Halk sağlığını düşünen yok!

banner37

Halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yapıldığı mezbahalar ne yazık ki yetkililer tarafından yeterince önemsenmiyor. Ülkede, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yapıldığı 16 mezbaha bulunurken, bunların 5’inde veteriner kontrolü yok

banner87
Halk sağlığını düşünen yok!
banner90
banner99

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR… Ülkedeki mezbaha sayısının kontrol altına alınamaması ile birlikte mezbaha olmayan yerlerde de yapılan hayvan kesimleri insan sağlığını ciddi ölçüde tehdit eder bir hal aldı. Veteriner kontrolünde olmayan mezbahalarda ya da ağaç altı, evin bahçesi gibi alanlarda yapılan hayvan kesimlerinde ortaya çıkan hastalıklı organların hijyen ve sağlık kurallarına uygun şekilde imha edilmemesi birçok hastalığın yayılmasına neden oluyor.

RAPOR HAZIRLANDI… Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, ülkedeki mezbahaların Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirilmesi için çalışma yapıldığını ve bu çalışmanın kısa bir süre sonra kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı. Ataben, ülkede ikisi kanatlı hayvanlar için olmak üzere toplam 18 tane mezbaha olduğunu ifade etti. Hüseyin Ataben ayrıca, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yapıldığı bu 16 mezbahadan sadece 11’inde veteriner bulunduğunu kaydetti.

BAŞLADIK AMA SONUNU GETİREMEDİK… Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, bir önceki hükümetin ülkedeki hayvan kesimlerini kontrol altına almak için LTB mezbahasını açıp, değerlendirme kararı aldığını ancak daha sonra bu adımın arkasını getirmediğini ifade etti. Harmancı, bu adımının devamı gelmeyince de mezbaha ile ilgili ihaleye çıkma kararı aldıklarını ve bu ay sonu ihaleye çıkacaklarını açıkladı.

EN FAZLA 3 MEZBAHA OLMALI… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkede çok fazla mezbaha bulunması nedeniyle hayvan sayısının kayıt altına alınamadığını, hayvansal hastalıklarla mücadele edilemediğini ve et kaçakçılığının önüne geçilemediğini söyledi. Naimoğulları, ülkede en fazla 3 mezbaha bulunması gerektiğinin altını çizdi. Naimoğulları’na göre, ülkede mezbaha sayısının kontrol altına alınmaması ve mezbaha olmayan ya da mezbaha olsa bile veteriner bulunmayan yerlerdeki hayvan kesimleri, hem halk sağlığını hem de ülkedeki küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısını tehdit ediyor.

Ceren ÖZBİL
   Ülkede çok fazla mezbaha olup, hangi mezbahada kaç hayvan kesimi yapıldığının bilinmemesi nedeniyle küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarla ilgili kayıt tutulamıyor, böylece et kaçakçılığı için açık kapı bırakılıyor.
   Tüm bunlar yetmezmiş gibi bu durum insan sağlığı açısından da ciddi bir soruna dönüşüyor. Veteriner bulunmayan mezbahalarda ya da mezbaha olmayan yerlerde yapılan kesimlerde de hayvanların hastalıklı olabilecek iç organları doğru şekilde imha edilmiyor.
   Böylece bu ortamlarda bakteriler ürüyor ve bu bakterilerde sinekler, köpekler ve kediler yoluyla insana bulaşabiliyor.
   Buna rağmen ülkede mezbaha sayısını kontrol altına almak için ya düzgün bir çalışma yapılmıyor ya da yapılan çalışma da bir türlü tamamlanmıyor.
   Hatırlanacağı üzere bir süre önce Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait mezbahanın açılması ve hayvan satışlarının Toprak Ürünleri Kurumu aracılığı ile yapılması gündeme gelmişti.
   Ancak deneme kesimleri için açılan mezbaha bir süre sonra kapatıldı ve dönemin hükümeti de o yönde verdiği sözü tutmadı.
   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, ülkedeki mezbahaların Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirilmesi için çalışma yapıldığını ve bu çalışmanın kısa bir süre sonra kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.
   Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı (LTB) Mehmet Harmancı ise hükümetin belediyeye ait mezbahanın kullanılması konusundaki adımının devamı gelmeyince bu mezbaha ile ilgili ihaleye çıkma kararı aldıklarını ve bu ay sonu ihaleye çıkacaklarını açıkladı.
   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkede çok fazla mezbaha bulunması nedeniyle hayvan sayısının kayıt altına alınamadığını, hayvansal hastalıklarla mücadele edilemediğini ve et kaçakçılığının önüne geçilemediğini söyledi ve ülkede en fazla 3 mezbaha bulunması gerektiğinin altını çizdi.  

Ataben: 18 mezbaha var
   Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, ülkede ikisi kanatlı hayvanlar için olmak üzere toplam 18 tane mezbaha olduğunu açıkladı.
   Bu mezbahaların Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirilmesi için yine kendi döneminde iki yıl önce çalışma başlatıldığını kaydeden Ataben, tekrar göreve gelmesiyle de bu konudaki çalışmaları devam ettirdiğini belirtti. Ataben şu şekilde konuştu:
   “İki yıl önce ülkedeki mezbahaları Avrupa Birliği kriterlerine uygun hale getirmek için çalışma başlatmıştık. Tekrar göreve gelir gelmez de bu konudaki çalışmalara devam ettik. Yapılan çalışmalar doğrultusunda bir rapor hazırlandı ve bu raporu da önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağız. Hedefimiz halk sağlığını koruyup, gıda güvenliğini sağlamaktır. Ülkede küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yapıldığı 16 mezbaha bulunuyor. Bu mezbahaların 11’inde veteriner vardır.”

“Veteriner kontrolü olmayan mezbahalarda kesim yapılmasın”
   Yasalara göre de veteriner kontrolü olmadan kesim yapılmasının yasak olduğunu hatırlatan Ataben, kesim yapacak olanlara da bu kriterlere uymaları için çağrı yaptı.

banner134
   Ataben, veteriner kontrolünde yapılmayan kesimlerin halk sağlığını tehlikeye attığının uyarısını yaptı.
Harmancı: Mezbaha için bu ay sonu ihaleye çıkılacak
   Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı (LTB) Mehmet Harmancı, belediyeye ait mezbahanın dörtlü koalisyon hükümeti döneminde deneme kesimlerine açıldığını ve o dönemin Maliye ile Tarım Bakanı’nın tüm kesimlerin bu mezbahaya yönlendirileceğine dair sözler verdiğini hatırlattı.
   Belediye olarak kendilerinin de “eğer halkın menfaatine olacaksa bu şekilde kullanılsın” anlayışı ile bunu kabul ettiklerini ifade eden Harmancı, ancak daha sonra hiçbir adım atılmadığını söyledi.
   Harmancı, bu nedenle bu ay sonu mezbaha ile ilgili ihaleye çıkma kararı aldıklarını belirtti.

Naimoğulları: En fazla 3 mezbaha olmalı
   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkede çok fazla mezbaha bulunması nedeniyle hayvan sayısının kayıt altına alınamadığını, hayvansal hastalıklarla mücadele edilemediğini ve et kaçakçılığının önüne geçilemediğini anlattı.
   Bu nedenle ülkedeki mezbaha sayısının en fazla 3 olması gerektiğini kaydeden Naimoğulları, Kurban Bayramı’nda kesilen hayvan sayısının bile ülkede çok fazla mezbaha olması nedeniyle bilinmediğini ifade etti.

“Güneyde sadece iki mezbaha var”
   Adanın güneyindeki küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısının kuzeyindeki sayıdan daha fazla olup, buna rağmen kuzeyde çok daha fazla mezbaha bulunduğunu kaydeden Naimoğulları şu şekilde konuştu:
   “Hem hayvansal hastalıklarla mücadelede hem de kaçakçılığın önüne geçmek için mezbaha sayısı azaltmak çok önemlidir. Ne yazık ki ülkemizde kırsal kesimde bulunan küçük mezbahalarda da kesimler yapılıyor ve bu kesimler yapılırken de orada veteriner bulunmuyor. Ülkemizde 20’yi aşkın mezbaha vardır.”   

“Gerekli alt yapı oluşturulmalı”
   Ülkedeki mezbaha sayısını azaltırken de gerekli alt yapının oluşturulması gerektiğini savunan Naimoğulları, yani kasapların da mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi.
   Naimoğulları, kasapların kesime verdikleri hayvanların etlerini kısa sürede alabilmesi ve bu etlerin de soğuk hava depoları olan araçlarda taşınıp, soğuk hava depolarında saklanması gerektiğinin altını çizdi.

“AB yetkilileri ile görüştük”
   Naimoğulları, mezbahalar konusunu AB yetkilileri ile görüştüklerini ve onların da ülkede modern mezbahalar kurulması için destek olacaklarını söylediklerini belirtti.
   Mustafa Naimoğulları, “bu konuda bir hizmet ağı oluşturulmalı ve sistem bu şekilde çalıştırılmalıdır. Ne üretici ne de kasap mağdur edilmemelidir” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75