Haftaya 5'li toplantıyla başlandı

banner37

Kıbrıs müzakerelerinde adadaki taraflarla garantörleri bir araya getiren Kıbrıs Konferansı’nda bugünkü çalışmalara 10.00 sıralarında başlandı.

Haftaya 5'li toplantıyla başlandı
banner99

Taraflar, 5’li toplantıyla başlayan bugünkü toplantıda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıkladığı cuma akşamı varılan mutabakat gereği, tüm müzakere başlıklarında askıda bekleyen stratejik hususları içeren paket önerilerini sunmak üzere bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve  müzakere heyeti, konferansın  yapıldığı Le Regent Kongre Merkezi’ne gelişinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar tarafından karşılandı.

Akıncı ve müzakere heyeti, konferansa öncesinde bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Kırılma anı 

Kıbrıs Konferansı’nı Kıbrıs sorununun kırılma anı olarak değerlendiren diplomatik kaynaklar, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”nı nüfus oranlarına göre düzenleme eğilimindeki Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğini içine sindirdiğini gösteren adımlar atmaması halinde konferansın çözümle sonuçlanma ihtimalinin riske gireceğine inanıyor.

“Yakınlaş-kazan” yaklaşımına onay veren taraflar, birbirlerine makul ölçüler içinde ne kadar yakınlaşırsa, o kadar kazanım elde edebilecek.

banner134

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88