Güzelliğe hücum!

banner37

Bakanlar Kurulu’nun dün itibarıyla açılmasına izin verdiği berber, kuaför ve güzellik merkezleri, halktan gelen yoğun taleplere yetişmeye çalışıyor

Güzelliğe hücum!
banner99

“RANDEVU DEFTERİNDE YER YOK”… Mart ayı başından beri kapalı olduklarını ve bayrama da sadece dört gün kaldığını belirten güzellik ve kişisel bakım sektörü işletmecileri, “zaten çok ciddi bir yoğunluk söz konusuydu ancak araya bayram da girince talep daha da arttı. Bayrama kadar her şeyi yetiştirmek zorundayız. Bu işin altından doğrusu nasıl kalkacağımızı bilmiyoruz. Randevu defterlerimiz dolup taştı. Devamlı müşterilerimize bile ancak birkaç gün sonrasına randevu verebiliyoruz” diyerek durumlarını özetledi.

“BAYRAMA GÜZEL GİRECEĞİZ”…Durumun zannedilenden de vahim olduğunu ve kuaför yasaklarının uzaması durumunda, halkın derin bir mutsuzluğa sürükleneceğini savunan yurttaşlar, berber, kuaför ve güzellik merkezlerinden ayrı kaldıkları dönemde ‘çirkinleştiklerini düşündükleri için’ özgüven kaybı yaşadıklarını söyledi. Vatandaşlar, “Ne saçımız saça ne de tırnağımız tırnağa benziyordu. Neyse ki bu iş daha fazla uzamadı ve bayrama güzel girmemiz sağlandı” şeklinde konuşarak memnuniyetlerini dile getirdi.

Ali ÇATAL

   Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) yasakları kapsamında faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan ‘kişisel bakım’ sektörü, dün ‘normalleşme süreci’ adımları uyarınca, uzunca bir aradan sonra işbaşı yaptı; halkın bu iş yerlerine ilgisi ise yoğun oldu.

   Bakanlar Kurulu’nun yasakların 20 Mayıs’ta kalkacağını açıklamasının ardından telefona sarılarak ilk randevuyu kapmak için yarışan vatandaşlar, dün günün erken saatlerinden itibaren berber, kuaför salonu ve güzellik merkezlerine akın ederken; işletmeciler ve personel ise yaşanan yoğunluğa yetişemedi.

   Randevu usulü çalışan dükkanları Covid-19 salgını önlemleri nedeniyle hınca hınç dolduramayan fakat boş da bırakmayan yurttaşlar, özellikle saç ve tırnak bakımı için güzellik merkezlerine akın etti.

   Randevu defterlerinin dolu olduğunu ve talebe yetişebilmek için ara vermeksizin çalıştıklarını kaydeden sektör personeli, işleri yetiştirmeye çalıştıklarını fakat yoğunluğun da kendilerini çok zorladığını kaydetti.

   Covid-19 önlemleri uyarınca koruyucu maske ile eldiven kullanan lakin klima kullanamayan iş yerleri, boğucu sıcakların ve yoğun ilginin yanı sıra bir de bu önlemlere uymak zorunda kalmanın, işlerini daha da zorlaştırdığını söyledi; ancak kamu sağlığı gereğince yapılan kısıtlamalara ise destek verdi.

“Bayrama kadar işimiz zor”

   Salgın tehdidi nedeniyle kapalı kalan sektörün, biriken talebi karşılamak için Ramazan Bayramı’na kadar sadece dört günün olmasının ise işleri daha da zorlaştırdığını belirten güzellik sektörü işletmecileri, “Bayrama kadar her şeyi yetiştirmek zorundayız, ki önümüz bayram olmasa bile zaten çok ciddi bir yoğunluk söz konusuydu. Bu işin altından nasıl kalkacağız, doğrusu bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

   Erkek berberlerin de dahi çok ciddi bir yoğunluk gözlemlenirken, randevu defterlerinin dolup taştığı bilgisini veren berberler, devamlı müşterilerine bile ancak birkaç gün sonrasına randevu verebildiklerini söyledi.

   Bayram arifesinde başlayan yoğun ilgiye nasıl yetişeceklerini bilemediklerini ve ara vermeden çalışmak zorunda kaldıklarını kaydeden berberler, işleri yetiştirebilmek için çok ciddi bir efor sarf ettiklerini aktardı.

Vatandaş memnun

   Öte yandan, berber, kuaför ve güzellik merkezlerinden ayrı kaldıkları dönemde ‘çirkinleştiklerini düşündükleri için’ özgüven kaybı yaşadıklarını söyleyen yurttaşlar ise kişisel bakım ve güzellik sektörü işletmelerinin açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

   “Ne saçımız saça ne de tırnağımız tırnağa benziyordu. Neyse ki bu iş daha fazla uzamadı ve bayrama güzel girmemiz sağlandı” şeklinde konuşan ve duruma yönelik memnuniyetlerini dile getiren vatandaşlar, durumun zannedilenden de vahim olduğunu; kuaför yasaklarının uzaması durumunda, halkın derin bir mutsuzluğa sürükleneceğini savundu.

   Halk, özellikle bayram öncesine denk gelen bir periyotta açılan güzellik sektörünün, kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissetmelerini sağladığını söylerken; yasakların gevşetilmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75