banner6

Güvenilir tanık değilsin!

banner37

Burcu Okumuş cinayeti davasında, sanık Özgür Okumuş’un arkadaşı Turan Açar, Türkiye’den Kıbrıs’a tanıklık etmeye geldi. Emare olmayan fotoğraflar üzerinden konuşup, sanığın cinayeti planlamadığını savunan tanığı, sıkı bir istintaka tutan Başsavcılık, “Deliller nerede?” diye sorarak, iddiasını ortaya koydu:

Güvenilir tanık değilsin!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Burcu Okumuş cinayeti davasında, dün, duruşma süresince, müdafaanın 2’nci tanığını dinledi.

Sanık Özgür Okumuş’un ‘Martin Usta’ lakaplı arkadaşı Turan Açar, ülkeye, ilk kez tanıklık yapmak için geldi.

Tanık, yeminli şahadetinden sonra Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in sıkı bir istintakına tabi tutuldu.

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, emare olmayan fotoğraflar üzerinden yorumlar yapıp, Özgür Okumuş’un, cinayeti planlamadığını savunan tanığa, davanın esasına yönelik birçok soru yöneltti.

Mustafa İldeniz, tanığa, söylediklerinin tümünün sanıkla çeliştiğini söyleyerek, “Deliller nerede?” dedi ve “Güvenilir tanık değilsin” iddiasını ortaya koydu.

 

“Siz, ısmarlama tanıksınız”

Mustafa İldeniz, tanığa şu iddialarda bulundu:

“Siz, ısmarlama tanıksınız. Tahkikat vaktinde, bildiklerini söylemek için niye gelmedin da şimdi geldin? Olayın görgü tanığı değilsin. Son çırpınışlardaki sanığın, davasına katkı için geldiniz. O kadar yolu boşuna teptiniz. Her konuda sanıkla çelişiyorsunuz. Sana mı inanalım, sanığa mı? Taraflı tanıksınız. Görmediğin, bilmediğin hususları mahkemeye aktarıyorsun. Güvenilir tanık profilin yok.

Siz, sanığın, aldatıldığını öğrendikten sonra, Burcu’yu, eşini, Yemen Kahvehanesi’ne konuşma bahanesiyle çağırıp, infaz ettiğini bilebilecek durumda değildiniz.

Sanık, müebbet hapis cezası almakla karşı karşıyadır. Sanık, planını safha safha yaptı ve icra etti. Bunu bilemezsiniz, görgü tanığı değilsiniz.

Söylediğin gibi, sanık seni değil, sen sanığı aradın. Bu kayıtlarda sabit. Bu sırada, sanık, Burcu’yu tasarlayarak öldürme eylemi içerisindeydi, bunu anlayamazdın.

Bahsettiğin gibi bir fotoğraf yok. Olsaydı, getirirdin. Varsa, deliller nerde? Telefon nerde? Yalan söylüyorsun.  Sanık sana fotoğraf göndermedi. Fotoğrafları göndermek için imkanı yoktu. Sistem elvermezdi. Doğruları söylemen. Görmediğin resimleri görmüş gibi lanse eden”.

 

Tanık Açar: Öldürme niyeti yoktu

 

Özgür Okumuş’un kendisine yaşam koçluğu yaptığını savunan tanık ise iddiaların doğru olmadığını beyan edip, iddiaları cevapladı.

Sanığın öldürme niyeti olmadığını ileri süren tanık Turan Açar, “Özgür’ün öldürme niyeti olsaydı Ereğli’ye geleceğini söylemezdi” dedi.

Tanık, ayrıca, "Özgür bana Burcu’nun sevgilisiyle olan samimi fotoğrafını gönderdi. O’na güzelce konuş Ereğli’ye dön diye telkinde bulundum. Bizim toplumumuzda bunlar hoş karşılanmaz, şiddete meyillenmesin diye, nasihat ettim. Tüm fotoğraflar telefonumdaydı. Telefonu, satmak zorunda kaldım. Satmadan, 4 ay kadar önce, fotoğrafları sildim. Özgür, bana, Burcu’nun yüzüne tükürüp, Burcu’yu hayatından sileceğini söyledi” şeklinde konuştu.

Dava, mesai saatinin bitmesiyle, tarafların mahkemeye yapacağı hitapları dinlenmek üzere, 27 Temmuz’a tehir edildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104