“Haksız rekabet nedeniyle gazeteler kan kaybediyor”

banner37

“Geleneksel Medya Komitesi” Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ı ziyaret ederek, sorunları aktardı

“Haksız rekabet nedeniyle gazeteler kan kaybediyor”
banner8

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin oluşturduğu “Geleneksel Medya Komitesi”, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ı ziyaret ederek gazetelerin ve gazetecilerin sorunlarını aktardı.

banner134

Komite adına söz alan Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, yazılı basına verilen desteğin 2019 ödemesinin henüz yapılmadığını anımsatırken, haksız rekabet nedeniyle gazetelerin zor günler yaşadığını, hatta kan kaybettiğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Sami Özuslu’nun ve diğer gazetecilerin anlattığı sorunları dikkatle dinleyip, notlar aldı ve konuyu bakanlar kurulunda değerlendireceklerini söyledi.

“Yazılı basının maliyetleri arttı”

Haksız rekabet nedeniyle geleneksel medyada kan kaybı olduğunu belirten Sami Özuslu, yazılı basının maliyetlerinin her geçen gün artığını, hazırladıkları bazı çözüm önerileriyle sektörü ayakta tutmaya çalıştıklarını vurguladı.

Sami Özuslu, medyanın birçok sorunu olduğunu, bunları devlet ve hükümet yetkililerine yaptıkları ziyaretlerinde gündeme getirdiklerini kaydetti.

Özuslu, Türkiye gazetelerinin, sosyal medyanın, izinsiz, kuralsız şekilde yayınlarına devam eden web sitelerinin yazılı basın için haksız rekabet ortamı yarattığını vurguladı.

“2019 ödemesi henüz yapılmadı”

Geçmiş hükümetler döneminde hazırlanan, Bakanlar Kurulu’ndan geçirilen tüzük kapsamında belli kriterler çerçevesinde televizyonlar gibi yazılı basına da maddi katkı sağladığını anımsatan Sami Özuslu, yazılı basına verilen desteğin 2019 ödemesinin henüz yapılmadığını ve buna göre bütçe hazırlayan gazetelerin zora girdiğini söyledi.

Yazılı basının, ekonomik krizin de etkileriyle maliyetlerinin arttığını, mesleğini kaybeden, ülkeyi terk eden gazetecilerin çoğaldığını anlatan Özuslu, medyada sirkülasyon ve kan kaybı olduğunu vurguladı.

Hazırladıkları bazı çözüm önerileriyle sektörü ayakta tutmaya, medya çalışanlarını, medya kuruluşlarını yaşatmaya çalıştıklarını anlatan Sami Özuslu, kısa süre önce benzer bir gündemle Başbakan Ersin Tatar ve Maliye Bakanı Amcaoğlu ile görüştüklerini de anımsattı.

Özuslu, konunun aciliyeti olduğuna dikkat çekerek, hükümet yetkililerinden konuya hassasiyetle eğilmelerini rica etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75