banner6

Guterres 'son şans' demedi

banner37

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde çok yol alındığını ancak sorunu çözmenin oldukça zor olduğunu söylerken Kıbrıs Konferansı için "son şans" veya "son deneme" ibaresini kullanmadı.  

Guterres 'son şans' demedi
banner151

Osman KALFAOĞLU

İsviçre'nin Crans Montana kasabasında devam eden Kıbrıs Konferansı çerçevesinde basın toplantısı düzenleyen Guterres, bir gazetecinin "Konferansın başarısızlığa uğraması halinde ne olacak?" yönündeki sorusuna "BM tarafları destekleme için burada. BM yorgun değil. Tarafların olumlu ve sürdürülebilir bir sonuca ulaşmasını istiyoruz. Sabırlıyız. Sabırsız değiliz ve tarafları herhangi bir şekilde tehdit etmiyoruz. Aksine ulaşılması çok çok zor olan çözüme ulaşmak için buradayız" yanıtını verdi.  

Bir başka gazetecinin "BM için son tarih nedir?" şeklindeki sorusunu "Eğer zaman kısıtlaması korsak çözümsüzlüğe yol açacak bir durum yaratırız. BM'nin görevi taraflara yardımcı olmaktır ültümatom vermek değil" şeklinde yanıtladı.

İlerlemeler var

BM Genel Sekreteri Guterres, güvenlik ve garantiler konusunun görüşüldüğü masa 1'de bazı açılardan esnekliğe işaret eden yeni pozisyonların ortaya çıktığını söyledi ancak bununla ilgili detay vermedi. Guterres, güvenlik ve garantiler konusunda yapılması gereken çok şey olduğunu ifade ederken, geriye kalan çözüm bekleyen konuların ele alındığı masa 2'de tarafların pozisyonlarını yakınlaştıran önemli ilerleme kaydedildiğini aktardı. Guterres, "çok ilerleme sağlandı ancak yapılması gereken çok iş var" dedi.

Guterres, basın toplantısının başında "kalıcı barışa giden yol kolay değil" ifadelerini kullanırken, konferansa katılan tüm tarafların kararlılığını ve sürece bağlılığını selamladığını söyledi.  Tüm tarafların İsviçre'ye çözüm için geldiklerini açıkladıklarını anlatan BM Genel Sekreteri, adadaki liderlere ve diğer taraflara fırsatı değerlendirmeleri çağrısında bulundu. Adadaki çözüm çağrılarının giderek arttığından da bahseden Guterres, güvenlik ve garantiler konusunun çözüm için oldukça önemli olduğunu, tarafları bu konuda yapıcı müzakere gerçekleştirmeye ve çözüme ulaşmak için cesur adımlar atmaya teşvik ettiğini kaydetti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 16:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110