banner6

Güzelyurtlu aynı hikâyeyi dinlemekten usandı!

banner37

Güzelyurtlu, “verildi”, “veriliyor” tartışmasından bıktı usandı. Bu tartışmaları bir yana bırakıp, işine gücüne yöneldi

Güzelyurtlu aynı hikâyeyi dinlemekten usandı!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Güzelyurt için sürekli gündemde olan “verildi”, “veriliyor” tartışmaları bölge halkını canından bezdirdi.

“Biz buradayız, işimizin başındayız, üretmeye çalışıyoruz” diyen bölge halkı, yetkililerin de artık kendileri gibi düşünerek bölgeye yatırım yapmasını istedi.

Ülkede 2004 yılında gerçekleşen referandumda Güzelyurtlu yüzde 64 civarında bir oyla çözüm olmasına “evet” demişti.

Ardından da yine benzer bir durum yaşanmış ve 2015 yılının Nisan aynında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Güzelyurt’tan çözümü destekleyen Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı’ya yüzde 61 civarında oy çıkmıştı.

Ancak referandumda “evet” deyip, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de çözümden yana olan adayı destekleyen Güzelyurtlular, artık Güzelyurt “verildi”, “veriliyor” tartışmalarının bir kenara atılmasını istiyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Güzelyurtlu bir vatandaş, “hangi bölgenin verilip, verilmeyeceğini kim biliyor. Bilen varsa açıklasın” diyerek isyan etti.

Güzelyurtlular ne dedi?

Salih Gülmez:

İnşallah Güzelyurt verilir de kurtuluruz. Açlıktan ölüyoruz. Biz yerimizden göç etmek istemiyoruz. Burada hayatımıza devam etmek için çabalıyoruz. Devlet büyüklerinden de aynı şeyi bekliyoruz. Burada istihdam yaratacak adımlar atılmalıdır. Herkes kendi cebini düşünüyor. Herkes kendisi için bir şey yapıyor.

Kadir Ertürk:

Esnafın durumu gerçekten iyi değil. Ancak biz işimizin başında bir şeyler üretmeye, ayakta durmaya çalışıyoruz. Güzelyurt’un verildi, veriliyor tartışmaları arasında kalmasından bıkıp usandık. Biz bölgemize istihdam sağlayacak yatırımlar yapılmasını istiyoruz.

İbrahim Topaloğlu:

Burası bizim yurdumuz yerimiz. Ben 2 yaşından beri burada yaşıyorum. Verildi, verilecek tartışmalarının yaşandığı dönemlerde bölgeden çok göç oldu. Ancak şimdi geri dönenler, buradan ev alanlar var. Ben de bunlardan biriyim.

Mehmet Şahan:

Güzelyurt’ta yatırım yapılmıyor. Biz bölgede istihdam sağlayacak, bölge ekonomisini geliştirecek yatırımlar yapılmasını istiyoruz. Gençler artık bu bölgeden göç etmesin. İçleri rahat bir şekilde Güzelyurt’tan ev alabilsinler.

Öztürk Tözüner:

Nereye, kime, neyin, nerenin verildiğiyle ilgili bir açıklama yapılmasını istiyoruz. Ayrıca yıllardır Güzelyurt verilecek diyorlar. Bıktık, usandık... Resmi açıklama bekliyoruz.

Arif Menteşoğluları:

Bu kadar zaman mademki verilmedi, bundan sonrada verileceğini düşünmüyorum. Bu verildi, verilecek tartışmaları siyasilerin yarattığı bir durumdur. İnsanları kandırmaya, dikkati başka yöne çekmeye çalışıyorlar. Bu tartışmanın başlamasının ardından 3 cumhurbaşkanı değişti, ne Güzelyurt verildi ne de başka bir yer.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2017, 11:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110