banner6

Güzelyurt değişiyor ve gelişiyor

banner37

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, tamamlanan altyapı projeleri ve geleceğe dönük yeni yatırımlar ile birlikte, bölgenin yeni yüzyıla hazır hale geldiğini ifade ederek;“Vatandaşlara vaat ettiğimiz tüm projeleri tamamlayıp yeni yatırımlar içerisine girdik”dedi.

Güzelyurt değişiyor ve gelişiyor
banner90
banner99

Ali CANSU

Güzelyurt’ta insanlar bırakın yeni yatırım yapmayı, yaşadığı konuta, mevcut işyerine, bahçesine, tarlasına dahi yatırım yapmaktan kaçınıyordu. Ülkenin diğer kentlerinde nüfus artarken, eğitim ve turizme yönelik devasa yapılar yapılırken Güzelyurt tüm bunlardan mahrum kalıyordu. 1990’lı yıllarda ekonominin ve özellikle ihracatta ilk sırada gelen “Sarı altın” narenciyenin merkezi olan Güzelyurt bugün hem değişiyor hem de gelişiyor.

Ardından bölgeye gelen Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi yanında hastane yatırımlarının başlaması ile birlikte Güzelyurt ilçesinde gelişme süreci hızlandı, insanlar topraklarını sahiplenip yatırım yapmaya başladı.

“Güzelyurt yeni yatırımlarla daha da gelişecek”

KIBRIS’a konuşan Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, tamamlanan altyapı projeleri ve geleceğe dönük yeni yatırımlar ile birlikte bölgenin değişip geliştiğini söyledi.

Seçimlerde vatandaşlara vaat ettikleri tüm projeleri 2018 yılına kadar tamamlama hedefi içerisinde olduklarını ifade eden Özçınar, ayrıca yeni hedefleri vatandaşa göstererek bunun paylaşımlarını kendileri ile yapmak istediklerini belirtti.

İnsanlarımızın bölgelerine sahip çıkması gerektiğini de kaydeden Özçınar, “Güzelyurt eski Güzelyurt değildir. Büyük yatırımlar yapıldı ve insanlarımız bunu sahiplendi. 110 personel ile insanlarımıza en iyiyi ve en güzeli sunmaya devam edeceğiz. Kurumsallaşmayı iyi yakalayabilirsek inanırım ki çok iyi bir noktaya geleceğiz” dedi.

Özçınar, Güzelyurt Belediyesi olarak sunduğu hizmet akışı ile başarılı bir noktada olduklarını ifade eden etti.

“İleriyi görerek ilerliyoruz”

Güzelyurt Belediyesi’nin en önemli gelişiminin kanalizasyondaki başarısı olduğunu ifade ederek, bunun sürdürülebilir kılınabilmesi adına önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Özçınar, kendilerinden daha fazla olanakları olan kentlerde bile bu imkânların olmadığını söyledi.

Güzelyurt’un sanatsal, kültürel ve altyapı zenginliği olarak belediyeler içerisinde en iyisi olduğuna dikkat çeken Özçınar, “Bunun içinin dolması için biraz daha nüfusa ihtiyacımız var. Şu anda yakalanan ivmenin daha ileriye gitmesini umuyoruz” dedi.

Özçınar, ülke genelinde yüzölçümü olarak geniş alana yayılmış bir belediye konumunda olduklarını kaydederek, Güzelyurt Belediyesi’nin sorumluluk alanındaki yerlerin Yayla, Aydınköy, Güneşköy, Aşağı ve Yukarı Bostancı, Akçay, Zümrütköy, Şahinler, Serhatköy, Gaytetköy, Mevlevi, Yuvacık, Kalkanlı ve Merkez olduğunu belirtti.

“Belediyenin yeni binası 2018’de hazır olacak”

Güzelyurt Belediyesi’nin yeni merkez binasının temellerinin bu yıl atılacağını kaydeden Özçınar, şu anda proje çalışmalarının devam ettiğini ve 2018 Kasım ayında tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

3 bin metrekarelik binada, vatandaşların rahat hizmet alabileceği yapının sağlanabileceğini anlatan Özçınar, belediyenin yeni binasının enerji sisteminin güneşten olacağını da belirtti.

Güzelyurt Belediyesi’nin eski binasının ise bir bölümünü misafirhane veya toplum merkezine dönüştürülebileceğini kaydeden Özçınar, “Çocuklarımız ve üniversite öğrencileri buraya gelerek kitap okuyup çalışma ortamları yakalayabilecek. Bu bina sosyal aktivite merkezi olarak değerlendirilecek” dedi.

“Atık sular geri dönüşüm ile tarımda kullanılacak”

Avrupa Birliği’nden aldıkları destek sayesinde Güzelyurt ve Bostancı bölgelerindeki kanalizasyon ve şebeke yenilemelerinin tamamlamış olduğunu kaydeden Özçınar, 2018 yılının yatırımlarının ise programlandığını belirtti. Çıkan suyun tarım amaçlı kullanılması ile ilgili olarak ise ihale sürecinin başlatıldığını ve bunun suyunun tekrardan geri dönüşümü adına bölge altyapıları için önemli bir gelişme olduğunu ifade ederek, “AB ile birlikte moloz ve yeşil atıkların geri dönüşümü de yapılıyor” dedi.

“Kültür Evi”, “Kitap Cafe”, “Açık Pazar” ve Kent park projesi

Özçınar, Güzelyurt’ta “Kültür evi”nin turistlerin hizmetine sunulduğuna dikkat çekerek, 2014 yılında başlatılan kent müzesi ve sergi salonunun ise bitirilme aşamasına gelindiğini anlattı.

Özçınar, ayrıca öğrenci popilasyonu için gerekli olan ve Güzelyurt Polis Müdürlüğü’nün karşısında yer alacak olan “Kitap cafe” projesinin de hizmete girmeye hazır olduğunu söyledi. Buranın atıl bir binadan bugünkü çağdaş bir konuma dönüştürüldüğünü anlatan Özçınar, bunun yanında dere yatağı yanında “Açık Pazar” projesinin sürdüğünü belirtti.

Özçınar, ilk etapta Açık Pazar olarak başlatılan, ardından kent parka dönüştürülen bölgede 4.5 kilometrelik bisiklet yolu, yürüme yerleri, çocuk oyun grupları, sosyal aktivite merkezleri ile meydanın bu proje içerisinde yer aldığını ve gelecek yıl hizmete gireceğini kaydetti.

Kocaeli Belediyesi’nin Kent Park’ın proje mimarı olduğunu anlatan Özçınar, zaman dilimi içerisinde kendilerine destekler verdiğini belirtti.

Şu anda Atatürk Kültür Merkezi’nin tadilat projesinin devam ettiğini ifade eden Özçınar, fuaye kısmı büyütülerek engellilerin kullanabileceği bir yapının oluşturulacağını belirtti.

Köylere yönelik asfaltlama çalışmaları yanında Bostancı’da meydan düzenlemelerinin devam ettiğini anlatan Özçınar, bunun yanında Aşağı Bostancı düğün alanında da düzenlemelerin yapıldığını söyledi.

Güzelyurt Belediyesi’nin Kalkanlı’da bina hazırlıklarının tamamlandığını ve açılış aşamasına gelindiğini belirten Özçınar, narenciyede ihracatın yapıldığı tartı merkezinin de yenilendiğini kaydetti.

“Nüfusun yüzde 10’unu öğrenciler oluşturuyor”

Bölge için üniversitelerin önemine değinen Özçınar, nüfusun yüzde 10’luk kısmını üniversite öğrencilerinin sağladığını söyledi.

Özçınar, öğrencilerin sosyal aktivitelerini gerçekleştirip, dinlenebileceği ortamlar ve sosyal hayata adaptasyonunu sağlamanın önemli olduğunu anlattı.

Terminal bölgesinin başka bir bölgeye taşınması için ileriye dönük planlamalar yapılabileceğini de ifade eden Özçınar, “ortamları bozmadan, yeni işyerleri yaparak önümüzdeki dönemde iyi bir çalışma yapılarak bunlar gerçekleştirilebilir. O bölgede trafik ve sağlıklı yaşam adına bir çalışmaya girmemiz gerekir” diye konuştu.

“Katlı otopark dönemi başlıyor”

Oto park sorununa yönelik belediyenin çalışması olduğunu da ifade eden Özçınar, mevcut otoparkların yeraltına bir kat yaparak katlı otoparklara dönüştürüleceğini söyledi.

“Eski tren istasyonu restorasyonu yapılıyor”

Özçınar, Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa olarak eski tren istasyonunun restorasyonunun ihalesine çıkılacağını söyledi.

Her şeyin hazır olduğunu ve en kısa zamanda buranın da hizmete gireceğini ifade eden Özçınar, Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’nun bu konuda çalışmaları sürdürdüğünü belirtti.

“Güzelyurt kenti sahil ile buluşuyor”

En önemli projelerinden bir tanesinin de kentin sahille buluşması olduğunu anlatan Özçınar, şu anda Mevlevi’den başlayıp Kalkanlı altında devam eden yolun sahile ulaşıp oradan Gaziveren ile bağlantınsının sağlanması ile bunun mümkün olacağını söyledi.

Belediye olarak sahil düzenleme projelerine devam ettiklerini kaydeden Özçınar, sahil yolunun gelişmesi ile önümüzdeki dönemlerde Güzelyurt’un sahil açılımını yakalayacağını belirtti. Özçınar, kentsel ulaşım ile ilgili olarak önümüzdeki dönemde köyler arasındaki ulaşımı sağlamak hedefinde olduklarını ifade etti.

“Uluslararası istişareler devam ediyor”

Özçınar, Uluslararası ilişkiler açısından Avrupa Konseyi’nde temsiliyet ve Türk Dünyası ile Bileşik Kentler Belediyeler Birliği’nin Neva üyeliklerinin de sürdüğünü açıkladı.

Türk Dünyası’nda belediyeye katkı sağlayacak bir çalışma olan, kardeş şehirler ile çok iyi bir ilişki içerisinde olduklarını da ifade eden Özçınar, her kentte ve bölgede kardeş şehirleri olduğunu da söyledi. Antalya’da Elmalı Belediyesi, İzmir’de Manisa ve Narlıdere, İstanbul’dan Zeytinburnu, Büyükçekmece ile Beşiktaş Belediyeleri, Ankara’dan Keçiören Belediyesi, İç Anadolu’dan ise Kırşehir Belediyesi ile kardeş şehir olduklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104