Güvenlik görevlilerine hapis cezası verildi

banner37

Girne’deki bir eğlence mekanında kendilerine küfür ettiği gerekçesiyle Gökhan Urhan’ı darp ederek çene ve burun kemiğinin kırılmasına neden olan Mahmut Elinç ve Maksud Sharıpov’un davası sonuçlandı

Güvenlik görevlilerine hapis cezası verildi
banner90
banner99

Girne’de 2019 yılında bir eğlence mekanında güvenlik görevlisi olarak çalıştıkları dönemde kendilerine küfür ettiği gerekçesiyle mekanda müşteri olarak bulunan Gökhan Urhan’ı darp ederek çene ve burnunun kırılmasına yol açmaktan yargılanan Mahmut Elinç ile Maksud Sharıpov hakkındaki karar dün açıklandı.


Başkan Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Şevket Gazi’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından yargılanan sanıklardan Maksud Sharıpov 9 ay, Mahmut Elinç ise 18 ay hapsemahkum edildi.


Sanık Elinç hakkında karar verilirken, Lefkoşa’da vahim zarar, darp, mahkeme emirlerine uymama ve ikamet izinsiz ülkede kalma davaları da dikkate alındı.


Sanıklar hakkındaki kararı okuyan Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad, sanıkların 7 Nisan 2019 tarihinde saat 04.30 raddelerinde, Girne’de Mete Adanır Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Retro isimli diskonun ön kısmında aynı diskoda güvenlik görevlisi olarak çalışmakta oldukları bir esnada, Girne’de sakin Gökhan Urhan’ın kendilerine küfür ettiği gerekçesi ile yüzüne gelişi güzel yumruk vurup, çene ve burun kemiğinin kırılmasına sebep olduklarını söyledi.
 


banner134
Maksud Sharıpov’un olay günü, Mahmut Elinç’in ise 2019 yılı temmuz ayında tutuklandığını kaydeden Kürşad, olayla ilgili kamera görüntülerinde sanıkların birer kez müştekiye vurduklarının görüldüğünü belirtti.


Kıdemli Yargıç Kürşad, sanıkların savunmalarında kendilerine küfür edildiği gerekçesiyle söz konusu fiilleri işlediklerini söylediklerini ve olayda tahrik unsuru olduğunu kabul ettiklerini açıkladı.


Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad, tahrik unsurunun bir olaydaki önemine dikkat çekerek, planlı değil ani bir öfke ile hareket ettiklerini, her iki sanığın birer kez müştekiye vurduklarını ve fiillerine devam etmediklerini, bu hususların lehlerine değerlendirildiğini ifade etti.


Suçun halka açık bir yerde yaşanmış olmasını, sanıkların güvenlik görevlisi olan arkadaşlarının kavgasına dahil olmalarını, grup halinde hareket etmelerini aleyhlerine değerlendirdiklerini kaydeden kıdemli yargıç, Maksud Sharıpov’un sabıkası olmadığını, Mahmut Elinç’in ise benzer sabıkası olmadığını ifade etti.


Kıdemli Yargıç Kürşad, sanık Elinç hakkında karar verilirken Lefkoşa’daki darp, vahim zarar, mahkeme emrine uymama ve KKTC’de izinsiz kalma davalarının da dikkate alındığını söyledi.


Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad, sanıkların davalarını kabul etmelerini, cezalarını pandemi süreci gibi zorlu bir süreçte ülkelerinden uzak çekecek olmasını da dikkate aldıklarını belirterek, MaksudSharıpov’u 9 ay, Mahmut Elinç’i ise 18 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.(KAMALI HABER)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75