Hacıdimitriyu Çamlıbel'deki Manastır konusunda konuştu

banner37

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Rum Eş Başkanı Takis Hacıdimitriyu, “Mirtu” (Çamlıbel)’deki Ay. Panteleimonas Manastırı’nda meydana gelen “Vandallıklar” sonucu oluşan hasarların, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gönüllülerin katkısıyla en kısa zamanda giderileceğini söyledi.

Hacıdimitriyu Çamlıbel'deki Manastır konusunda konuştu
banner90
banner99

Alithia gazetesinde yer alan habere göre Hacıdimitriyu, Kıbrıs (Rum) Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Teknik Komiteden bir heyetin, gerekli planlamanın yapılması ve tamir için gereken miktarın belirlenmesi için, durumu kendi gözleriyle görmek için kısa zaman önce manastırı ziyaret ettiğini ifade etti.

Hacıdimitriyu, Teknik Komitenin, manastırın bakımı ve korunması için geniş bir program uygulamaya karar verdiğini de belirtti.

Konuyu geçtiğimiz ay “Kıbrıs Postası” gazetesinin gündeme getirdiğini de anımsatan gazete, Hacıdimitriyu’nun yaptığı açıklamada, Vandal diye nitelediği kişilerin manastırın kapılarını, camlarını ve korkuluklarını kırdıklarını aynı zamanda duvarlara siyasi içeriği olmayan yazılar yazdıklarını savunduğunu iletti.

banner134
Buna paralel olarak manastırdan bir de çan çalındığının tespit edildiğini, fakat bunun Vandallıklarla bir ilgisi olmadığını ve ayrı şekilde araştırıldığını kaydeden Hacıdimitriyu, manastırdaki zayiatın, Kıbrıslı Türk ve Rumların oluşturduğu sivil toplum ve UNDP’yle işbirliği içerisinde, Teknik Komite tarafından giderileceğini yineledi.

Manastır alanında gözetim-denetim bulunmadığını da söyleyen Hacıdimitriyu, manastır alanına bir bekçi konulmasına dair düşünceler bulunduğunu da kaydetti.

Gazete DİKO ile Sosyalistler&Demokratların Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekillerinden Kostas Mavridis’in, konuyla ilgili olarak kısa zaman önce Avrupa Komisyonu nezdinde müdahale ve şikâyette bulunduğuna da yer verdi.

Hacıdimitriyu, Mağusa’da bulunan ve restore edilen “Aziz Anna Kilisesi” ile “Taner Camii- Jacobite Kilisesi’yle” ilgili olarak bugün yapılması planlanan teslim töreninin ise ertelendiğini ve önümüzdeki ay içerisinde yeni bir tarih açıklanacağını da ekledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75