Hacıgeorgiyu AB-Türkiye Karma Komitesi toplantısına katıldı

banner37

AKEL’in Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekillerinden Takis Hacıgeorgiyu’nun, Ankara’da gerçekleştirilen AB-Türkiye Karma Komitesi toplantısı çalışmaları çerçevesinde, Türkiye’nin AB katılımı, Kıbrıs sorunu, “Münhasır Ekonomik Bölge” ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması konularını gündeme getirdiği haber verildi.

Hacıgeorgiyu AB-Türkiye Karma Komitesi toplantısına katıldı

Türkiye Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı’nın ise toplantı çerçevesinde bu konulardaki sorulara yanıt verdiğini yazan Fileleftheros gazetesi, Hacıgeorgiyu’nun “hiçbir normal devletin, güvenliğini herhangi başka bir devletin yetkisine terk etmediğini söylediğini” iletti.

Gazeteye göre toplantıda Kıbrıslı Türklerin güvenliği konusunu da gündeme getiren Hacıgeorgiyu, “Rum tarafının, Kıbrıslı Türklerin güvenlik hissiyatının karşılanması için iki kesimli iki toplumlu federasyonu kabul ettiğini” öne sürdü.


Hacıgeorgiyu, “AB’ye nihai katılım hedefinin Türk tarafı için bir çeşit ayrıcalıklı ilişki değil de, öncelik olmasını duymaktan memnun olduğunu” da ifade etti.

Habere göre, Türk bakanın “Gümrük Birliği’nin ve Türk vatandaşlarına vize serbestisinin ilerlemediği konusundaki şikayeti” üzerine ise Hacıgeorgiyu, “Türkiye’nin mevcut gümrük birliğinden kaynaklanan yükümlülüklerine yanıt vermediği ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımadığı andan itibaren, bunun gerçekleşmesinin imkansız olduğunu” iddialarına ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER