Hal Yasası’nda sona doğru

banner37

Cumhuriyet Meclisi’nde 18 yıldır yasalaşmayı bekleyen Hal Yasa Tasarısı’nın Genel Kurul’a sevk edilmesi bekleniyor. Tasarının yasalaşmasıyla gıda güvenliğinin tek elden yönetilmesine olanak sağlanacak; mal ticareti kayıt altına alınıp, üretici ve tüketicinin hak ve çıkarları korunacak

Hal Yasası’nda sona doğru
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

“HAL YASASI MECLİSE SEVK EDİLİYOR”… Cumhuriyet Meclisi’nde yaklaşık 18 yıldır bekleyen Hal Yasası ile ilgili çalışmalarda sona gelindi. Hal Yasa Tasarısı, mal ticaretinin kayıt altına alınması, gıda güvenliği, üretici ve tüketicilerin hak ve çıkarlarının korunması açısından da büyük önem taşıyor. Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite Başkanı, UBP milletvekili Hasan Taçoy, komitenin çalışmalarında sona geldiğini ve tasarının Meclis Genel Kurulu’na sevk edileceğini ve burada onaylandıktan sonra yasalaşmasının beklendiğini söyledi

“VATANDAŞLAR, DAHA GÜVENLİ GIDA TÜKETEBİLECEK”… Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Hal Yasası’nın, gıda güvenliğinin tek elden yönetilmesine olanak sağlayacağını belirtti. Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, tasarının yasalaşmasıyla kontrolsüz üretimin önüne geçileceğini, gıda ürünlerine etiket zorunluluğu geleceğini ve ürünlerin hijyenik ortamlarda saklanmasının yasayla koruma altına alınacağını söyledi. Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sıdıka Can ise sebze ve meyvelerin tek elden yönetilmesiyle vatandaşların daha güvenli gıda tüketebileceğini vurguladı

Cumhuriyet Meclisi’nde yaklaşık 18 yıldır bekleyen Hal Yasa Tasarısı’nın Meclis Genel Kurulu’na sevk edilmesi bekleniyor.

Yıllardır yasalaşmayı bekleyen Hal Yasa Tasarısı ile ilgili Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği (AB) Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’nin çalışmalarında sona gelindi.

Hal Yasa Tasarısı, mal ticaretinin kayıt altına alınması, gıda güvenliği, üretici ve tüketicilerin hak ve çıkarlarının korunması açısından büyük önem taşıyor.

Hal Yasa Tasarısı’nın yasalaşmasıyla, belli kurallar çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde en fazla iki halin kurulması için çalışma başlatılacak.

Tasarıda bu kurallar, üretici ve tüketicilerin korunması, hallerin sayısı ve bunların birbirlerine yakınlığı, üretici yoğunluğu ve tüketici piyasasının büyüklüğü, hal kurulacak yerin coğrafi konumu, mesken ve işyerlerine, gıda güvenilirliği bakımından risk oluşturan tesis ve benzeri yerlere uzaklığı, ulaşım olanakları ve hallerin çevreye, altyapıya ve trafiğe getireceği yüklerden oluşuyor.

KIBRIS’a konuşan AB Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi Başkanı, UBP milletvekili Hasan Taçoy, komitenin son kez toplanacağını ve tasarının Meclis Genel Kurulu’na sevk edileceğini söyledi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Hal Yasası’nın gıda güvenliğinin tek elden yönetilmesine olanak sağlayacağını belirterek, yasanın, gıda güvenliğiyle ilgili kontrol ve denetimleri kolaylaştıracağını vurguladı.

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, Hal Yasa Tasarısı’nın yasalaşmasıyla birlikte kontrolsüz üretimin de önüne geçileceğini, gıda ürünlerinin etiketlerinin olacağını ve ürünlerin hijyenik ortamlarda saklanacağını belirterek, yasanın gıda güvenliğine olumlu etkilerinin olacağını kaydetti.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sıdıka Can ise yasanın yürürlüğe girmesiyle gıda güvenliği konusundaki denetimlerin daha kolay yapılabileceğini ifade etti.

Taçoy: Tasarı, Meclis Genel Kurulu’na sevk ediliyor

AB Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi Başkanı, UBP milletvekili Hasan Taçoy, Hal Yasa Tasarısı hakkında gelinen aşamayla ilgili bilgi verdi.

Taçoy, Hal Yasası ile ilgili komitenin son kez toplanacağını ve tasarının Meclis Genel Kurulu’na sevk edileceğini söyledi.

Taçoy, tasarının genel kurulda oylandıktan sonra yasalaşmasının beklendiğini söyledi.

banner134
Özçınar: Vatandaşlar daha güvenli gıda tüketebilecek

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Hal Yasası’nın gıda güvenliğinin tek elden yönetilmesini sağlayacağını dile getirdi.

Özçınar, gıda güvenliğinin tek elden yönetilmesiyle kontrol ve denetimlerin de kolaylaşacağını belirterek, yasanın, vatandaşların daha güvenli gıda tüketmesine olanak sağlayacağını söyledi.

Gıda güvenliği konusunun sadece Hal Yasası’yla sınırlı olamayacağını kaydeden Özçınar, gıda güvenliği için yerel yönetimlerin yanı sıra Sağlık Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı’nın da sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hal Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle “Yap-İşlet-Devret” modeliyle kurulması planlanan hallerin mülkiyetinin belediyelerde olması gerektiğini belirten Özçınar, bunun olmaması durumunda ileride daha farklı sorunların yaşanabileceğini ifade etti.

Nalcıoğlu: Yasa, mevcut sistemi tamamen değiştirecek

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, ülkemizde gerek yaş, gerekse de kuru gıdalar konusunda gıda güvenliğinin yetersiz olduğunu belirterek, Hal Yasa Tasarısı’nın yasalaştıktan sonra mevcut sistemi tamamen değiştireceğini söyledi.

Yasanın gıda güvenliğine olumlu etkisinin olacağını kaydeden Nalcıoğlu, yasayla birlikte kontrolsüz üretimin de önüne geçileceğinin altını çizdi.

Nalcıoğlu, gıda ürünlerinin etiketlerinin olacağını, hijyenik ortamlarda saklanacağını belirterek, Marketçiler Birliği olarak yasayı işleyebilir ve sürdürülebilir bir sistem şeklinde değerlendirdiklerini vurguladı.

Can: Gıda güvenliğiyle ilgili denetimler daha kolay yapılacak

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sıdıka Can, Hal Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle gıda güvenliği konusundaki denetimlerin daha kolay yapılabileceğini söyledi.

Can, ithal ürünlerin denetimlerinin sürekli yapıldığını, ancak yerel üretimi kontrol etmenin oldukça zor olduğunu ifade etti.

Söz konusu yasanın yürürlüğe girmesiyle sebze ve meyvelerin tek elden yönetilmesinin sağlanacağının altını çizen Can, vatandaşların bu sayede daha güvenli gıda tüketebileceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75