Hal Yasası belki bu kez olur

banner37

Cumhuriyet Meclisi’nde yaklaşık 18 yıldır bekleyen ve geçtiğimiz dönem komitede görüşülmeye başlanan Hal Yasa Tasarısı, hem Ekonomi Enerji Bakanlığı’nda, hem de Cumhuriyet Meclisi alt komitesinde ele alınıyor. Üreticilerse bir an önce sürecin tamamlanmasını bekliyor

Hal Yasası belki bu kez olur
banner90
banner99

“SÜREÇ HIZLANDIRILABİLİR”… Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’nin çalışmalarına katılan Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, edindikleri bilgiye göre Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndaki çalışmalarda sona gelindiğini, ancak alt komitedeki çalışmaların bir süre daha devam edeceğini belirtti. Doğan, meclis alt komitesinin çalışma saatlerini uzatarak sürecin hızlandırılabileceğini kaydetti

Ceren ÖZBİL


Cumhuriyet Meclisi’nde yaklaşık 18 yıldır bekleyen ve geçtiğimiz dönem komitede görüşülmeye başlanan Hal Yasa Tasarısı ile ilgili hem Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın, hem de Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’nin çalışmaları sürüyor.


Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’nin çalışmalarına katılan Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, gelinen aşama ve yasanın önemi hakkında bilgi verdi.


Doğan, edindikleri bilgiye göre, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndaki çalışmalarda sona gelindiğini ancak alt komitedeki çalışmaların bir süre daha devam edeceğini belirtti.

“Komite, çalışma saatlerini uzatırsa çalışmalar daha erken tamamlanabilir”


Doğan, bu yasa tasarısı ile ilgili iki taraflı bir çalışma yürütüldüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:


“Bu yasa tasarısı ile ilgili Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı çalışmada sona gelindi.


Mecliste alt komitesinde daha uzun bir sürecek olacak gibi görünüyor.


 Cuma günü meclisteydik ancak bir sayfa geçebildik.


banner134
Ekonomi Bakanlığı da tasarının üzerinden geçiyor ve ön çalışma yapıyor. Bu ön çalışma bakana bildirilecek ve oradan da alt komiteye iletilecek, alt komitede ise değerlendirilecek.


İki taraflı çalışma var.  Komite, hafta bir- iki saat çalışarak bu yasa tasarısını görüşecekse, bu en az bir ay sürer. Ancak çalışma saatleri uzatılırsa daha erken bitebilir. Bu tamamen komite başkanının iradesindedir”.

“Bel kemiği şu anda yasadır”


Mahmut Doğan, yasa tasarısıyla ilgili itiraz ettikleri gibi memnun oldukları maddeler de olduğunu, ancak her şeyden de dört dörtlük memnuniyet olamayacağını söyledi ve şunları kaydetti:


“Bel kemiği şu anda yasadır. Yasa geçtikten sonra tüzükler çok fazla zaman almaz. Şu andaki tasarı, bizim için de toptancılar için de iyidir.


2007’de bu yasa tasarısını görüşmeye başladık. Bu kadar zor mu, ben anlayamadım. Ancak bakanın, bir an önce bu yasa çalışmalarının tamamlanıp, yürürlüğe girmesi için direktif verdiğini biliyorum.


Herkes için hayırlı olsun.


Yasasız, kanunsuz, nizamsız yürümekle başıboşluk olur.


Bağlayıcı taraflar olduğunda herkes için iyi ver hayırlı olur düşüncesindeyim”. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75