Halk panikte

banner37

Koronavirüse karşı ülkemiz henüz mücadeleye hazır değil. Vatandaşlardaki virüs korkusu da gitgide artıyor. Nasıl korunacaklarını öğrenmek için eczanelere akın eden vatandaşların, “maske”, “el ve vücut dezenfektan” ürünleri ile “eldiven” alışverişinde ciddi artış olduğu belirtildi

Halk panikte
banner90
banner99

ÖKSÜZ: MASKE STOĞU TÜKENMEK ÜZERE… Dünyada hızla yayılan Korona virüsü, tüm ülkeleri alarma geçirdi. Salgın griple birlikte baş gösteren Korona virüsü, ülkemizde de vatandaşları paniğe sürükledi. Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, tüm eczanelerde “maske”, “el ve vücut dezenfektan” ürünleri ile “eldiven” talebi ve satışlarında ciddi oranda artış olduğunu açıkladı. Öksüz, eczane deposundaki maske stokunun tükenmek üzere olduğuna dikkat çekti.

KARANTİNA BÖLÜMÜ, NÖROLOJİ SERVİSİNDE… Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Cenk Soydan, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bir koridorun karantina bölümü olarak ayrıldığını ancak itirazlar olduğu için eski poliklinikteki Nöroloji Servisi’nde bir yer hazırlandığını söyledi. Soydan, “Virüsün ülkemizde görülmesi ve yayılması halinde Ayaktan Tanı Binası’nı tümüyle boşaltma planı var. Ayrıca şu anda tespit edilen Korona virüsü yok” dedi.

GÜRKUT: BU İŞİN ŞAKASI YOK… Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Korona virüsüyle ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği standartlara uyulmasının önemine işaret ederek bu standartların dışında kurulacak bir merkezin, virüsün daha hızlı yayılmasına neden olacağını kaydetti. Gürkut, Sağlık Bakanlığı’na açıklamayı ilettiklerini ancak bu standartların sağlanmadığını ifade ederek “Bu işin şakası yok. Çalışanlar da, sağlıklı kişiler de risk altına girer” uyarısında bulundu.

Emine UYSAL ÇALUDA

Çin genelinde 259 kişinin ölümüne neden olan, 11 bin 791 kişiye bulaşan Korona virüsü ülkemizde de paniğe neden oldu.


Sağlık Bakanlığı’nın “endişe edecek bir durum yok” demesine rağmen, özellikle kara sınır kapılarında hiçbir önlemin alınmayışı halktaki tedirginliği artırdı.


Güney Kıbrıs’ta şüpheli bir vakanın bulunması ise, virüsün adada görülme riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.


Korona virüsüne karşı nasıl korunacaklarını bilmeyen vatandaşlar, eczanelerin yolunu tuttu. Koruyucu önlemler ve vitaminlerle sağlıklarını korumaya çalışan vatandaşların, son iki haftadır “maske”, “el ve vücut dezenfektan” ürünleri ile “eldiven” alışverişinde ciddi artış olduğu belirtildi, hatta maske stokunun şimdiden tükenmek üzere olduğu bilgisine ulaşıldı.


Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Korona virüsüyle ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği standartların henüz “uygulanmadığına” vurgu yaptı, DSÖ’nün belirlediği koşullara ve altyapıya uygun olmaması halinde virüsün yayılacağına ve bu konunun şakası olmadığına işaret etti.


Öte yandan “Koronavirüsün” ülkemizde baş göstermesi halinde Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ayrılan koridor, karantina standartlarına uygun olmadığından hastane personelinin endişelenmesine ve itirazlarına neden oldu.


Sağlık Bakanlığı, bu itirazlar üzerine Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde eski poliklinikteki Nöroloji Servisi’nde, ayrı kapısı ve yoğun bakım kısmı olduğundan, bu servisin karantina bölümü olarak hazırlanması için düğmeye bastı.


Yataklı Tedavi Kurumu Müdürü Cenk Soydan, Korona virüsünün ülkemizde belirtisinin olmadığına vurgu yapıp, olası bir kriz anında salgının ülkemizde görülmesi, büyümesi ve yayılması halinde ise Ayaktan Tanı Binası’nı tümüyle boşaltma planı olduğunu açıkladı.


Soydan, halkta olduğu gibi, hastane personelinin de tedirgin olduğunu belirtti.

Virüse karşı henüz aşı ya da ilaç yok


Bugüne kadar çoğu Asya'da olmak üzere 25'ten fazla ülke ve bölgede görülen, “solunum”, “hapşırma” ve “öksürme” durumlarında hava yoluyla bulaşıyor, ilk belirtileri “yüksek ateş”, “boğaz ağrısı”, “öksürük”, “nefes darlığı”, “solunumda zorluk” ve “ishal” şeklinde ortaya çıkıyor.


İleri safhalarda, zatürre ve böbrek yetmezliğine neden olan virüs, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor. Çin'de ölü sayısının her gün arttığı ciddi bir salgına dönüşen virüse karşı henüz aşı ya da ilaç bulunmaması tüm dünyada paniği artırdı.

Öksüz: Maske ve dezenfektan ürünleri ile eldiven talebi arttı


Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, tüm eczanelerde “maske”, “el ve vücut dezenfektan” ürünleri ile “eldiven” talebi ve satışlarında ciddi oranda artış olduğuna işaret etti.


Öksüz, ülkemizde bulunan turistler ve Çinlilerin de eczanelerden paket paket bu ürünleri aldığını belirtti.


Öksüz, “Hastalarımızın en ufak bir ateş, mide bulantısı, ishal, kusma, gibi durumlarda en yakın doktora başvurmalarını tavsiye ederiz. Girdikleri tüm ortamlarda içinde alkol oranı yüksek temizleyici jel veya ıslak mendil kullansınlar. Yanlarında mutlaka ve mutlaka kalabalık ortamda kağıt mendil ve maske bulundursunlar. Herhangi bir virüsün yayılmasını önlemek için kullanılan mendilleri yere değil, çöpe atsınlar. Bu husus çok önemlidir. Yere atılması virüsün yayılma riskini artırır. Ebeveynler çocuklarını kalabalık ortamlardan mümkün mertebe korusunlar” ifadelerini kullandı.

Soydan: Nöroloji Servisi’nde karantina bölümü hazırlanıyor

Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Cenk Soydan, Güney’de bir Çin vatandaşında “Korona virüsü şüphesi” görülüp, karantinaya alındığını ancak KKTC’de virüsün görülmediğine vurgu yaptı.


Korona virüsünün ülkemizde baş göstermesi ihtimaline karşı Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ayrılan bir koridor olduğunu belirten Soydan, hastane personelinin ayrılan bu bölümün karantinaya uygun olmadığı gerekçesiyle itirazları olduğunu belirtti.


Soydan, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde eski poliklinikteki Nöroloji Servisi’nde, ayrı kapısı ve ayrı yoğun bakım kısmı olduğundan, bu servisin karantina bölümü olarak hazırlandığına işaret etti.

“Salgın ülkemizde görülür ve  yayılırsa, Ayaktan Tanı boşaltılacak”

Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Cenk Soydan, Korona virüsünün ülkemizde belirtisinin olmadığını yineleyerek “Olası bir kriz anında salgının ülkemizde görülmesi, büyümesi ve yayılması halinde ise başka formüller devreye girecek. Ayaktan Tanı Binası’nı tümüyle boşaltma planı var. Herkes tedirgin. Hastane personeli de tedirgin. Ülkemizde şu anda tespit edilen Korona virüsü yok. Güneyde de yalnızca şüpheli bir vaka var. Virüs, öksürük ve griple başlıyor. Solunumla hava yoluyla bulaşıyor. O nedenle karantina alanı planlanıyor” ifadelerini kullandı.

“Domuz gribi vakalarında endişe edilecek bir durum yok”

Cenk Soydan, domuz gribi vakalarında endişe edilecek bir durum olmadığını da açıkladı.


Soydan, “2009 yılındaki ebola salgını ve domuz gribi salgına ilişkin, bu yıl özellikle domuz gribi salgını eski yıllara göre daha az görüldü. Şu anda bu salgına ilişkin, hastaneye başvuranlar için Acil Servis’te ayrı bir oda var. Domuz gribi salgını konusunda endişe edilecek bir durum yok” dedi.


Soydan, domuz gribi salgınına karşı ilaçlar konusunda eczanelerde yeterli stokun olduğuna vurgu yaptı.

Gürkut: Bu işin şakası yok

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Korona virüsüyle ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği standartların uygulanması son derece önemli olduğunu vurguladı. Gürkut, bu standartların dışında kurulacak bir merkezin, virüsün daha hızlı yayılmasına neden olacağını kaydetti.


KIBRIS’a konuşan Gürkut, “Dünya Sağlık Örgütü, hastaların nasıl izole edileceğini, hemşirenin doktorun, cihazların nasıl kullanılması gerektiğini anlatan tüm detayları içeren bir direktif yayınladı. Bir Türkçeleştirdik ve Sağlık Bakanlığı’na ilettik. Şakası yok. Çalışanlar da risk altına girer. Standartlar uygulanmazsa sağlıklı kişiler de risk altına girer” dedi.


Gürkut, şöyle devam etti:


“Dünya Sağlık Örgütü, bu tip hastaların hangi şartlarda tedavi göreceklerine ilişkin tüm detayları belirledi. Sadece hastalığın tanısında değil, örneğin röntgen çekilecekse, hasta transferleri, doktor ve hemşirelerin nasıl önlemler alacağına dair çok ayrıntılı bir genelge yayınladı. Biz sağlık bakanlığına bu açıklama Türkçe’ye çevirip, ilettik. Görüyorsunuz ki bu standartlar sağlanmadı. Bu standartların sağlanması için yine sağlık örgütünün bireysel önlemlerinin duyurulması gerektiğini de açıkladık.”


Özlem Gürkut, Ercan Havalimanı’na termal kamera kurulduğunu ancak kişilerin 38 derecenin üstünde ateşi varsa ayırt edebileceğine ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni Koronavirüsü’nün kuluçka döneminin olduğunu açıkladığına dikkat çekti.


banner134
Gürkut, şöyle dedi:


“Esas sorun şüpheli bir vaka olursa nasıl ayırt edeceğiz? Ülkemize giriş yapan kişiler, o virüsü taşıyor ve kuluçka döneminde olabilir. Kişilerin virüsün görüldüğü ülkelerle temas ölçüsü, o ülkelere gidip gitmedikleri sorgulanmalı. Ülkemize girişlerin bir süre gözlem altında tutulmalı. Turistlerin geldiği ülkelerde risk var ve bu bizim ülkemiz için de geçerli. Özellikle ülkeye tek girişimiz Ercan Havalimanı değil. Kara sınır kapılarındaki riski daha yüksek görüyoruz. Kara sınır kapılarında nasıl denetim yapılacak? Bu konularda da uyarılarımızı yaptık. Bekliyoruz. Bu işin şakası yok.”

Güney’deki şüpheli vakaya ileri tetkik yapılıyor

 

Güney Kıbrıs’taki ilk şüpheli Koronavirüsü vakası daha ileri tetkik için Lefkoşa Rum Genel Hastanesi’ne kaldırıldı. Rum Sağlık Bakanlığı, vakanın Koronavirüsü olma ihtimalinin düşük olduğunu açıkladı.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Çin’den Güney Kıbrıs’a gelen ve Güney Kıbrıs’ta daimi ikamet eden 22 yaşındaki Çinlide, önceki gün Larnaka Havalimanı’nda yapılan Çinli yolculara yönelik incelemeler neticesinde, yüksek ateş belirlendiğini yazdı. Bahse konu Çinlide yüksek ateşin tespit edilmesinin ardından, son günlerde yürürlükte olan eylem planının devreye sokulduğu belirtildi.


Çinliye yönelik tüm gerekli tahlillerin yapıldığını bu nedenden dolayı da korona şüphelisi olarak addedildiğini belirten gazete, Çinlinin, hastanede özel olarak düzenlenmiş odada tutulduğunu yazdı.

Gazete, Çinlinin, Koronavirüsü’nün teyit edilmesine yönelik ilgili reaktiflerin, yetkili birimler tarafından henüz teslim alınmaması ancak gelmek üzere olmasına bağlı olarak hastanede tedavi altında kalacağını belirtti.

Bu arada, konuyla ilgili yeni açıklama yapan Rum Sağlık Bakanlığı, vakanın Koronavirüsü olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

 

Güney Kıbrıs’ta A gribi aktivitesi

Fileleftheros gazetesi bir başka haberinde Güney Kıbrıs’taki A gribi aktivitesinin zirveye yaklaştığını yazdı.

Gazete, her yıl Ocak ayının son günlerinden Şubat ayı sonuna kadar olan dönemde vaka sayısının artış gösterdiğine dikkati çekti.

Habere göre Rum Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Hizmetleri Müdürü Elizabeth Konstantinu, son hafta içerisinde grip vakalarında artış gözlemlendiğini, ciddi bir vakanın bulunmadığını ancak bu dönemin, A gribine benzer olan ancak A gribi olmayan virüs aktivitesinin artış gösterdiği bir dönem olduğunun bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Konstantinıu doktorların, hastanelerin, özel hastanelerin, A gribi vakası tespit ettiği zaman bunu beyan etmesi gerektiğini de söyledi.


 

İki Toplumlu Sağlık Komitesi, yarın toplanıyor

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, telefonla aradığı Rum Lider Nikos Anastasiadis’e Koronavirüs salgınına karşı birlikte hareket etmeyi önerdi.

İki Toplumlu Sağlık Komitesi, Akıncı’nın önerisi üzerine, salgın gündemiyle yarın Ledra Palace’ta saat 18.00’de toplanacak. Toplantıya saat 19.00’da Akıncı ve Anastasiadis de katılacak.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75