banner6

Güzelyurt Tren İstasyonu Müzesi, bugün düzenlenen törenle açıldı

banner37

Güzelyurt Tren İstasyonu Müzesi, bugün düzenlenen törenle açıldı
banner151 banner143

Kıbrıs’ta 46 yıllık tarihe sahip demiryolu taşımacılığından günümüze kalan Güzelyurt’taki mal hangarı, aslına uygun olarak restore edilerek, müze olarak hayat buluyor.

Güzelyurt Festival Parkı’nda bulunan tren lokomotifinin de restore edilen bölgenin bahçesine yerleştirilmesiyle çalışmaları tamamlanan Güzelyurt Tren İstasyonu Müzesi, düzenlenen törenle açıldı.

Törenin açılış konuşmasını Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Nazım Ced yaptı.

Ced, kültür miraslarımızın yer aldığı müzeleri tanıtmak ve ziyaretlerini yaygınlaştırmak amacıyla çalıştıklarını belirttti.

Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu da Kıbrıs Türkü’nün tarih ve kültürüne ait eserlerin yeniden hayat bulmasının önemine değindi.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da konuşmasında bunun gibi projelerin ve çalışmaların devam etmesinin önemine vurgu yaptı.

Güzelyurt Tren İstasyonu Müzesi’nin açılışına Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katıldı.
Ataoğlu, her ilçeye bir müze hedefiyle yola çıktıklarını anımsatarak, tüm ilçelerde bu çalışmaları başarabilmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Düzenledikleri çalıştayda turizmden en az payı alan Doğu ile Batı bölgeleri için neler yapılabileceği noktasında müzelerin açılmasının önemli olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Ataoğlu, bu yönde yaptıkları çaçışmaları anlattı.

Ataoğlu, Güzelyurt Tren İstasyonu Müzesi’nin önümüzdeki süreçte bölgeye gelecek turistlerin ziyaret noktası olacağına vurguladı.

Yakın zamanda Lefke’de de maden müzesinin hayat bulması için çalışmaların sürdüğüne dikkati çeken Ataoğlu, 1991 yılından bugüne ülkemizde müze açılmadığını, 31yıl sonra açılan yeni müzelerle alternatif turizm modelleri için altyapılar oluşturduklarını ifade etti.

Ataoğlu, müze ve ören yerlerinin mesai saatleri dışında da ziyaret edilebilmesi adına çalışmalar yaptıklarını da açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104