“Hababam sınıfı gibi dağda, bayırda eğitimdeyiz”

banner37

Lefkoşa şoför okulları, ehliyet sınav yerlerinin değiştirilmesi ve tüzükteki bazı maddelerin iyileştirilmesi talebiyle Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı önünde eylem yaptı

banner87
“Hababam sınıfı gibi dağda, bayırda eğitimdeyiz”
banner90
banner99

OKUL ÖNLERİNDE EĞİTİM OLMAZ… KKTC Bağımsız Şoför Okulları ve Sürücü Kursları Birliği, ehliyet sınav yerlerinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek için düzenlediği eylemde, bir yıl içinde dört defa eğitim yerinin değiştirdiğine dikkat çekilerek, “Hababam sınıfıymışız gibi dağda bayırda eğitime gönderiyorlar” denildi. Eylemde, okul önlerinde eğitim olamayacağının altı çizildi

Serap ŞAHİN

KKTC Bağımsız Şoför Okulları ve Sürücü Kursları Birliği, ehliyet sınavı yapılan yerlerdeki sıkıntılar ve tüzükteki bazı maddelerin iyileştirilmemesi gerekçesiyle ehliyet sınavı yapmama kararı aldı ve dün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde eylem yaptı.
   Eski Kıbrıs Türk Havayolları binasının bulunduğu yerdeki sınav yerinden, konvoy halinde bakanlığın önüne giden şoför okulları temsilcileri, araçlarına asılı pankartlarla, bakanlığı istifaya davet etti.

Eylemde, Birlik Başkanı Emirzade Tilki, Genel Sekreter Cihan Aksertel, birlik avukatı Cemal Bayraktar ve Süren Şoför Okulu’ndan Mustafa Alsancak basına açıklama yaptı.

Tilki yaptığı konuşmada, Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma hayret ettiğini belirterek, okul önlerinde eğitimin olmayacağını, 2008 yılında bir çocuğun ezildiğini hatırlattı.

Bakanlığın bir yıl içinde dört defa eğitim yerini değiştirdiğine dikkat çeken Tilki, “Hababam sınıfıymışız gibi dağda bayırda eğitime gönderiyorlar” dedi.

Cihan Aksertel de ehliyet sınavı yapılan yerlerde yaşanılan sıkıntıların Ulaştırma Bakanlığı tarafından bir çözüme ulaştırılmadığını ifade ederek “Bugünden itibaren sınavlarımızı geri çektik. Bir sonuç alana kadar sınav yapmayacağız” şeklinde konuştu.

Avukat Cemal Bayraktar ise yasal haklara sahip çıkmak ve verilen hakları koruyabilmek için eylem yapıldığını belirtti.

Emirzade: Bakanlık bir senede dört defa eğitim yeri değiştirdi

Bağımsız Şoför Okulları ve Sürücü Kursları Birliği Başkanı Emirzade Tilki de eylemde yaptığı konuşmada, Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın sosyal medya hesabında “Bir küçük topluluk eylem yapacakmış” ifadesine hayret ettiğini belirterek, “Durum bundan ibaret değil” dedi.

Şoför okullarının okul önlerinde eğitim yapmak zorunda bırakıldığına dikkat çeken Emirzade  “Okulların önünde eğitim olmaz. Çocuklarımızı öldüreceğiz dedik. Gelen cevap ise  ‘Ehliyet alacak kişi orada da eğitimini yapacak’ oldu” ifadesini kullandı.

2008 yılında bir çocuğun basıldığını ve oradan müfettişliğin alındığını hatırlatan Emirzade, şunları kaydetti:

“Israrla bunları söylememize rağmen kamyonları Metehan’a aldılar. Dedik iyi güzel. Sonra dediler eğitimler Atatürk stadyumunda yapılacak. Orada kamyon, otobüs eğitimi mi olur? Sonra Alayköy’de eğitim göreceksiniz dediler. Hababam sınıfıymışız gibi dağda bayırda eğitime gönderiyorlar. Çocuklarımız ölüyor. Bakanlığımız bir sene içinde dört defa eğitim alanı değiştirdi. Yasalarda çok ciddi sorunlar var. Bunlarla ilgili eğitim dediler, eğitimlere katıldık. Onu da yarım bıraktılar. Uzlaşmak istediler o da yarım kaldı. Sonra diyorlar aynı takımdayız. Neyi aynı takımdayız, neyi aynı yoldayız? Sayın bakanımız çık da bize açıkla lütfen” .

Aksertel: Bir sonuç alana kadar sınav koymayacağız

Bağımsız Şoför Okulları ve Sürücü Kursları Birliği Genel Sekreteri Cihan Aksertel de ehliyet sınavı yapılan yerlerde yaşanılan sıkıntıların Ulaştırma Bakanlığı tarafından bir çözüme ulaştırılmadığı ve günden güne daha zor şartlarda sınav koymak zorunda olduklarına dikkat çekerek, “Bu günden itibaren sınavlarımızı geri çektik. Bir sonuç alana kadar sınav koymayacağız” dedi.

“D” sınıfı sınavların yapıldığı yer için defalarca bakanlığa şikâyet iletildiğini belirten Aksertel, şöyle konuştu:

“Tarladan sınavlara çıkılıyor. Çukurlardan araçlarımız harap olmuş durumdadır. Posta dairesi, Spor dairesi ve araç kayıt dairesinin arasında öğrencilerimiz sınava çıkıyor. Sınava girecek araçlarımıza park yeri bulamıyoruz. Üstelik orda iki okul bulunuyor ve biri ilkokul. Sınava girecek öğrencilerimizi bu güzergâh üzerinde eğitmek zorundayız. Okul giriş çıkış saatlerinde tam bir kaos yaşıyoruz. Bakanlığımız neyi bekliyor? Bir çocuğun başına bir şey geldikten sonra mı tedbir alacak?”.

Kamyon ve otobüs sınavlarının şoför okullarının ısrarıyla Metehan’da yapılmaya başlandığını, yolların uygun olduğu için her türlü eğitimi orada rahatça verebildiklerini söyleyen Aksertel, “Bakanımızın talimatıyla önce Atatürk stadyumunun olduğu yere, sonra da Alayköy Sanayi bölgesinde sınavların yapılması emredildi. Çünkü Metehan meskün mahalmiş”.

“Araba sınavlarının yapıldığı yer ve Alayköy sanayi bölgesi meskün mahal değil midir?” diye soran Aksertel, Alayköy sanayi bölgesinin yol güvenliği olmadığını çember, trafik ışığı, yol çizgileri, levhaların olmadığını söyledi.

Motosiklet sınavlarının da Atatürk stadyumunda yapıldığını belirten Aksertel, “Lefkoşa’nın bu yoğun trafiğinde bizleri üç parçaya bölüyorlar. Her şeyimiz aksıyor” dedi.

Tüm sınavların bir çatı altında olmasını istediklerini ifade eden Aksertel, konuşmasına şöyle devam etti:      “Sınavlar Alayköy sanayi bölgesinde olacaksa karşı değiliz. Ancak orada bir sınav yeri yapılması, yolların düzenlenmesi, çizgilerin ve levhaların düzenli bir şekilde olması ve tüm sınavlarımızın o bölgede yapılmasıdır.

Bunlar yapıldığı takdirde eylemimiz son bulacak”.

Bayraktar: Tüzük maddelerinde iyileştirme yapılsın

Bağımsız Şoför Okulları ve Sürücü Kursları Birliği avukatı Cemal Bayraktar, amacın, bakanlığı veya ilgili daireleri tehdit etmek olmadığına işaret ederek, “Yasal haklarımıza sahip çıkmak ve verilen hakları koruyabilmek için buradayız” dedi.

Tüzükte bazı maddelerin değiştirilmesi için sunulan önerinin dikkate alınmadığını ifade eden Bayraktar, “Çalıştayda 250’ye yakın bir değişiklik yapılması gereğini sunduk. Değerlendireceğiz dediler yine bir değişiklik olmadı. İsteğimiz bu tüzük maddelerinde iyileştirme yapılmasıdır” ifadesini kullandı.

Kurulacak komiteye şoför okullarından bir kişinin de katılması önerisinde bulunan Bayraktar, “Aksi takdirde bu konuda çok büyük sorunlar yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Bayraktar konuşmasında şunları kaydetti:

“Bakanlığa karşı mücadelemiz, şoför okulları mesleklerini icra edebilsin. Bir de nasıl diğer eğitim kurumları eğitim verdikleri için KDV’lerini düşükten ödüyorsa, bu hakkın bize de verilmesini istiyoruz. Bununla ilgili hiçbir yanaşma yapılmadı. İşlemlerin yapılırken bir kalem altında toplanmasını istediğimiz halde yapılmıyor. Ulaştırma bakanlığı bizi derslerle ilgili eğitim bakanlığına gönderecek, sağlık raporları için sağlık bakanlığına gönderecek. Bizi kapı kapı dolaştıracaklar. Biri taşın altına elini koysun, sorumluluğu üstüne alsın”.

Alsancak: Özellikle sağlık kurulu raporu üzerinde durulmalı

Süren Şoför Okulu Mustafa Alsancak, “Özellikle sağlık kurulu raporu üzerinde durulmalı” ifadesini kullanarak,  “En son yaptığımız toplantıda bakanımız ‘ben vatandaşa mı güveneceğim yoksa sağlık kuruluna mı güveneceğim’ dedi. Vatandaşına güvenmeyen bir bakanın ne işi var orada?” diye sordu.

30 yıldır bu meslekte olduğuna dikkat çeken Alsancak, “Yaşım 65 oldu diye belgem uzatılmıyor. Benim suçum ne? Ben bu işi yapamayacak durumdaysam zaten bana öğrenci gelmeyecek” dedi.

Yaş nedeniyle işten men edilmenin dünyada benzeri olmadığını ileri süren Alsancak, “Tüzükte bu maddenin de iyileştirilmesini istiyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75