banner6

Halkı düşünsünler!

banner37

Ülke iyice seçim havasına girerken Gazimağusalı hukukçular, yeni oluşacak hükümetten beklentilerini dile getirdi.

Halkı düşünsünler!
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Siyasi partiler, 7 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşecek erken genel seçimine yönelik milletvekili adaylarını belirlemeye devam edip, ülke genelinde de iyice seçim havasına girilirken, Gazimağusahukukçular, seçim sonrası oluşacak yeni hükümetten beklentilerini KIBRIS’a anlattı.

Genel seçimlerin 7 ay öne alınarak, 7 Ocak 2018’de yapılacağının açıklanmasından sonra, seçimde yer alacak olan yeni adaylar, toplum insanını umutlandırdı.

Hukukçular, yolsuzlukların yanı sıra adli olayların arttığı ülkede, seçimde yarışacak yeni adaylar olmasının, ülkede düzenin değişeceği sinyallerini verdiğini söyledi.

Var olan kötü düzenin değişmesi gerektiğine vurgu yapan hukukçular, mecliste, “Halkı düşünen” vekiller istediklerinden söz etti.

Halkın, huzursuzluk ve korku içerisinde yaşadığına dikkat çeken hukukçular, yeni oluşacak hükümete, halkı düşünerek adım atması yönünde öneride bulundu ve adaletli bir seçim diledi.

“Topluma faydalı olsunlar”

Gazimağusa Barolor Birliği Başkanı Ahmet Demirel, yeni oluşacak hükümetten tek beklentilerinin adilane yasalar doğrultusunda düzgün bir yönetim olduğuna vurgu yaptı ve “Halkı düşünen bir yönetim istiyoruz. Halkı düşündükleri anda herşey düzelecek” dedi.

Güney Kıbrıs’ta Adalet Bakanlığı’nın var olduğuna da dikkat çeken Ahmet Demirel, bir an evvel ülkemizde de Adalet Bakanlığı’nın kurulması gerektiğini söyledi.

Ahmet Demirel, şöyle devam etti:

“Artık, ülkemizde, Adalet Bakanlığı kurulmalıdır. Bazı kesimler, bu bakanlıkları yargıya müdahale olarak görse de bu görüş kesinlikle yanlıştır. Bu bakanlıklar, daha işlevsel ve özenli yasalar yapılmasına sebebiyet verecek. Hukuk sistemine yarar sağlayacak. Yargıyı denetleyen herhangi bir mekanizmamız yok. Bizce, Yüksek Adliye Kurulu’nun denetimi ne kadar doğrudur tartışılır. Yargıyı, savcılığı, polisi denetleyecek bir bakanlık istiyoruz. Bu ekibin de polisten, savcılıktan ve yargıdan uzak kişilerden oluşmasını istiyoruz. Hatalar dıştan daha iyi izlenebilir.”

Demirel, yeni idealist adayların seçime girecek oluşundan ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve ekledi:

“Yeni yüzler görüyoruz. İdealist olduklarını düşünüyoruz. Dileriz ki, içerisine girecekleri çarka benzemez ve halkımız için çalışırlar. Fikirlerini hayata geçirebilecek imkânı yakalarlarsa, topluma faydalı olacaklar. Halk olarak vatandaşı düşünen adilane bir sistem istiyoruz. Yeni yüzler dirayetli durursa, umutluyuz.”

“Ocak’ta değişim var”

Avukat Hüseyin Kırsaç, ülkemizin durumunun içler acısı olduğunu belirterek, “Mevcut hükümetin yaptığı yolsuzluklar ortada. Seçime dayalı çok sayıda arsa dağıtıldı. Ocak’ta değişim gerçekleşecek. İnanıyoruz” dedi.

Hüseyin Kırsaç, denetim zafiyeti olduğundan da söz ederek, “En büyük sıkıntımız, denetim zafiyeti. Denetimin artırıldığı noktada, ülke daha yaşanır bir hale gelecek. Özellikle devlet dairelerindeki denetimle, çok şey düzelecek. Seçimle bu değişimin yaşanacağını umut ediyorum. Yeni hükümetin, bunu başaracağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Alışılagelmiş düzenin değişmesini istiyoruz” diyen Avukat Mustafa Kocatürk de, meclisteki vekillerin, kendi cebine çalışmasından bıktıklarından söz etti ve şöyle devam etti:

“Herkesin kendi cebine çalışmasından bıktık. Kendi menfaatleri uğruna, toplumun çıkarlarını göz ardı eden kişileri mecliste görmek istemiyoruz. Şuursuzca kendi ceplerine çalışan kişileri istemiyoruz. Mecliste, genç nesil istiyoruz. Tüm partilerin yeni adaylarından umutluyuz. Meclisin yenilenmesini istiyoruz. Kötü tecrübe edindiğimiz kişilerin yeniden aday olduğunu maalesef gördük, ancak halkımızın bu kişilere sandıkta gerekli cevabı vereceğine inanıyoruz. Bu kişilerin önü kapanacak, genç neslin önü açılacak. İnanıyoruz.”

Öte yandan, toplumun geçmişte yaptığı hatalardan ders alarak, aynı hataları yapmayacağını umut ettiğinden söz eden Kocatürk, “Geleceği düşünmeliyiz. Çocuklarımızın, yaşadığımız sıkıntıları yaşamaması için, herkesin sandıkta elini vicdanına koyarak hareket etmesi gerekiyor. Menfaatten vazgeçelim. Hakkı olan kazansın” dedi.

Gençler adına umutların yitirilmemesi gerektiğinden söz eden Avukat Gizem Onbaşı ise, “Umudum gençler için var. Daha iyi şartlar sunulmasını isterim. Zengin-fakir ayrımcılığı yaratılmayan eşit bir düzen istiyoruz. Gelen de aynı giden de aynı oldu hep. Bunun bu seçim değiştiğini görmek istiyoruz. Oluşacak yeni hükümette,  yeni nesli görmek istiyoruz. Daha iyi yöneten bireyler istiyoruz. Daha iyi şartlarda olacağımızı umut ediyorum. İnancımı yitirmedim” dedi ve hakkaniyetli bir seçim diledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 11:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104