banner6

'Hafta içi kitapların dağıtımına başlanıyor'

banner37

Döviz krizi yüzünden yeni eğitim ve öğretim yılına kitap eksikliği ile başlayan ilk ve ortaöğretimde sorun gideriliyor

'Hafta içi kitapların dağıtımına başlanıyor'
banner99

 

Mustafa ÖZYAĞCI

Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Salih Sarpten, ilkokul ve ortaokul kitaplarının hafta içerinde okullara dağıtılacağını söyledi. Sarpten, lise kitaplarında sorun bulunmadığını, Türkiye’den gelen tüm kitapların okullara gönderildiğini anımsattı.

Dövizdeki aşırı yükseliş yüzünden yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda, ilköğretimde ve ortaöğretimde okutulacak kitaplarla ilgili zamanında ihaleye çıkılamaması, okullarda, öğretmen eksikliğinin yanı sıra kitap krizinin yaşanmasına neden oldu.

Kitap eksikliğinden dolayı okul idareleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde, dijital ortamda bulunan kitapların fotokopilerini çekerek, öğrencilere dağıtıp sorun giderilmeye çalışıldı.

Devlet tarafından öğrencilere temin edilmesi gereken kitaplar, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından baskıya girdi ancak henüz dağıtımına başlanmadı.

İlköğretimde 43, ortaöğretimde ise 11 dersin kitabı yeni eğitim yılına yetişmedi.

Ayrıca yeni eğitim ve öğretim yılına yönelik sorunlar, sadece kitap eksikliğiyle sınırlı kalmadı. İlköğretimde öğretmen eksikliği ve temizlik malzemeleri de büyük sorun oldu.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Salih Sarpten, döviz kriziyle ilgili bir takım sıkıntıların yaşandığına dikkat çekerek, ülkemizde basılacak kitaplarla ilgili sorunun bulunmadığını, ihale sürecinin tamamlandığını ve kitapların hafta içerisinde dağıtımına başlanacağını söyledi.

“Kitapların gecikmesine döviz krizi neden oldu”

Sarpten, kitapların okullara geç dağıtılmasına yükselen dövizin neden olduğuna dikkat çekti.

Sarpten, lise kitaplarında sorun bulunmadığını, Türkiye’den gelen tüm kitapların okullara dağıtıldığını, ilkokul ve ortaokul kitaplarının da hafta içerisinde dağıtılacağını kaydetti.

“Kitaplar depolara geldi, dağıtımları yapılmaya başlandı”

İlkokul kitaplarının ambarlara geldiğini, bunların kademeli olarak dağıtımına başlandığını ve birkaç gün içerinde bu sorunun ortadan kalkacağını ifade eden Sarpten, ortaokul kitaplarının ise en geç cuma gününe kadar dağıtımına başlanacağı müjdesini verdi.

Sarpten, ülkemizde temel eğitim geliştirme programı kapsamında, okul öncesinden 8’inci sınıfa kadar olan ders kitaplarının ülke akademisyenleri tarafından hazırlanıp, ülkemizde basıldığını söyledi.

Salih Sarpten, tüm kitapların, bakanlığın web sitesinde, dijital ortamda mevcut olduğunu belirterek, öğretmenlerin bu dijital versiyonları kullanarak dersleri yürüttüğüne vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 09:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104