Güvenlik tedbirinden memnun olmadılar

banner37

Karayolları Dairesi, sık sık kazaların meydana geldiği Lefkoşa-Girne anayolu üzerindeki Lavinium Park ve Olivia sitelerinin önüne güvenlik amacıyla tel çit çekti, site sakinleri isyan etti.

banner87
Güvenlik tedbirinden memnun olmadılar
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Karayolları Dairesi, başta yaya kazaları olmak üzere bugüne kadar çok sayıda trafik kazasının meydana geldiği, Lefkoşa-Girne anayolu üzerinde bulunan Lavinium Park ve Olivia sitelerinin önüne dün 2 metre yüksekliğinde ve 250 metre uzunluğunda tel çit çekti.

Özellikle sitelerde kalan kişilerin toplu taşıma araçlarına binmek veya otostop yapmak için yaya olarak giriş yaptığı ve hemen her gün trafik kazası geçirme tehlikesi atlattığı noktada dün başlatılan çalışmaya site sakinleri büyük tepki gösterdi.

Dikmen sınırları içerisinde bulunan Lavinium Park ve Olivia sitelerinin sakinleri, yaklaşık 6 yıldır anayola giriş-çıkış yapabilecekleri bir yol istediklerini ve her gelen hükümetin de bu konuda kendilerine söz verdiğini savunarak, “Biz yıllardır yol beklerken, Karayolları Dairesi şimdi ‘güvenlik tedbiri’ gerekçesiyle önümüze tel çit çekti. Yapılanlar önlem olabilir, ancak asla çözüm değildir” diye tepki gösterdi.

Site sakinleri, geçmiş hükümetlerde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yapan siyasilerin, anayola giriş ve çıkışlarda kolaylık sağlanması amacıyla Lefkoşa-Girne anayolu üzerinde cep veya yaklaşma bandı olarak da tabir edilen düzenlemeyle birlikte, sorunu çözeceklerini belirttiklerini ancak, yıllardır bu sorunun bir türlü çözülemediğini söyledi.

 

Atakan: Siteye giriş-çıkış ile ilgili proje var

 

KIBRIS’a konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, “Siteye giriş-çıkış ile ilgili süren 1-2 alternatif proje var. Bu projeler cep ve durak yeri de içeriyor. Bunların çizimi bitmek üzere… En uygununu seçip uygulamaya koyacağız. Bizim bugün yaptığımız daha çok sitede kalan yabancı öğrencilerin uyguladığı Lefkoşa-Girne yoluna çıkıp otostop çektikleri yerin tellenerek yol ve seyir güvenliğini arttırma düşüncesiyle yaptığımız çitleme oldu” dedi.

Söz konusu yolda belli bir hız limitinin olduğu ve fiziki şartlarının araçların durup yolcu almaya veya indirmeye göre ayarlanmadığını dile getiren Atakan, “Sık sık ölüm tehlikelerinin atlatıldığı, kazaların yaşandığı bu yere yaya giriş çıkışını engellemek zorundayız. Attığımız adım hem yayaların hem de sürücülerin iyiliği içindir. Site içine düzenli otobüs seferi konuldu, biz de takibini yapacağız. Unutulmasın ki hiçbir şey insan hayatından daha değerli değil” ifadelerini kullandı.

 

 

Site sakinleri ne dedi?

Öcal Özbahadır:

“Ben de site sakinlerinden biriyim. Uzun yıllardır burada yaşıyorum. 2013 yılından 2018 yılına kadar maalesef bu sorun halen çözülemedi. Bu kadar süre içerinde yaptığımız üst düzey görüşmelerde herhangi bir çözüm üretilmedi. 5 yılda 5 bakan değiştirildi. Bu soruna çözüm beklerken, ne yazık ki, bugün bakıyoruz yol yerine yola tel çit çekiliyor. Seçimlerde siteye giriş çıkışlarımıza izin verileceği söylenmesine rağmen bize verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. Arabası olanlar belki bir nebze uzun yolu kullanarak işlerine gidiyorlar, ama arabası olmayan emekçiler ne yazık ki, bu engelden sonra yürüyerek işe gidecek. Hükümetin bu sitelerde yaşayan vatandaşlara uygun gördüğü çözüm demek ki buymuş. Yaptığımız görüşmelerde sorunun belli bir plan dahilinde çözüleceğini söyleyenler, bugün kimseye danışmadan kendi çözümlerini uygulamaya koymuş bile. Burayı acelece tel çitlerle örüp hapishanelere çevirip, insanların yaşam haklarına müdahale etmek hiç doğru değildir.”

 

Cihan Akpınar:

“Bizim buradaki sıkıntımız gerek öğrenci, gerekse vasıtası olmayan ve toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyen insanların gidip geldiği bir yoldur. Biz de tehlikenin farkındayız. Anayola giriş-çıkışların tehlikeli olduğunu biliyoruz. Sitemize seçim sırasında ve seçim sonrasında gelen bütün üst düzey bakan ve vekillerimizin bize ilk konuşmaları Girne’den gelip siteye giriş ve siteden Lefkoşa’ya çıkış olan bir yan yol yapacakları oluyor. Şu an seçim bitti. Bir hafta geçmeden bir bakanımız geldi, siteye giriş- çıkış yerlerini belirlemek için, ancak karşımızda Karayolları Dairesi personelinin anayola çit çektiğini gördük. Çalışanlara ‘anayola çıkış sağlamak için mi geldiniz?’ diye sorduk. Onlar da bize ‘yok az önce bakan geldi ve buradaki anayola çıkışı 2 metre çitlerle tamamen kapatılmasını istediğini söyledi’ diye cevap verdi. Biz şu an burada olduğumuz için çalışmayı durdurdular. Bizim burada amacımız asla devlete karşı sorun yaratmak değildir. Bizim burada tek istediğimiz Girne’den giriş, Lefkoşa’ya çıkış tek şeritli bir yan yol yapsınlar.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108