banner6

Hal Yasası’nı acilen geçirin!

banner37

Fiyatların kontrolsüz şekilde artışını önleyecek ve gıda güvenliğini sağlayacak Hal Yasa Tasarısı, ülkede neredeyse çeyrek asırdır konuşuluyor ancak hayat bulması için adım atılmıyor. Meclis raflarında çürümeye terk edilen tasarı, pahalılığın sürekli arttığı bu dönemde çok büyük önem arz ediyor. Yıllardır vaatlerin hayat bulmasını bekleyen üreticiler çağrı yaptı

Hal Yasası’nı acilen geçirin!
banner150 banner151 banner143

“FİYAT DENETİMİ YAPILABİLECEK”… Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, Hal Yasası’nın meclis alt komitelerinde ivedilikle görüşülen yasa tasarılarından biri olması gerektiğini belirterek bunun her geçen gün artan yaş sebze ve meyve fiyatlarının kontrolü açısından da büyük önem taşıdığını ifade etti. Ayrıca bu tasarının ülkede her geçen gün azalan üretim için de önemli olduğunu söyleyen Uluçam, “Bu yasanın geçmesiyle bugün Türkiye’den 1,5 TL’ye ithal edilen ürünün, bizde neden 15 TL’ye satıldığı ortaya çıkacak, fiyatı kontrol edilebilecek” dedi.

“BEKLENTİMİZ BU YASANIN YAPILMASI”… Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Beyoğlu, Hal Yasası’nın elzem olduğunu belirterek tasarının üreticiden tüketiciye ulaşan ürünün fiyatı açısından da son derece önemli olduğunu kaydetti. Beyoğlu, yeni hükümetten Hal Yasası’nı acilen yapması beklentisinde olduklarını ifade etti.

“BU YASANIN NEDEN YAPILMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ”… Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, Hal Yasası’nın, hem devlet, hem üretici, hem de tüketici için büyük önem taşıdığının altını çizerek “Bu yasanın neden yapılmadığına anlam veremiyoruz” dedi.

Ceren ÖZBİL


Gıda güvenliği ve fiyat kontrolü açısından büyük önem taşıyan Hal Yasası, ülkede neredeyse çeyrek asırdır konuşuluyor ancak bir türlü yapılmıyor.


Hemen her hükümet döneminde konuşulan, hatta tasarısı hazırlanan Hal Yasası, meclisin raflarında çürüyor. Ancak son dönemlerde artan hayat pahalılığıyla birlikte bu yasaya olan ihtiyaç daha da arttı.


Bilindiği gibi bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte fiyat kontrolü de yapılabilecek.


Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Beyoğlu ve Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yaptı ve Hal Yasası’nın bir an önce geçirilmesini istedi.

Uluçam: İvedilikle görüşülmesi gerekiyor


Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, Hal Yasası’nın meclis alt komitelerinde ivedilikle görüşülen yasa tasarılarından bir olması gerektiğini söyledi ve bunun her geçen gün artan yaş sebze ve meyve fiyatlarının kontrolü açısından da büyük önem taşıdığını ifade etti.


Ayrıca bu yasa tasarısının ülkede her geçen gün azalan üretim için de önemli olduğunu ifade eden Uluçam, şöyle konuştu:


“Hal Yasası, üreticinin, ürettiğinin değerini alması için de önemlidir, ithal ürünlerde belirlenecek fiyatlar için de önemlidir. Örneğin bugün Türkiye’de 1.5 TL olan elma, bizde marketlerde 15 TL’dir.


Bu fiyatı artıranın marketçiler mi, yoksa toptancılar mı olduğu da, bu yasanın yapılması ile ortaya çıkacak. Bu konuda denetim yapılabilecek. Denetim şu anda Ticaret Dairesi tarafından yapılıyor. Hal Yasası’nı da çıkaracak olan yine Ticaret Dairesi’dir yani Ekonomi Bakanlığı’dır.”


Uluçam, bir önceki dönemde bu yasa tasarısının görüşülmeye başlandığını, ancak iki kez komite başkanının değiştiğini kaydetti. Her başkan değiştiğinde, tasarıda daha önce uzlaşılan noktaların da değiştirildiğini söyleyen Uluçam, “Değiştirilen noktalar da maalesef üreticilerin aleyhine oldu” dedi.


Uluçam, “uzlaşılan noktalar neden değiştirilmek isteniyor” diye sordu ve bu yasa çalışması yapılırken, bütün paydaşların meclise çağrılmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

“Hem üreticiyi, hem de tüketiciyi koruyacak bir yasa olmalı”


Uluçam, Hal Yasası’nın hem üreticiyi, hem de tüketiciyi koruyacak bir yasa olması gerektiğini belirtti ve zaten amacının da bu olduğunun altını çizdi. Uluçam, ayrıca iç piyasada üretilen ürünlerin stopaj vergisinden de bir kaybı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:


“Tüccar, üreticiden bunu tahsil ediyor. Ancak bu, Vergi Dairesi’ne yansımıyor. Yani yüzde 70’lik bir vergi kaybı vardır. Yani bu üreticiden tahsil ediliyor ancak tüccar tarafından Vergi Dairesi’ne yatırılmıyor. Burada devlet de zarar ediyor.”

Beyoğlu: Hal Yasası en elzem yasalardan biri


Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Beyoğlu, Hal Yasası’nın elzem ve bir an önce yapılması gereken yasalardan biri olduğunu belirtti.


Bu konuda herkesin aynı fikirde olduğunu anlatan Beyoğlu, bu yasanın üreticiden tüketiciye ulaşan ürünün fiyatı açısından da son derece önemli olduğunu kaydetti.


Beyoğlu, “Yeni hükümetten beklentilerimiz arasında Hal Yasası da var. Örtü altı üretim, tüketiciye yüksek fiyatlarla yansıyor. Aracıların araya girmesi fiyatları yükseltiyor. Biz, bu yasanın takipçisi olacağız. Evet, bu kadar zamandır bu yasa yapılmadı ama şimdiki hükümetten bunu yapmasını bekliyoruz” dedi.

Doğan: Şu an kimse ne yaptığını, hangi ürünü, kaça satacağını bilemiyor


Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, Hal Yasası’nın hem devlet, hem üretici, hem de tüketici için büyük önem taşıdığını söyledi. Ancak bu tasarının hemen her dönem gündeme gelip yapılmadığından söz eden Doğan, şunları kaydetti:


“Bu yasanın neden yapılmadığına anlam veremiyoruz. Bir an önce geçmesini istiyoruz. Şu an kimse ne yaptığını, hangi ürünü, kaça satacağını bilemiyor.


Herkes kendi kafasına göre üretim yapıyor. Ben 2010’da birliğin başına geldim, bu yasa ile uğraştım. Benden öncekiler bu yasa ile uğraştı, ancak bir türlü olmadı. Hükümetimize bu yasayı yapması için çağrı yapıyoruz. Eğer bu yasa yapılırsa çok mutlu oluruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2022, 13:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110