banner6

Güvendik, kaybeden biz olduk

banner37

BES eski Başkanı Savaş Bozat, geçtiğimiz yıl kendisiyle birlikte LTB’den 24 kişinin emekli olduğunu ancak emekli ikramiyelerini hâlâ alamadıklarını söyledi:

Güvendik, kaybeden biz olduk
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

“TAKSİTLE ALMAYA BİLE RAZI OLDUK”…

Belediye Emekçileri Sendikası eski Başkanı Savaş Bozat, kendisi ile birlikte Lefkoşa Türk Belediyesi’nden 2022 yılında 24 kişinin emekli olduğunu ve Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimi’nden önce ikramiyenin tamamının ödeneceği yönünde bilgilendirilmelerine rağmen halen ödenmediklerini açıklayarak “bu insanları hakkımızı gasp etmeleri için mi seçtik?” diye sordu.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nden (LTB) emekli oldukları halde emekli ikramiyelerini alamayan 24 kişinin mağdur edildiği öne sürülerek tepki gösterildi.

KIBRIS’a konuşan Belediye Emekçileri Sendikası (BES) eski Başkanı Savaş Bozat, 2022 yılında LTB’den kendisi ile birlikte 24 kişinin emekli olduğunu belirterek bu kişilerin emekli ikramiyelerini hâlâ alamadıklarını ifade etti.

Bozat, “toplam tutarı taksitle almaya bile razı olduk o bile gerçekleşmedi. Yasal olarak hakkımı istiyorum, başka bir şey istemiyorum” diyerek belediyenin kapısının önünde oturup eylem yapmayı dahi düşündüğünü söyledi.

“LTB’den 280 bin TL alacağım var”

BES eski Başkanı Savaş Bozat, kendisi ile birlikte 2022 yılında LTB’den 24 kişinin emekli olduğunu ifade ederek “alacağımız olan emekli ikramiyeleri hiç birimize tamamıyla ödenmiş durumda değil” şeklinde konuştu.

Bozat, 25 Aralık’ta gerçekleşen Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimi’nden önce ikramiyenin tamamının ödeneceği yönünde açıklama yapılmasına rağmen bugüne kadar sadece 3 taksit ödeme aldığını belirterek LTB’den hâlâ 280 bin TL alacağı olduğunu açıkladı.

Ödemeyi ne zaman alacaklarına yönelik kendilerine bir tarih verilmediğine dikkat çeken Bozat, “Emekli çıktıktan 1 ay sonra bu işi mahkemeye götürüp sonuçlandırsaydım bu süreç içerisinde hiçbir kaybım olmayacaktı, hem davayı kazanacaktım hem de bu süre içerisinde yasal faizler de eklenecekti. Belediyecilikten kaynaklanan bir iyilikseverlik yaptım gibi geliyor, çok pişmanım” dedi.

“Yasal olarak hakkımı istiyorum”

Bozat, belediyenin kapısının önünde oturup eylem yapmayı dahi düşündüğünü söyleyerek “bu insanları hakkımızı gasp etmeleri için mi seçtik?” diye tepkisini dile getirdi.

Angarya çalıştırılarak maaş almak istemedikleri gibi sosyal güvencesiz de çalıştırılmak istemedikleri için 2012 yılında grev yaptıklarını anımsatan Bozalp, bu sayede sosyal güvence, ihtiyat sandığı ve sigortalarda yasal düzenleme getirdiklerini dolayısıyla belediyelerin mecburen bu ödemeleri yapmak zorunda olduklarını kaydetti.

Bozat, “toplam tutarı taksitle almaya bile razı olduk o bile gerçekleşmedi. Yasal olarak hakkımı istiyorum, başka bir şey istemiyorum” vurgusu yaparak şöyle devam etti:

“Seçimden sonra başkan değişirse bu işlerin çok uzayacağı endişesi içerisindeydim başkan değişmediği için o sıkıntı yok ama atılan bir adım da yok. Elimde yazılı bir şey de yok, sözlü olarak vaat ettikleri var. Karşımızdakine inandık ve kaybeden biz olduk.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2023, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104