli açıklamasına atıf yaptığını yazdı.

Neofitu’nun, “Guterres’in ‘Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasa bile açık pencere bırakmaya çalışacağız’ dediğini iddia ettiğine” işaret eden gazete, Guterres’in böyle bir açıklaması olmadığını, o tarihte “konferansa katılan herkes, Kıbrıs’ın çözümden sonra normal bir devlet olması gerektiğinde hemfikirdir” dediğini hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75