Halk tedirgin doktorlar öfkeli

banner37

1 Temmuz itibarıyla açılım sürecine giren KKTC’de Covid vakalarında yaşanan artış herkeste endişe yaratıyor. Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde Koronavirüsü için ayrılan yatak sayısının dolması ve üroloji servisinin pandemi servisine dönüştürülmek istenmesine tıp camiası büyük tepki gösterdi

Halk tedirgin  doktorlar öfkeli
banner90
banner8

“DOKTORLAR HERKESİ HASTANEYE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRDI”… Uzman doktorlar, Koronavirüsü için ayrılan yatakların şimdiden dolduğunu vurgulayarak, üroloji servisinde yatan hastaların sağlık durumları gözetilmeksizin servisin derhal boşaltılması emrinin Sağlık Bakanlığı'nca verildiğine dikkat çekti. Uzmanlar, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yeniden pandemi hastanesi olmasına izin vermeyeceklerini belirterek, herkesi, hastanelerine sahip çıkmaya çağırdı. Öte yandan Sağlık Bakanı Pilli, Üroloji Servisi’nin boşaltılacağına dair haberlerin gerçekliği yansıtmadığını, böyle bir kararın söz konusu olmadığını söyledi.

Eniz ORAKCIOĞLU

   KKTC’de 1 Temmuz’da açılım süreciyle birlikte Covid vakalarında yaşanan artış, halkta olduğu kadar tıp camiasında da endişe yaratıyor.

   Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde Koronavirüsü için ayrılan yatak sayısının 22 günde dolması ve Üroloji Servisinin pandemi servisine dönüştürülmek istenmesine tıp camiası büyük tepki gösterdi.

   Doktorlar, Üroloji Servisinde yatan hastaların sağlık durumları gözetilmeksizin servisin derhal boşaltılması emrinin Sağlık Bakanlığı'nca verildiğine dikkat çekti.

   Uzmanlar, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yeniden pandemi hastanesi olmasına izin vermeyeceklerini belirterek, herkesi, hastanelerine sahip çıkmaya çağırdı.

   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış, CTP Milletvekili Tıp-İş eski Başkanı Dr. Sıla Usar İncirli ve Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz, sosyal medya hesaplarından, Üroloji Servisinin pandemi servisine dönüştürülme çabalarına tepki gösterdi.

   Hükümeti eleştiren doktorlar, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin bir kez daha pandemi hastanesine dönüştürtmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, 22 günde karantina bölümünün dolduğuna dikkat çekerek, ikinci servis açılması noktasına gelindiğini vurguladı.
   Önceden Üroloji Servisinde böbrek hastalığı, idrar torbası ya da prostat hastalığı nedeni ile tedavi gören hastaların yataklarının ve servisinin pandemi servisine dahil olacağını belirten Gürkut, bu hastaların, onların hekimlerinin, hemşirelerinin ve servis çalışanlarının başka servislere sığınacağına işaret etti.

   Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış, yüz binlerce hastanın hizmet aldığı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin tekrar pandemi hastanesine dönüştürülmesine yönelik tüm girişimlere karşı duracaklarını ifade ederek, ülkede yaşayan herkesi halkın hastanelerine sahip çıkmaya çağırdı.

   CTP Milletvekili, Tıp-İş eski Başkanı Sıla Usar İncirli, her geçen gün yeni vaka sayısının artığına işaret ederek, “Bütün uyarılara rağmen halkın ve sağlık çalışanlarının güvenliğini tehlikeye atıyorsunuz. Covid için ayrılan yataklar şimdiden doldu” şeklinde konuştu.

   Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz, ocakta 170, şubatta 162, martta 62, nisanda 84, mayısta 146, haziranda ise 206 kişiye,  6 ayda toplam 830 kişiye acil anjio ve girişim yapıldığını anımsatarak, Covid hastaları kadar noncovid hastalarını da tedavi etmek ve bu tedavileri kesintisiz sürdürmek zorunda olduklarının altını çizdi.

Pilli: Üroloji servisinin boşaltılması söz konusu değil

   Sağlık Bakanı Pilli, Üroloji Servisi’nin boşaltılacağına dair haberlerin gerçekliği yansıtmadığını, böyle bir kararın söz konusu olmadığını söyledi.

   Halkın asılsız haberlere itibar etmemesi gerektiğini kaydeden Pilli,  Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyunun şeffaf bir şekilde bilgilendirildiğine işaret etti.

   Hijyen kurallarına uyulmasının önemine işaret eden Bakan Pilli, maske kullanımı,  sosyal mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyulmasını istedi.

Gürkut: Üroloji Servisi pandemi servisi olacak

   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, “Bir günde 5 pozitif vaka çıkmasından daha kötüsü, PCR ile pozitif olduğunu saptayamadığımız ve toplumun içine gönderdiğimiz benzer oranda, sağlıklı sandığımız halde virüs taşıyan kişilerin olduğu gerçeği” dedi.

   Gürkut, sınırlardan girenlere test yaptığımızı kaydederek, toplumda asemptomatik (sessiz) hasta kişiler varsa bunları saptayıp izole etmeye yönelik bir çalışma olmadığını söyledi.

   Gürkut, 22 günde karantina bölümünün dolduğuna dikkat çekerek, ikinci servis açılması noktasına gelindiğini vurguladı.

banner134
    Önceden Üroloji Servisinde böbrek hastalığı, idrar torbası ya da prostat hastalığı nedeni ile tedavi gören hasta yataklarının ve servisinin, pandemi servisine dahil olacağını belirten Gürkut, bu hastaların, onların hekimlerinin, hemşirelerinin ve servis çalışanlarının başka servislere sığınacağına işaret etti.
   Özlem Gürkut, bu kadar zamandan sonra Mart 2020’deki pandemi yönetimi ile aynı sırayı izlediğimizi ve aynı adımları attığımızı belirterek, şunları kaydetti:

   “Değişen bir şey yok. Biz gene tedirginiz ama neyse ki yöneticilerimiz de yakında “endişeli olduklarını” açıklar. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, bu ülkedeki kamu sağlık hizmetlerinin merkez üssüdür.

   605 yataklı bu hastanede, diyaliz ünitesi, kalp, kalp damar cerrahisi servisleri, onkoloji merkezi, yeni doğan yoğun bakım ünitesi gibi başka hiçbir binada sürdürülemeyecek büyüklükte bir kapasite ile özellikli hizmetler verilmektedir.  Burayı pandemi merkezine dönüştürmek demek; en başta olduğu gibi COVID dışı hastalarımızın tedavilerinin aksaması demektir”. Gürkut, aylardan beridir bu durumun yeniden yaşanması için uyardıklarını, konuştuklarını ve anlatmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Birisi çıkıp, defalarca açıklandığı halde bir türlü vaatten öteye götürülemeyen pandemi hastanesinin önündeki gerçek engelin ne olduğunu bize açıklamak zorundadır artık” dedi.

Varış: Devlet Hastanesi'nin pandemi hastanesine

dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz

   Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış, ülkede Covid-19 salgınıyla ilgili yeterli hazırlıklar yapılmadan 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle başlayan yeniden açılım sürecinin bir sonucu olarak her geçen gün vaka sayısında artış yaşandığını vurguladı.

   Varış, 22 Temmuz 2020 çarşamba günü karantina servisinin dolmasından dolayı Üroloji Servisinde yatan hastaların sağlık durumları gözetilmeksizin servisin derhal boşaltılması emrinin Sağlık Bakanlığı'nca verildiğine dikkat çekti.

   “Bilinmelidir ki pandemi hastanesi için alternatifler varken, fiziki yapısı ve hizmet kapasitesinden dolayı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin ülkedeki sağlık sistemi içerisinde alternatifi yoktur” diyen Varış,

yapılan genişletilmiş sendika yönetim kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda bu ülkenin hekimleri olarak hastaların hayatını riske sokabilecek hiçbir emre uymayacaklarını söyledi.

   Varış, yüz binlerce hastanın hizmet aldığı Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin tekrar pandemi hastanesine dönüştürülmesine yönelik tüm girişimlere karşı duracaklarını kamuoyuna duyurarak, ülkede yaşayan herkesi halkın hastanelerine sahip çıkmaya çağırdı.

İncirli: Covid için ayrılan yataklar şimdiden doldu

   CTP Milletvekili, Tıp-İş eski Başkanı Sıla Usar İncirli, hükümeti eleştirerek, ülkeye girişlerde ya da güneye geçişlerde PCR örnekleri alınırken, hem sağlık çalışanlarına, hem de insanlara eziyet çektirildiğini kaydederek, temaslı takiplerde hükümetin güven vermediğini söyledi.

   Her geçen gün yeni vaka sayısının artığına işaret eden İncirli, şöyle konuştu:

   “Pandemi hastanesi yapmadınız, yapacağınız da yok zaten. Yeni yatak ve yeni yoğun bakım yatağı sayısını gerçekte artırmadığınız için Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin servislerini bir bir işgal ediyorsunuz.

   Mart ayında yaşananların benzeri yaşanıyor sağlıkta şimdi. Kötü bir dejavu.

   Bütün uyarılara rağmen halkın ve sağlık çalışanlarının güvenliğini tehlikeye atıyorsunuz.

   Covid için ayrılan yataklar şimdiden doldu”.

   İncirli, “Yarın ne yapacaksınız? 10 gün sonra ne yapacaksınız? Covid dışı hastaların tedavilerini nasıl organize edeceksiniz? Ülkeye girişler arttıkça temaslı takipleriyle nasıl başa çıkacaksınız? Yerel bulaşı nasıl tespit edeceksiniz?” diye sorarak,  liderlik, güven ve strateji olmadığına dikkat çekti.

   İncirli, hiçbir ülkenin aşıyı bekleyecek durumda olmadığının altını çizerek, Covid-19 ile bugün savaşılması gerektiğine dikkat çekti.

Vaiz: Covid hastaları kadar

Noncovid hastalarını da tedavi etmek zorundayız

   Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz, Ocak 2020 ve Haziran 2020 tarihleri arasında Covid salgını oldu diye kalp krizlerinin bitmediğine dikkat çekerek, hastalara anjiyo ve acil müdahalelerinin devam ettiğini belirtti.
   Vaiz, ocakta 170, şubatta 162, martta 62, nisanda 84, mayısta 146, haziranda ise 206 kişiye, 6 ayda toplam 830 kişiye acil anjio ve girişim yapıldığını söyleyerek, Covid hastaları kadar noncovid hastalarını da tedavi etmek ve bu tedavileri kesintisiz sürdürmek zorunda olduklarının altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75