HAKSEN: Asgari ücrete artış ne zaman?

banner37

2019 yılı Kamu bütçesi yaklaşık ) oranında artırılarak geçtiğimiz günlerde meclisten geçirildi.

HAKSEN: Asgari ücrete artış ne zaman?

Şimdi bu verinin ışığında 2019 yılı içerisinde %29 oranında hayat pahalılığı gerçekleşeceğini hükümet beyan etmiştir. Hemen ardından zam hükümetimiz geçtiğimiz gün tüm kamu harclarının tamamına %30 zam haberini toplumumuza yılbaşı zulmü olarak açıklamıştır.

Kamu çalışanına eksik yansıtılacağı bilinen hayat pahalılığı, yeni zamlı harçlarla, vermeden alınmış, asgari ücretli ile dar gelirli yok sayılmış ve bir kez daha ezilmiştir.

2019 yılı içerisinde kendilerine düşen Asgari Ücret tespit Komisyonunu derhal toplayarak asgari ücrete koşulsuz %30 zam yapılması olmalıdır.

2018 in son asgari ücreti net 2,279. TL olduğuna göre %30 artırılarak yeni açıklanması gereken asgari ücret rakamı EN AZ NET: 2,962.70 TL olmak zorundadır.

Ancak ülkemizde yaşanan geçmiş yıl hayat pahalılığı ve 2019 yılında temmuz ayında asgari ücret yeniden tespit edilinceye kadar geçen sürede oluşacak hayat pahalılığı da göz önünde bulundurularak sendikamızın yapmış olduğu açlık sınırı çalışmasında ortaya çıkan rakam 4650tl olarak görülmektedir.

4’lü umut hükümetini göreve davet ediyoruz.

1- Asgari ücret bu veriler ışığında zaman kaybetmeden derhal açıklanmalıdır.

2- Asgari ücret hesaplama parametreleri gerçeği yansıtacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

3- Hayat Pahalılığı hesaplama sepeti dar gelirlilerin satın alma güçüne göre şekillenmelidir.

4- Kamu çalışanlarının statüko sendikaları ile birlikte yasalara ayar verilerek gasp edilen son 3 aylık Hayat Pahalılığının hak sahiplerine derhal iadesi.

Hükümetin dar gelirliye, emekçiye sahip çıkması ve artık ekonomik değerleri kontrol altına alarak sermayeden yana değil halkdan yana karar üretme zamanı gelmedi mi?

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER