banner6

Halk sokaklara inerse, sonuçları demokratik olmayabilir!

banner37

Halk sokaklara inerse, sonuçları demokratik olmayabilir!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde eğitimden sağlığa, ulaşımdan doğaya, ilaca erişimden ekonomiye kadar her alanda yaşanan sorunların, toplumsal sorunlara yol açabileceği uyarısında bulunuldu. Bu yaşananlar, sosyolojide “çözülme” olarak adlandırılıyor.

   KIBRIS’a konuşan Siyaset Bilimci ve Sosyolog Hakan Gündüz, ülkedeki birçok alanda yaşanan sorunlar, göç, ekonomik kriz, insan kaçakçılığı ve bunun gibi problemlerin toplumsal sapma (anomali) olduğunu belirterek, toplumun daha kötü günler yaşayacağı, işsizliğin ve göçün artacağı, insan kaçakçılığının devam edeceği, toplumun demokratik olmayan şekillerle sokağa ineceği öngörüsünde bulundu.

   Gündüz, toplumun sürekli olarak siyasilerden tedbir beklediğini ama bu siyasileri kendilerinin seçtiğini ve orada tutmaya da devam ettiğini belirterek, muhtemelen halkın, kendi kendine şikâyet etmeye devam edeceğini ifade etti.

  

“Toplum dağılmış durumda”

   Siyaset Bilimci ve Sosyolog Hakan Gündüz, ülkede ekonomiden sağlığa, eğitimden çevreye, ulaşımdan ilaca birçok alanda sorun yaşanması durumuna sosyolojik olarak “çözülme” denildiğini belirterek, bunun anlamının başta bireyler olmak üzere toplumun tüm unsurlarının dağılması, bütünlüğünü kaybetmesi ve bir yığın haline gelmesi olduğunu kaydetti.

   Gündüz, tüm kurumların durumunun bu seyirde her geçen gün daha vahim bir hal aldığını dile getirerek, çözüm adımlarının atılabilmesi için yetkililerin toplumun dağıldığının farkında olması, bunu düzeltmek için hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

   Gündüz, “Sürekli siyasilerden tedbir istiyoruz da siyasiler de bu toplumun temsilcisi sonuçta. Havadan gelmediler. Toplum seçti ve hâlâ orada tutuyor. Yapılan ve yapılmayan tüm uygulamalara da rıza gösteriyor.

Toplum muhtemelen bugüne kadar yaptığı gibi kendi kendine şikayet etmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

“Gençlerin ülkesinden göç etmesi zorunlu hale geldi”

   Göçün her zaman bu ülkenin kaderi olduğuna işaret eden Gündüz, ancak şu anda gençler için bunun zorunlu hale geldiğini anlattı.

   Gündüz, hayatını burada kuran, işi olan, çocuk doğuran gençlerin bile göç etmeyi düşündüğüne dikkat çekerek, Güney Kıbrıs'a gidip ütücülük, ev hizmetleri, tezgahtarlık yapmayı tartışan, İngiltere’de, Amerika'da eğitim almış gençlerin olduğunu bildirdi.

   Yeni mezunların Kuzey Kıbrıs’a ya hiç gelmediğini, ya da Güney Kıbrıs’ta çalıştığını söyleyen Gündüz, ülkenin bu durumda olduğunun altını çizdi.

   Gündüz, yanında Rumların çalıştığı Türklerin şu anda Rum işverenlerin yanında amelelik yapmakta olduğunu belirterek, daha kötüsü ise aldıkları ücretin üst düzey bürokratlardan bile daha fazla olduğunu kaydetti.

“İnsan kaçakçılığında en önde gelen ülkelerden biriyiz”

   Toplumda yaşanan bu sorunları, “çözülen toplum sapmaları (anomali)” olarak adlandıran Gündüz, ayrıca bu kadar kontrolsüz göçün olduğu bir ülkede ekonomik krizin yaşanmasının bu sonuçları doğurduğunu ifade etti.

   Gündüz, ülkedeki söz konusu toplumsal sorunların artarak devam edeceği öngörüsünde bulunarak, ülkeye gelen insanların açlıkla karşı karşıya kaldığını anlattı.

   Kuzey Kıbrıs’ın tüm dünyada insan kaçakçılığında en önde gelen ülkelerden birisi olduğuna işaret eden Gündüz, Güney Kıbrıs’ın, Avrupa Birliği ülkesi olmasından dolayı Kuzey Kıbrıs’ı defalarca Türkiye olarak şikayet ettiğini anımsattı.

   Gündüz, “Oysa ki bizde insan kaçakçılığı normal bir işmiş gibi. Küçük ülke, yapanların da kim olduğunu tespit etmek zor olmasa gerek. İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, bu kadar kısa sürede oldukça ciddi sayıda sınır dışı yapabildiğine göre bunu da kısa sürede halletme gücüne sahiptir diye düşünüyorum. Kısacası insan kaçakçılığı ve kontrolsüz göç cenneti olan bu ülkede her türlü polisiye olaylar olur, artarak olur” dedi.

“Halk demokratik olmayan eylemlerle sokağa inebilir”

   Ülkede yaşanan bu sorunlardan dolayı toplumun çözülmeye devam edeceğini vurgulayan Gündüz, gençlerin artarak göç etmeye, yurt dışından Kuzey Kıbrıs’a kaçak, ya da yasal yollardan nüfus gelmeye, başta siyaset olmak üzere tüm kurumların yozlaşmaya devam edeceğini öngördü.

   Gündüz, bunların yanı sıra ülkede yolsuzlukların bugün olduğundan daha fazla olacağını, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumların yanında hak etmedikleri pozisyonda çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

   Gündüz, toplumda sosyal psikolojik çöküntünün uzun zamandır var olduğunu belirterek, ancak çözüm olması gereken siyasette var olan “ahlaksızlık, yolsuzluk, onursuzluk, bencillik, hırsızlık, arsızlık” gibi sorunlara imkan tanıyanın toplumun kendisi olduğunu kaydetti.

   Depresif bir ruh hali içinde olmanın an itibarı ile bir şeyleri değiştirmeye yetmediğini dile getiren Gündüz, ancak çok ciddi bir toplumsal patlama gücünün de biriktiğini vurguladı.

   Gündüz, bu gücün kendini çok farklı şekillerde gösterebileceğine işaret ederek, çünkü bireylerin özellikle ekonomik anlamda büyük bir felakete doğru giderken, yöneticilerin tavır ve davranışlarının akıl alır gibi olmadığını savundu.

   Gündüz, bu gidişatın sonunda halkın sokaklara inebileceğine dikkat çekerek, bu inişin de demokratik olmayan sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 10:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104