banner6

Halk plajı hatayla kiralandı

banner37

Çatalköy Belediyesi’ne ait halk plajının, Bakanlar Kurulu kararıyla Rauf Denktaş’ın ortağı olduğu şirkete kiralanmasıyla ilgili dava konusunda Denktaş suskunluğunu korurken, KIBRIS’a konuşan avukat, ciddi bir iddia ortaya attı:

Halk plajı hatayla kiralandı
banner151 banner143

Emine UYSAL

Çatalköy Belediyesi’ne ait halk plajının, Bakanlar Kurulu kararıyla Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın oğlu Rauf Denktaş’ın ortağı olduğu şirkete 49 yıllığına kiralanmasıyla ilgili açılan dava dün mahkeme gündemindeydi. Konuyla ilgili açılan iki dava için, duruşma günü verildi.

Lefkoşa Mahkemesi koridorunda KIBRIS’a konuşan Rauf Denktaş, “Davalar bittikten sonra açıklama yapacağım” diyerek, süreçle ilgili detay bilgi vermedi. Ancak KIBRIS, davayı yakından takip eden bir avukattan dava süreciyle ilgili bilgi aldı. İddiaya göre, dönemin turizm bakanının, Çatalköy Belediyesi Halk Plajı’nın olduğu yerin hatayla kiralandığını ve sözleşmeden çıkarılması için Rauf Denktaş’a yazı gönderdi ancak bu talep reddedildi.

Belediye ve işletmeci davacı oldu

Çatalköy Belediyesi ve Shayna Beach’in (halk plajı) işletmecisi Güven Bardi’nin açtığı her iki davanın duruşması 25 Ekim 2016’da olacak.

Çatalköy halk plajının 49 yıllığına Rauf Denktaş’ın da ortağı olan D&S Properties’e kiralanması üzerine Bakanlar Kurulu aleyhine, Shayna Beach’in işletmecisi ve Çatalköy Belediyesi Yüksek İdare Mahkemesi’ne dava dosyaladı ve ara emri aldı.

Mahkemeden alınan ara emriyle kira sözleşmesi imzalanması engellendi. Rauf Denktaş’ın alınan ara emrine itiraz etti. Bu dava da görüşülmek üzere 5 Ekim’e ertelendi.

Davada, davacı taraf olan Çatalköy Belediyesi ve Güven Bardi adına avukat İsmet İzer, bakanlık adına Başsavcılık, Rauf Denktaş ve D&S Properties Ltd adına avukatlar Oktay Feridun ve Serhan Çınar adına avukat Oktay Çınar hazır bulundu.

Karmaşık süreç ve iddialar

Konuyu yakından takip eden bir avukat, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın 24 Aralık 2012 yılında halk plajını, Rauf Denktaş’ın şahsına 10 yıllığına kiraladığını ve Çatalköy Belediyesi’ne Bakanlar Kurulu kararıyla kiralanan halk plajının da kira sözleşmesine eklendiğini belirtti.

Belediyenin şikayeti üzerine, 2012 yılında dönemin turizm bakanının, Çatalköy Belediyesi Halk Plajı’nın olduğu yerin hatayla kiralandığını ve sözleşmeden çıkarılması için Rauf Denktaş’a yazı gönderdiğini iddia eden avukat, Rauf Denktaş’ın bu talebi reddetmesi üzerine,  Çatalköy Belediyesi ve 1993 yılında plajı Bakanlar Kurulu kararıyla işletmeye başlayan Shayna Beach’in işletmecisi Güven Bardi’nin, sözleşmenin değiştirilmesinin ihmal edildiği gerekçesiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne 36/2013 sayılı dava açtığını ifade etti.

Avukat, dava devam ederken, hükümet değişikliği olduğu dönemde bakan olan Serdar Denktaş’ın, oğlu Rauf Denktaş’a parsellerde hata olmadığı ve işlemlere devam edilmesi yönünde bir yazı yazıldığını ileri sürdü.

Bunun üzerine 12 Eylül 2013 tarihinde D&S Properties Ltd. isimli şirketin 10 yıllık sözleşmeye kiracı olarak dahil edildiğini iddia eden avukat, şirket kurulduktan sonra Türkiyeli bir yatırımcının Salih Boyacı’nın tapulu mallarını satın aldığını, Rauf Denktaş’ın da bakanlıktan hali arazileri kiralayıp, D&S Properties’e devrettiğini ve kira sözleşmesinin bu şirket adına olduğunu öne sürdü.

İlk davanın, bu işlemlerden sonra açıldığını, 117/2014 sayılı davanın dosyalandığını ifade eden avukat, mahkemenin, geçmiş yıllarda Çatalköy Belediyesi’ne tahsis edilen halk plajının kesin yerlerinin belirlenmesi ve Bakanlar Kurulu’nun yeni karar alarak gerçekte bu plajın belediyeye verilen arazi içinde olup olmadığının netleşmesi gerektiğini taraflara ilettiğini iddia etti.

Avukat, bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’nın Bakanlar Kurulu’na bir önerge yaptığı ve Bakanlar Kurulu’nun 14 Nisan 2016 tarihinde aldığı kararla plajın belediyeye verilen alan içerisinde olduğunu belirlediğini öne sürdü.

Duruşma günü beklenirken, halk plajı 49 yıllığına kiralandı

Çatalköy Belediyesi ve Shayna Beach’in (halk plajı) işletmecisi Güven Bardi’nin açtığı her iki davanın birleştirildiğini anlatan avukat, dava için duruşma tarihinin 25 Ekim 2016’ya ertelendiğini belirtti.

Avukat, duruşma günü beklenirken 30 Haziran 2016 tarihinde, 14 Nisan 2016’da alınan Bakanlar Kurulu kararının iptal edildiğini, aynı gün halk plajının Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından D&S Properties Ltd’e 49 yıllığına kiralandığını öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 09:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104