Halk, aynı iradeyi gösterdi

banner37

BES eski başkanlarından Savaş Bozat, mevcut belediye başkanlarının çoğunun son seçimden de galip çıkmasının beklenen bir sonuç olduğunu söylerken, Siyaset Bilimci Salih Egemen, sonuçların halkın yerel yönetimlerden çok da memnuniyetsiz olmadığını gösterdiğini kaydetti

Halk, aynı iradeyi gösterdi
banner90
banner8

Tünay MERTEKCİ

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) eski başkanlarından Savaş Bozat, 24 Haziran’da yapılan Yerel Yönetim Seçimleri’nde mevcut belediye başkanlarının çoğunun yeniden seçilmesinin beklenilen bir sonuç olduğunu, her zaman olduğu gibi bu seçimde de 3-4 belediye başkanının değiştiğini ve halkın aynı iradeyi gösterdiğini söylerken, Siyaset Bilimci Salih Egemen ise, belediyelerin mali yapıları bir yana başkanların elinden geleni yaptığını, halkın da bundan memnun olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Bozat: Sonuçlar beklendiği gibi

Sonuçların beklenen sonuçlar olduğuna dikkat çeken Bozat, halkın iradeyi gösterdiğini söyledi ve Lefkoşa’da ise Mehmet Harmancı’nın oylarını ikiye katlayarak kendini ispatladığını ifade etti.

Halkın takdirine saygı göstermek zorunda olduğumuzu belirten Bozat, “Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki en ciddi sorun mali yönden sıkıntıydı. Bir de her zaman fazla personelin iyi değerlendirilmesi lazımdı. Zayıf kaldığı nokta buydu. Mali boyutu nasıl yükselttiyse, idari boyutunda da aynı şeyi yapması lazım” şeklinde konuştu.

“Harmancı’nın, bu dönem bunu başarması durumunda 3’üncü dönem artık karşısına rakip bile çıkmaz” diyen Bozat, 2012’den itibaren kendisinin söylediği hizmet şemasının oluşturulması ve bunun da yasal boyutlarının rayına oturtulması durumunda daha verimli, kaliteli hizmet verilebileceğini vurguladı.

“Umutlu bir şekilde bekleyeceğiz”

Genel anlamda tüm belediyelere bakıldığı zaman ekonomik sıkıntı söylemlerini artık kabul etmediğini söyleyen Bozat, böyle söylemlerin olması durumunda tüm başkanların dönüp seçimden önceki söylemlerine bakmaları gerektiğini kaydetti.

Başkanların ekonomik durumların faturasını çalışanlara ödetmemesi gerektiğini kaydeden Bozat, seçim döneminde tüm adayların hep çalışanlara da sahip çıktığını ifade etti.

Bundan sonra seçilen başkanların da o söylediklerinin takipçisi olması gerektiğini dile getiren Bozat, kendisinin genel anlamda tüm belediyelerden bu noktadan sonra hizmetten başka bir şey beklemediğini söyledi.

banner134
Bu noktadan sonra hayırlısı olsundan başka bir şey söylemenin mümkün olmadığını söyleyen Bozat, umutlu bir şekilde beklediklerini ve seçilen tüm başkanların sözlerine sahip çıkacaklarını ümit ettiğini ekledi.

Egemen: Halk yerel yönetimlerden çok da memnuniyetsiz değil

Siyaset Bilimci Salih Egemen, öncelikle söylenmesi gerekenin, “Belediyelerin mali yapısı bir yana belediye başkanlarının elinden geleni yaptığının ve hizmette çok da başarısız olmadıklarının, halkın da memnun olduğunun görüldüğüdür” dedi.

Mali yapının zayıflığının şu anki belediye başkanlarının sorumluluğunda olmadığını dile getiren Egemen, 3 tane seçime girip kaybeden belediye başkanı olduğunu söyledi.

Kaybeden başkanların da kendi iç dengelerinden kaynaklanan sıkıntılar yaşadığının söylenebileceğini kaydeden Egemen, insanların yerel yönetimlerden çok da memnuniyetsiz olmadığını ifade etti ve bunu başkanları yeniden seçmelerinden görülebileceğini belirtti.

En önemli noktanın da bu olduğuna dikkat çeken Egemen, yerel yönetim reformlarından bahsedilirken mali yapı açısından bazı önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.

“Sadece belediyeleri birleştirmek çözüm değil”

Sadece belediyeleri birleştirmenin çözüm getirmeyeceğinin bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Egemen, reformların mutlaka mali yapıyla birlikte düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Belediyelerin istihdam politikalarına kesin bir fren konulması gerektiğini dile getiren Egemen, “objektif ölçütlere bağlı olmalıdır” dedi.

Dolayısıyla bütün belediyelerin kendilerine bunu uygun hale getirmeleri gerektiğine dikkat çeken Egemen, reformun bu doğrultuda olması gerektiğini söyledi.

Genel anlamda bu seçimlere katılımın yine düşük olduğunu ifade eden Egemen, yerel yönetimler seçimlerine daha yüksek katılımın olması gerektiğini dile getirdi.

Belediyelerin evlerin önündeki çöpten, yeşil alanlara kadar doğrudan etkili kurumlar olduğunu kaydeden Egemen, yerel yönetimler seçimlerine daha yüksek katılım olması gerektiğini yineledi ve “Partilerin de bu doğrultuda kendilerini tekrardan dizayn etmesi lazım” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75