banner6

“Halk tedirgin, seçime katılım düşük olabilir”

banner37

Covid-19 vakalarındaki artışın yarattığı endişenin seçime katılım oranını olumsuz etkileyebileceği yorumları yapılıyor. Sağlıkçılar, seçim çalışmalarının da vaka sayısını artırdığını ifade ederek, bu noktadan sonra halkın kendini koruyarak, hem genel yaşamda, hem de seçimlerde oy kullanırken kurallara harfiyen uyması çağrıları yapıyor

“Halk tedirgin, seçime  katılım düşük olabilir”
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Hızlı bulaşma özelliğiyle Omicron varyantı, ülkemizde vaka sayılarını giderek artırıyor. Bilim insanları, her ne kadar varyantın daha hafif seyrettiğini söylese de, vatandaşlarda endişe hakim.

Pandeminin tüm hızıyla hüküm sürdüğü ülkemizde 23 Ocak erken genel seçimlerine de çok az bir süre kaldı.

Bu süreçte Covid-19 vakalarındaki artışın yarattığı endişenin ise seçime katılım oranını olumsuz etkileyebileceği yorumları yapılıyor.

KIBRIS’a konuşan sağlıkçılar, vaka sayılarındaki artışın, seçimlere katılım oranını düşüreceği görüşünde.

Sağlıkçılar, ekonomi ve sağlığın yarattığı psikoloji ve vakalardaki artış sebebiyle seçime katılımın düşük olabileceğini kaydetti.

Meclis eski Başkanı Dr. Sibel Siber, seçimlerde oy verme işleminin açık alanda yapılması gerektiğine dikkat çekerek, özellikle mesafe kuralına ve çift maske takmaya özen gösterilmesi önerisinde bulundu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, seçimde oy kullanmaya gidecek vatandaşların semptom göstermesi halinde testlerini mutlaka yaptırmaları gerektiğini vurgulayarak, “Oy vermek hepimizin vatandaşlık görevidir ama kimseyi tehlikeye atmayalım. Maskenizi özenle takın, el hijyenine uyun ve kalabalık varsa muhakkak mesafenizi koruyun. Bunun yanında sandıklarda görevli olan kişiler oy kullanılan alanları muhakkak havalandırmalı” şeklinde konuştu.

Siber: Vaka sayıları ciddi oranda arttı

Meclis eski Başkanı Dr. Sibel Siber, Omicron varyantının çok hızlı bulaştığının bilim insanları tarafından tespit edildiğine dikkat çekerek, dünyada vaka sayılarının günden güne arttığını, ülkemizde de vaka sayılarının hiç olmadığı kadar arttığını ve ciddi boyutlara ulaştığını vurguladı.

Siber, tespit edilen bin vaka varsa, test yaptırmayan vatandaşlar da olduğunu, onların içerisinde de mutlaka pozitif olanların bulunduğunu ifade ederek, böyle olunca rakamın tespit edildiğinden daha da yüksek olduğu, nüfusa oranla vakaların çok olduğunu belirtti.

“Hep uyardığımız gibi kapalı yerlerden, yakın temaslardan uzak durulmalı ve bulaşın artmasını önlemeliyiz” diyen Siber, vaka sayılarının tüm uyarılara rağmen kapalı mekanlarda yapılan kutlamalardan dolayı bu derece arttığına vurgu yaptı.

“Seçimler açık alanda olmalı”

Siber, sosyal medyadan partiler, adaylar ve sempatizanların oradan oraya gezdiğinin görülebildiğinin altını çizerek, bunu yaparken maskesiz sarılanlar, bir otobüsün içine tıkışarak seyahat edenler olduğunu da gözlemlediklerini kaydetti.

Seçimlere az bir süre kaldığını ifade eden Siber, Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimden önce oy verme sırasında alınacak tedbirleri açıklayacağını belirtti.

Siber, seçimlerde oy verme işleminin açık alanda yapılması gerektiğine dikkat çekerek, özellikle mesafe kuralına ve çift maske takmaya özen gösterilmesi gerektiğine işaret etti.

Bilim insanlarının, Omicron varyantında, cerrahi maskelerin çok fazla etkili olmadığını açıkladığını söyleyen Siber, mümkün olduğunca N 95 türü maske kullanılmasını önerdi.

Siber, vaka artışının bu denli yüksek olduğu bir dönemin seçim zamanı olmadığını, ama seçimin de demokrasinin bir gereği olduğunu vurgulayarak, “Daha önce, daha az vakla varken Cumhurbaşkanı seçimleri ertelenmişti. Diğer taraftan da vaka sayısına oranla hastanelere yatışın paralel olmaması, hastaneye yatışların vakalara oranla az olması sevindirici. Hastalarımızdan da takip ettiğimiz kadar Omicron, daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu gibi geçtiğini biliyoruz. Yine de kronik hastalar ve yaşlılar için risk taşıyor” dedi.

Öte yandan sağlık ve siyasete olan güvensizlik sebebi ile seçime katılım oranının düşük olacağını düşündüğünü söyleyen Siber, mevcut sıkıntılar, ekonominin durumu, vakaların artışı gibi sebeplere ek olarak boykotçuların seçime katılımı etkileyecek faktörler olduğunu vurguladı.

Siber, karma oy kullanacak olan çok kişi olduğunu ve karma oyu nasıl kullanacağını bilmediği için oyu yanacak vatandaşların da olacağını kaydederek, eskiye oranla katılımın az olacağını düşündüğüne dikkat çekti.

Gürkut: Seçim çalışmaları, vaka sayılarını artırdı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, seçim propaganda çalışmalarının ülkemizdeki vaka sayılarının artışını etkilediğini belirterek, siyasilerin, kurallara uymaksızın, mesafesiz ve maskesiz etkinlikler yaptıklarını kaydetti.

Gürkut, bu kadar çok vaka artışının yaşandığı bir ortamda, Omicron’un hafif seyretmesinden dolayı test yaptırmayarak toplum içinde pozitif olarak dolaşan kişiler varken, bu şekilde temaslarda bulunmanın, vaka sayılarının artışında etkili olduğunu vurguladı.

Tabipler Birliği olarak siyasilere, sağlık bakanı ve başbakana çağrıda bulunarak, ülkenin artık kırmızıyı da geçerek koyu kırmızı olan riskli ülkeler arasında yer aldığını ve dikkat edilmesi gerektiğini söylediklerini belirten Gürkut, buna rağmen kuralları hiçe sayarak seçim çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

“Hâlâ aşısız ve yüksek risk grubunda kişiler var”

Gürkut, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kuralları gevşetme sebebinin, vaka ve temaslıların çok sayıda olması, bunun iş hayatını ve ekonomiyi etkilememesinden dolayı olduğuna vurgu yaparak, Omicron’un hafif seyrinin de göz önünde bulundurularak kuralların gevşetildiğine dikkat çekti.

“Hala aşısız ve yüksek riskli kişilerin olduğu unutulmamalı” diyen Gürkut, Omicron’un nezle gibi seyrettiği söylemleri olmasına karşın, bunun kronik hastaları ve risk grubundaki insanları ya da aşısızları, aynı şekilde etkileyeceği anlamına gelmediğini, üstelik ülkemizde aktif olan diğer varyantların da mevcut olduğunu kaydetti.

Gürkut, son günlerde okulların online’a geçmesi veya tatilin öne alınması tartışmaları olduğunu işaret ederek, “Vaka artışları ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı’nın kılavuzunda yüksek risk taşıyan aktivitelerin kısıtlanması ile ilgili düzenlemeler mevcuttur. Yüksek risk taşıyan, kapalı mekanlarda yapılan aktivitelerle ilgili vakaları düşürmeye yönelik kurallar konulmalıdır. Sadece ekonomiyi düşünerek, ekonominin etkilenmemesi için kurallar aldık” dedi.

“Oy kullanırken kurallara dikkat edin”

Gürkut, seçim çalışmalarında denetim görevini yerine getirmesi gereken insanların da olmasına rağmen denetimlerin yapılmadığını vurgulayarak, vatandaşlara “kendinizi koruyun” çağrısı yaptı.

“İş, vatandaşlara düşüyor” diyen Gürkut, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyma çağrısını yinelerken, kapalı ve kalabalık mekanlara girilmemesi uyarılarında bulundu.

“Zaten Omicron hafif atlatılıyormuş” şeklinde bir düşünceye kapılmanın doğru olmadığının altını çizen Gürkut, risk taşıyan, risk grubunda olan ve aşısız çocukların da bulunduğuna dikkat çekti.

Gürkut, seçimde oy kullanmaya gidecek olan vatandaşlarla ilgili de şu uyarıyı yaptı:

“Vatandaşlar eğer semptom gösteriyorsa testlerini mutlaka yaptırmaları gerekir.  Oy vermek hepimizin vatandaşlık görevidir ama kimseyi tehlikeye atmayalım.

Maskenizi özenle takın, el hijyenine uyun ve kalabalık varsa muhakkak mesafenizi koruyun.  Bunun yanında, sandıklarda görevli olan kişiler, oy kullanılan alanları muhakkak havalandırmalı”.

Vakaların artmasının, seçimde oy kullanma oranını etkileyeceğini, ama bunun yanında ciddi bir boykot çağrısı olduğunu söyleyen Gürkut, vaka artışında kendini sınırlayan, sosyal yaşamdan kendini geri çeken bir toplum olduğumuzu daha önce de gördüğümüzü, vaka sayıları yüksek seyrederse kalabalığa girmeye çekinen kişiler olacağını belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104