banner6

Hademe, sınav sorularını çalıp öğrencilere sattı!

banner37

Hademe, sınav sorularını  çalıp öğrencilere sattı!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde eğitim sisteminde birçok sorun yaşanırken, geçtiğimiz günlerde Lefkoşa Türk Lisesi’nde (LTL) yaşanan olay ağızları açık bıraktı.

   LTL’de 11. sınıf öğrencilerinin girdiği sınavların sorularının okulda görev yapan bir hademe tarafından çalınıp öğrencilere 50-100 TL karşılığında satıldığı tespit edildi.

   Olayın ortaya çıkmasıyla sınav iptal edilirken, söz konusu hademe görevden uzaklaştırıldı.

   Konu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili dairesi tarafından inceleniyor.

   KIBRIS’a konuşan LTL’nin bir yetkilisi, olayla ilgili gereken bilgilerin Milli Eğitim Bakanlığı’na verildiğini ve gelen görüş üzerine hareket edileceğini kaydetti.

   Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun ise söz konusu personelin açığa alındığını belirterek, konunun Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili denetleme dairesinde incelenmekte olduğunu ifade etti.

Uzun: Personel görevden uzaklaştırıldı,

yasal işlem devam ediyor

  

   Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun, Lefkoşa Türk Lisesi’nde görevini kötüye kullanan bir personelin sınav kağıtlarını çalıp öğrencilere satmak suretiyle görevini kötüye kullandığını belirterek, söz konusu personel hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi.

   Uzun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili denetleme dairesinin konunun ayrıntılarını tamamlayıp gerekli yasal işlemi başlattığını dile getirerek, olayda ihmali görülenler için de gerekli işlemlerin yapılacağını ifade etti.

   Bu olayın bir hafta önce yaşandığına işaret eden Uzun, geçen haftadan itibaren yasal işlemin başlatıldığını anlattı.

   Uzun, sınavın tekrarıyla ilgili bir ayarlama yapılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, güvenirliği kalmadığından sınavın tekrar edileceğini bildirdi.

   Ortada bir suç unsurunun bulunduğunu belirten Uzun, incelemeler yapıldıktan sonra polise bildirilmesi gereken bir durum varsa gereken adımların atılacağını vurguladı.   

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104