Güvensizlik önergesi sunuldu

banner37

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul, bu hafta 3’üncü kez toplanmayı deneyerek yine başarısız oldu. Nisap sağlanamadığından birleşime 10 dakika ara verildi. Verilen aranın ardından bir kez daha toplanmayı deneyen Cumhuriyet Meclisi, tüzük gereği toplantıyı 24 saat erteledi.

Güvensizlik önergesi sunuldu
banner90
banner99

Genel Kurul, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığındaki ilk denemesini saat 10.40’ta yaptı. Nisap olmaması nedeniyle 10 dakika ertelenen birleşim sonrasında, ikinci deneme de başarısızlıkla sonuçlandı.

Tüzük gereği, iki kez toplanmayı deneyen ancak nisap sorunu yaşayan Meclis Genel Kurulu toplantısı 24 saat sonraya ertelendi.

Oturuma, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekilleri ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) milletvekili Zeki Çeler katıldı. 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Hamit Bakırcı da Genel Kurul’da kâtip olarak yer aldı.

banner134
CTP güvensizlik önergesini sundu

Öte yandan Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve bağımsız milletvekili Mehmet Çakıcı ile birlikte hükümet için güvensizlik önergesini Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı’ya sundu.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, hükümetin bugüne kadarki icraatlarıyla, seçimde kendisine yasadışı bir şekilde menfaat sağlamaya çalıştığını kanıtladığını ifade ederek, güvensizlik önergesini TDP ve bağımsız milletvekili Mehmet Çakıcı’nın da imzaladığını belirtti.

“Muhalefet birlikte hareket ediyor”

Erhürman açıklamasında, muhalefetin birlikte hareket ettiğine de işaret ederek, Başbakan’ın çağrısını aldıklarını ve bu çağrıyla birlikte kamuoyunun gündemine seçim konusunun taşınmış olduğuna işaret etti.

Erhürman, “Eğer Başbakan samimiyse, ki bu ülkeyi yönetmeye ehil değildir bu hükümet, kendileri de hükümetin düşmesini destekler, seçim hükümeti kurulur, aynı şey uygulanır ve erken seçim hükümetiyle ülke seçime gider. Bu hükümetin görevde kaldığı her gün, Kıbrıs Türk halkının hayatından çalınmış bir gündür” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75