banner6

Haberleşme gelirleri yüzde 25 arttı

banner37

BTHK’nın 2021 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre KKTC’de faaliyet gösteren mobil haberleşme sağlayıcılarının bir önceki çeyrekte 89 milyon 819 bin 320 TL olan net satış gelirleri 112 milyon 403 bin 655 TL’ye yükseldi

Haberleşme gelirleri yüzde 25 arttı
banner99

KONUŞMADA TELSİM, İNTERNETTE TURKCELL… Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun 2021 yılı üçüncü çeyrek raporuna göre KKTC’deki konuşma ve ses gelirleri Kuzey Kıbrıs Turkcell’in gelirlerinin yüzde 27.5’ini; Telsim’in gelirlerinin de yüzde 41.9’unu oluşturuyor. Raporda, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in toplam gelirlerinin yüzde 26.7’sinin; Telsim’in ise 13.8’inin M2M Data gelirlerinden oluştuğu görülüyor.

YABANCI ÖĞRENCİ VE İŞÇİLER ETKEN… BTHK verilerine göre en çok trafik gönderilen ülkeler Türkiye, İngiltere, Nijerya, Güney Kıbrıs ve Türkmenistan olarak sıralanırken; mobil şebekelere en fazla çağrı gönderen ülkeler Türkiye, İngiltere ve Nijerya olarak kayıtlara geçti. Rapor, Nijerya yönüne gönderilen ve alınan trafiğin ülkede bulunan öğrencilerden, Türkmenistan’a gönderilen trafiğin ise KKTC’de çalışan yabancı iş gücünden kaynaklandığına işaret ediyor.

Ali ÇATAL


Ülkemizde faaliyet gösteren mobil haberleşme sağlayıcılarının net satış gelirlerinin yüzde 25 oranında arttığı bildirildi.


Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) tarafından yayımlanan “Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Veriler Raporu (2021-3. Çeyrek)” isimli raporda mobil haberleşme sağlayıcılılarının gelirlerine yer verildi.


Rapora göre, mobil haberleşme sağlayıcılarının net satış gelirleri, bir önceki çeyreğe nazaran yüzde 14 bandına yükselerek 112 milyon 403 bin 655 TL’ye ulaştı.


Bir başka deyişle sağlayıcıların bir önceki çeyrekte 89 milyon 819 bin 320 TL olan net gelirleri yüzde 25 oranında arttı.


Raporda, mobil haberleşme sağlayıcıların gelir dağılımını da geniş bir yer verildi.


Buna göre, KKTC’deki konuşma ve ses gelirleri Kuzey Kıbrıs Turkcell’in gelirlerinin yüzde 27.5’ini; Telsim’in gelirlerinin ise yüzde 41.9’unu oluşturuyor.


Ayrıca raporda internet ve makineler arasındaki alışverişi ifade eden “M2M Data” gelirleri de açıklandı.


Veriler incelendiğinde, M2M Data gelirleri; Kuzey Kıbrıs Turkcell’in gelirlerinin yüzde 26.7’sine; Telsim’in gelirlerinin ise yüzde 13.8’ine tekabül ediyor.


Raporda ara bağlantı gelirleri Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Telsim’de gelir bazında sırasıyla yüzde 8.5 ve yüzde 5.3’lük bir paya sahip.


Raporda haberleşme sağlayıcılarının kısa mesaj hizmetleri (SMS) ile mobil çoklu ortam mesajlaşma hizmetlerine (MMS) ilişkin de bilgi verildi.


Buna göre SMS ve MMS hizmetleri, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in toplam gelirinin yüzde 2.9’una, Telsim’in ise yüzde 5.3’üne denk geliyor.


Ayrıca internet ve data gelirleri Kuzey Kıbrıs Turkcell’de yüzde 26.7’ye, Telsim’de ise yüzde 13.8’lik bir paya sahip.

Türkiye en üst sırada


BTHK’nın yayımladığı üçüncü çeyrek raporunda mobil şebekelerden en fazla trafik gönderilen ve alınan ülkelere de geniş bir yer verildi.


Buna göre, söz konusu üç aylık dönemde en çok trafik gönderilen ülkeler Türkiye, İngiltere, Nijerya, Güney Kıbrıs ve Türkmenistan olarak sıralanırken; mobil şebekelere en fazla çağrı gönderen ülkeler ise Türkiye, İngiltere ve Nijerya olarak kayda geçti.

Yabancı öğrenci ve işçiler etken


Raporda, Türkiye ile çok sayıda Kıbrıslı Türk’ün yaşadığı İngiltere dışında kalan ülkeler incelendiğinde, Nijerya ve Türkmenistan’a yönelik olan trafiğin KKTC’de okuyan öğrenciler ile yabancı işgücünden kaynaklandığına işaret ediliyor.


Hatırlanacağı üzere, BTHK tarafından kamuoyuyla paylaşılan ve 2021 yılının ikinci çeyrek sonuna yönelik verileri içeren raporda da mobil şebekelerden en fazla trafik gönderilen ve alınan ülkeler İngiltere, Nijerya, Güney Kıbrıs ve Türkmenistan olarak sıralanmış; mobil şebekelere en fazla çağrı gönderen ülkeler ise Türkiye, İngiltere ve Nijerya olarak kayda geçmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
zortonyo
zortonyo - 1 yıl Önce

halktan gidenleri napacayık?

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104