banner6

Halk sağlığına önem bu mu?

banner37

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bulunan eski EKO cihazı bir türlü giderilemeyen arıza nedeniyle iki yıldır çalışmıyor...  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dana, bu durumdan eski hükümeti sorumlu tutuyor ama cihaz temini için de 2017’yi işaret ediyor

Halk sağlığına önem bu mu?
banner150 banner150 banner151 banner152

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bulunan Ekokardiyografi (EKO) cihazı sürekli arıza vermesi nedeniyle yaklaşık iki yıldır hiç çalışmıyor.

Kalp ultrasonu olarak bilinen ve birçok kalp rahatsızlığının teşhisinde önemli bir yer tutan EKO cihazının iki yıldır çalışmaması vatandaşların sabrını taşırdı. Vatandaşlar, “Halk sağlığına verilen önem bu mu?” diye soruyor.

Hastaneye kalp rahatsızlığı nedeniyle başvuran vatandaşlar, EKO cihazından yararlanabilmek için ya özele gitmek zorunda kalıyor ya da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, eski hükümet döneminde bu cihazın Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne temin edilmediğini belirterek cihazın temininin 2017 yılı projeleri içerisinde yer aldığını belirtti.

Vatandaş mağdur

KIBRIS’ı arayarak şikayette bulunan bir vatandaş, geçtiğimiz hafta kalbinde yaşadığı sıkıntı nedeniyle Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvurduğunu kendisine yapılan ilk tetkikler sonucunda EKO cihazında kontrollerinin yapılmasının gerektiğini söylendiğini bildirdi.

Söz konusu vatandaş, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde EKO cihazının çalışamaması nedeniyle para karşılığında özel bir hastaneden hizmet almak zorunda kaldığından yakındı.

Vatandaş, acil durum olması halinde Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bu cihazın çalışmamasının büyük eksiklik olduğuna belirterek “Bakanlarımızın son model makam arabaları alacaklarını gazeteden okudum. Bakanlarımız sağlık açısından önemli bir cihaz olan EKO cihazını Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne almadan bu araçlara para vereceklerine inanmıyorum. Böyle bir şey olursa kimseye hesap veremezler” dedi.

Dana: En kısa sürede temin edilecek

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki EKO cihazının eski ve çok uzun zamandan bu yana bozuk olduğunu söyledi.

Dana, yaklaşık 2 yıldır Gazimağusa Devlet Hastanesi İdaresi’nin bu cihazı temini yönünde Sağlık Bakanlığı’na talepte bulunmalarına rağmen maalesef eski hükümet döneminde bu cihazın Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne temin edilmediğini kaydetti.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin kendilerine bu cihazla ilgili talepte bulunduğunu anlatan Dana, cihazın temininin 2017 yılı projeleri içerisinde yer aldığını açıkladı. Dana, EKO cihazını hızlı şekilde temin edebilmek için gereken çalışmaları yürüttüklerine değinerek 70 bin dolar maliyeti olan cihazın hangi yöntemlerle daha hızlı alınabileceği noktasında çalışmaları bulunduğunu dile getirdi. Dana, cihazı en kısa sürede Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne temin edeceklerini söyledi.

Özdeş: Sağlık Bakanlığı’nın bilgisinde

Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Özdeş, EKO cihazındaki eksikliğin hastane yönetimleri tarafından tespit edildiğini ve Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili bilgilendirildiğini söyledi.

Özdeş, Sağlık Bakanlığı ile EKO cihazındaki sorunun en kısa sürede giderilmesiyle ilgili konsensüse varıldığını belirterek sıkıntının yakın zamanda giderileceğinin kendilerine bildirildiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2016, 09:54
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88