banner6

Güzelyurt'un 'Girneleşmesini' istemiyoruz

banner37

GÜKAD, Güzelyurt’un gelişmesi için yaklaşık 3 yıldır çalıştıklarını ve bölge ekonomisinin, KKTC ekonomisine en çok katkı sağlayacak hale getirilmesini istediklerini açıkladı.

Güzelyurt'un 'Girneleşmesini' istemiyoruz
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD), Güzelyurt ekonomisinin geliştirilerek, KKTC ekonomisine en çok katkı sağlayacak hale getirilmesini istediklerini açıkladı ve plansız yapılaşmayla Güzelyurt’un ‘Girneleştirilmesini’ istemediklerini vurguladı.

GÜKAD Başkanı Reşat Kansoy, Asbaşkan Süleyman Mert, Genel Sekreter Bilge Yangın ve Veznedar İlker Askan’dan oluşan bir heyet dün KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’a bir ziyarette bulundu.

KIBRIS Gazetesi’nin derneklere verdiği önem nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’a plaket de verilen ziyarette Güzelyurt’un sorunları konuşuldu.

Dernek adına konuşma yapan Başkan Reşat Kansoy, seçim süresine girildiğine dikkati çekti ve halkın hükümetlerden beklentilerinin artış içinde olduğunu söyledi.

Kansoy, ayrıca Güzelyurt’un Girneleşmeye doğru ilerlediğini söyleyerek, yetkilileri bu konuda önlem almaları için uyardı.

Kansoy: Yıllardır bölgenin kalkınması için çalışıyoruz

Yaklaşık 3 yıldır Güzelyurt’un kalkınması için çalıştıklarını kaydeden Kansoy şu ifadeleri kullandı:

“Bölgenin sorunlarına bilimsel çözümler arıyoruz. Bizim en büyük hedefimiz, yaptığımız bilimsel çalışmaların dikkate alınması ve hayata geçirilmesidir. Güzelyurt ekonomisinin, KKTC ekonomisine en çok katkı sağlayacak hale getirilmesini istiyoruz. Üretim artırılmalı, turizm konusunda planlamalar yapılıp uygulamaya konulmalıdır.

Bir an önce su ve su yönetimi planlanmalıdır. Tarım ve hayvancılıkta dünya pazarına uygun tür değişikliklerine gidilmelidir. Tüm bunlar yapılırsa bölgesel olarak kazanç sağlanacaktır. Tüm bunlar içinde merkezi yönetim, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri birlikte hareket etmelidir.”

“Çalışmalarımız devam edecek”

Güzelyurt’un planlı bir şekilde kalkınması durumunda ileriki zamanlarda üzerinde mutlu yaşayan insanlar var olacağını ifade eden Kansoy şu şekilde konuştu:

“Biz GÜKAD olarak her anlamda bölgemize ve ülkemize katkı için çalışmaya devam edeceğiz. Bu alanlarda bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalara siyasileri de davet ediyoruz. Ancak ne yazıktır ki, CTP, HP ve TDP dışında çalışmalarımıza katılan olmadı. Yaptığımız çalışmalar da siyasi çalışmalar değildir. Bu çalışmalar uzmanlar tarafından verilen konferanslar ve doğa yürüyüşü gibi aktivitelerdir. Mikro odaklı projeler hazırlıyoruz.”

“Yetki karmaşası yaratılıp, sorun bunlara dayandırılıyor”

Aslında çözülebilecek sorunların yetki karmaşası yaratılarak, yetki karmaşasına dayandırıldığını ve çözümlenmediğini kaydeden Kansoy şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde çok fazla çevresel sorunlar var. Ancak, örneğin Kalkanlı çöplüğü konusunda yetki karmaşası yaşandı. Bu sorunlar çözülebilecek sorunlardır.”

“Güzelyurt, Girneleşiyor”

Bölgede öğrenci sayısının günden güne arttığını ve özellikle Lefke’de kalacak yer bulamayan öğrencilerin Güzelyurt’tan ev kiraladığını kaydeden Kansoy, bu nedenle de bölgede yeni yeni inşaatlar yapıldığını vurguladı.

Kansoy, bu binalar yapılırken Güzelyurt’un da Girne durumuna düşmemesi için önlemler alınması gerektiğini söyledi ve bölgelerinde bulunan Üner Berkalp Stadı civarındaki askeri bölgenin boşaltılıp, buraya evler yapılabileceğini anlattı.

Reşat Kansoy, burasının yaklaşık bin 500 konut alabileceğini belirtti ve bunun da Güzelyurt’un yarısının anlamına geldiğini vurguladı.

“Trafik sorunu var”

Bölgedeki diğer bir sorunun da trafik sorunu olduğuna işaret eden Kansoy, öğrencilerin yeni Lefke yolundan bisikletlerle okula gittiğini anlattı.

Bu yolun güvenli bir yol olmadığını kaydeden Reşat Kansoy, güvenli bir hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Göç engellenmeli”

Kansoy, bölgedeki gençlerin göç etmesinin önüne geçilmesi için toplu konutlar ve sosyal konutlar yapılması gerektiğini kaydetti ve şu şekilde konuştu:

“Bölge gençleri göç ediyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir. Bunun için yapılması gereken toplu konutlar ve sosyal konutlardır. Yine biraz önce söz ettiğim stadın bulunduğu bölgedeki asker çekilir ve oraya konutlar yapılırsa gençlerin göçünün önüne geçilebilir.”

“Turizm canlandırılmalı”

Bölge turizminin canlandırılması gerektiğini ifade eden Kansoy, bunun için de turistlerin bölgede daha çok zaman geçirmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Kansoy, bölgede bulunan Arkeoloji Müzesi’nin turizme kazandırılabileceğini, yine kapalı çarşının yapılacak düzenlemeler ile turizme kazandırılabileceğini, tren istasyonunun düzenlene bileceğini belirtti.

Reşat Kansoy, ayrıca inanç turizminin de desteklenmesinin bölgeye büyük bir katkı sağlayacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 09:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104