Güvercinlik sanayisinde kira sözleşmesi olanların haklarına halel gelmeyecek

banner37

Güvercinlik Sanayi Sitesi’nde onlarca kişi 2018 yılında sözleşmeyle yer kiraladı ancak “altyapı için ihale aşamasında çıkan mülkiyet sorunu” nedeniyle sözleşmeleri kısa süre önce iptal edildi. Yatırım planları yarım kalan vatandaşların, “Bizim haklarımız ne olacak” sorusuna yanıt; hem Ekonomi Bakanı Arıklı’dan hem de Beyarmudu Belediye Başkanı Edip’ten geldi:

Güvercinlik sanayisinde kira sözleşmesi olanların haklarına halel gelmeyecek
banner8

Sedef BOŞNAK

“SÖZLEŞMELER YENİLENECEK”… Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Güvercinlik Sanayi Sitesi’nde altyapı çalışmaları tamamlanmadan, inşaat izni olmadan yapılaşmaya başlandığını ifade ederek bunların önüne geçilebilmesi amacıyla sözleşmelerin yenilenmediğini söyledi. Arıklı, hak sahiplerini bir zarara uğratmayacaklarını ve altyapı çalışmaları tamamlanınca sözleşmelerin yenileceğini kaydetti. Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip de, Güvercinlik Sanayi Sitesi’nin 2’nci etabında yaşanan sorunların, ihale sonrası son bulacağını ifade etti. Edip, sanayinin 2’nci etabında, elektrik, su ve asfalt altyapı eksikliğinin bulunduğunu belirterek, “Sanayiyi ihale sonrası örnek bir sanayi haline getireceğiz” dedi.

Güvercinlik Sanayi Sitesi’nde 2018 yılında sanayi yatırımı için yer kiralayan onlarca kişinin sözleşmesi, “altyapı için ihale aşamasında çıkan mülkiyet sorunu” nedeniyle iptal edildi.

Yatırım amacıyla yıllar önce bir miktar para ödeyerek yer kiralayan onlarca kişi, bugün ne yapacağını bilemez duruma geldi. “Bizim haklarımız ne olacak?” diye kapı kapı dolaşıp, bilgi almak isteyen vatandaşlara yanıt geldi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda muhalefetin sorusu üzerine açıklama yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, söz konusu dönemde ilgili bakan olan Sunat Atun’a Güvercinlik 1’deki icraatlarından dolayı teşekkür etti.

Kendilerinin de Güvercinlik 2’de altyapı çalışmalarını tamamlayarak, ellerinde sözleşmesi olan kişilere teslim edeceklerini vurgulayan Arıklı, ellerinde sözleşmesi olan kişilerin haklarına halel gelmeyeceğini vurguladı.

KIBRIS’a bilgi veren Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip de, Güvercinlik Sanayi Sitesi’nin 2’nci etabında yaşanan sorunların ihale sonrası son bulacağını ifade ederek, “Sanayiyi örnek bir sanayi haline getireceğiz. Kira sözleşmesi olanların haklarına halel gelmeyecek. TC ile imzalanan protokol çerçevesinde, Çayönü ve Güvercinlik Sanayi Sitesi’ne kadar olan yol yenilenecek” dedi.

Özersay sordu, Arıklı yanıtladı: Sözleşmeler yenilenecek

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, Güvercinlik’te Sanayi Sitesi’nde verilen arazilerin, bir kısmının sözleşmesinin iptal edildiğine değinerek arazilerin altyapılarının tamamlanamayacağı gerekçesiyle arazilerin sözleşmelerinin iptal edildiğini kaydetti.

2017-2018’de Sunat Atun’un bakanlık döneminde verilen arazilerin, altyapısı tamamlanmadan bakan imzasıyla verilip verilmediğini soran Özersay, şimdi de bu arazilerin iptal edildiğini belirterek, hangisinin doğru olduğuna açıklık getirilmesini istedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, altyapılarının yapılmasının boyunlarının borcu olduğunu, en kısa zamanda bu çalışmaları tamamlamayı planladıklarını belirtti.

Arıklı, hak sahiplerinin bir zarara uğratmayacaklarını ve altyapı çalışmaları tamamlanınca sözleşmelerin yenileceğini kaydetti.

Altyapı çalışmaları tamamlanmadan, inşaat izni olmadan bu bölgelerde yapılaşmaya başlandığını ifade eden Bakan Arıklı, bunların önüne geçilebilmesi amacıyla sözleşmelerin yenilenmediğini söyledi.

banner134
Atun: Sözleşmeler altyapının tamamlanmasıyla yenilenecek

UBP Milletvekili Sunat Atun, “Güvercinlik’te arsalar altyapı yapılmadan dağıtıldı” ifadesinin doğru olmadığını belirterek, kendisi görevi devraldığında altyapısı tamamlanmamış arsaların dağıtılmış olduğunu ve kendilerinin de bir dizi çalışmadan sonra sözleşmeleri uzattığını söyledi.

Dağıtım yaptıkları zamanın fotoğraflarını gösteren Atun, gerekli izinler alındıktan sonra tapu kaydının yapılmasında bir sakınca görmediklerini belirtti.

Sanayi Dairesi Müdürü’nün “arsaların altyapısı yetersizdir” yazısının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Atun, sözleşmelerin altyapının tamamlanmasıyla yenileneceğinin halka duyurulması gerektiğini söyledi.

Edip: Güvercinlik örnek sanayi olacak

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Güvercinlik Sanayi Sitesi’nin 2’nci etabında yaşanan sorunların, ihale sonrası son bulacağını ifade etti.

Başkan İlker Edip, sanayinin 2’nci etabında, yıllar önce verilen arazilerin, altyapı için ihale aşamasında çıkan mülkiyet sorunu nedeniyle, arazilerin kira sözleşmelerinin iptal edildiğini kaydetti.

İlker Edip, 2’nci etapta kira sözleşmesi var olan kişilerden 1’inin kaçak inşaat 2’sinin de temel döktüğüne değinerek, bu kaçak yapıların kaymakamlığın bilgisinde olduğunu dile getirdi.

Edip, sanayinin 2’nci etabında, elektrik, su ve asfalt altyapı eksikliğinin bulunduğunu sözlerine ekleyerek, “Sanayiyi ihale sonrası örnek bir sanayi haline getireceğiz. Kira sözleşmesi olanların haklarına halel gelmeyecek. TC ile imzalanan protokol çerçevesinde, Çayönü ve Güvercinlik Sanayi Sitesi’ne kadar olan yol yenilenecek” dedi.

Sanayinin ilk etabına, 2 aydır su verdiklerini dile getiren Edip, sanayiye daha iyi hizmet için şube açtıklarını ve bu şubenin kısa süre sonra hizmet vermeye başlayacağını duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75