banner6

'Haberlerde saptırma söz konusudur'

banner37

KKTC Ankara Büyükelçiliği KKTC’nin 33’üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ankara’da düzenlenen resepsiyonda eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’e saygısızlığın kesinlikle  söz konusu olmadığını vurguladı.

'Haberlerde saptırma söz konusudur'
banner99

KKTC Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Rahşan Ecevit’in  onurlandırmasına ilişkin bir olgudan yola çıkarak resepsiyonun dinamiği ve olayların kronolojisi dikkate alınmadan yapılan haberlerde bir saptırma sözkonusu olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “ Sayın Hanımefendinin protokol baş masasına oturmadığı bir gerçektir. Ancak, davet edilmediği/oturtulmadığı gibi haberler gerçeği yansıtmamaktadır.  Dahası, herhangi bir haber yapılmadan önce ilk kaynaktan bilgi alınmayarak kendi sonucuna varmak gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Basında anlatıldığı gibi Rahşan Ecevit’e saygısızlık yapılmasının  kesinlikle sözkonusu olmadığı  kaydedilerek, “Sayın Hanımefendinin hem Kıbrıslı Türkler hem de Büyükelçiliğimiz için değeri, hem tarihi açıdan hem de  protokol esasları açısından müstesna bir konumdadır” denildi.

Açıklamada  olaya ilişkin detaylar şu şekilde  paylaşıldı:

“Büyükelçimiz Sayın Fazıl Can Korkut, TC Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin 19.15 sularında resepsiyona teşrif ettiği saate kadar kapıda konukları karşılamış, daha sonra resepsiyonun program akışı gereği konuşmaların yapılması içim salona geçilmiştir. Bu sırada, kapıdaki karşılama görevi Büyükelçiliğimiz diplomatları tarafından sürdürülmüştür. Sayın Rahşan Ecevit Hanımefendi ve değerli kızkardeşi bu esnada resepsiyonumuza teşrif etmişler ve diplomatlarımız tarafından karşılanarak, konuşmaların yapıldığı kürsünün yanında yer alan oturma bölümüne kadar eşlik edilmişlerdir.

Sayın Ecevit, konuşmaları ayakta dinlemiş, daha sonra konuşmaların ardından oturma grubunda Büyükelçimizin annesi ve Türkiye Cumhuriyeti eski Dışişleri Bakanı Merhum Turan Güneş’in eşi Nermin Güneş ile oturarak burada folklör gösterisini izlemişlerdir.

Resepsiyon programının tamamlanmasının ardından protokol masalarına hareket edilmiştir. Büyükelçiliğimiz katılımı son dakikaya kadar belli olmayan devlet erkânı için ihtiyaten üç adet protokol masası düzenlemiştir. Tabii olarak değerli Hanımefendinin yeri de protokol masasıdır. 

Bu nedenle, Büyükelçiliğimiz diplomatı Sayın Hanımefendi’yi Büyükelçi’nin bulunduğu protokol masasına götürmek üzere kendisine eşlik etmek istediğini ifade etmiştir. Ancak Sayın Hanımefendinin biraz hava alma ihtiyacı olduğu ifade edilmiştir. Nitekim, Sayın Ecevit kısa bir süre sonra resepsiyondan ayrılmıştır. Bu esnada, resepsiyondan ayrılmadan önce gerekli izaz ikram Hanımefendinin bulunduğu oturma grubuna yönlendirilmiştir.  Sayın Genelkurmay Başkanı ve Sayın Başbakan Yardımcısı’nın da salondan Sayın Ecevit ile eş zamanlı olarak ayrılması sebebiyle baş protokol masasının ortadan kalktığı kaydadeğerdir.  

Üst düzey protokolün resepsiyondan erken ayrılması sebebiyle, oldukça kısıtlı bir zaman dilimi içinde cereyan eden bu olayda kasıt aranması üzücü olup, yapılan itham gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

Büyükelçimiz, Genelkurmay Başkanı ve Başbakan Yardımcısı’nın yanısıra Sayın Rahşan Ecevit’i de şahsen resepsiyondan uğurlamıştır. Bu esnada meydana gelen asansör olayının yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ise hali hazırda ilgili makamlar tarafından açıklanmıştır.

Kamuoyunun konu ile ilgili yanıltılmamasını teminen gerekli düzeltilmenin yapılması elzemdir.”

İlgili haber için tıkla >>>

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2016, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104