Halkımız demokrasi ile Cumhurbaşkanını seçti

banner37

KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Sarayönü Meydanı’ndan halka seslendi:

Halkımız demokrasi ile  Cumhurbaşkanını seçti
banner90
banner99

COŞKUYLA KARŞILANDI… KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Sarayönü Meydanı’nda zaferini kutladı. Kendisine destek veren, vermeyen herkese çok teşekkür eden Tatar, önemli olanın KKTC’yi daha iyi günlere taşımak olduğunu vurguladı.

“MASADA EZİK DEĞİL, BAŞIMIZ DİK DURACAĞIZ”… Ersin Tatar, kendisi için önemli olanın müzakere masasında ezik değil, başı dik ve onurlu şekilde durmak olduğunu belirtti ve Güney Kıbrıs’a “Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varız ama bu anlaşmanın şartlarını Kıbrıs Türk halkı belirleyecektir” diyerek mesaj verdi.

Ali ÇATAL

   KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Sarayönü Meydanı’nda zaferini kutladı. Tatar, halka seslendi ve kendisine destek veren vermeyen herkese çok teşekkür etti. 

   Önemli olanın KKTC’yi daha iyi günlere taşımak olduğunu belirten Tatar, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve ayrıca Rauf Denktaş’a da teşekkür etti.

   Hükümette çok önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Tatar, hükümet ortağı HP’ye ve Kudret Özersay’a da teşekkür etti.

   Anavatan Türkiye’ye laf uzatanları da kınadığını söyleyen Tatar “Ben Cumhurbaşkanı olarak KKTC’yi ileri taşımak için çalışmalarımı yürüteceğim. Halkımız bugün, kendi demokrasisi ile Cumhurbaşkanını seçmiştir. Oy veren, vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Kutuplaşmak değil, birlik, beraberlik içerisinde KKTC’yi daha güzel günlere taşıyabilmek bizim için önemlidir. Bize yakışan budur” dedi.

“Hükümet olarak olağanüstü koşullarda görev yaptık”

   Ersin Tatar, pandemi nedeniyle olağanüstü koşullarda hükümet ederken çok önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti ve bu bağlamda da Kudret Özersay ve ekibine de teşekkür etti. Tatar şu şekilde konuştu:

   “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcısı Fuat Oktay’a da çok teşekkür ederim. Biz vefalı insanlar olarak, halkımız yaşam mücadelesi verirken her zaman bizim yanımızda olan Türkiye ile birlikte olmaktan övünç ve kıvanç duymaktayız. Seçim malzemesi yapmak için Anavatan Türkiye’ye laf uzatanları reddediyoruz. Ülkeyi ileriye nasıl taşırız bu çalışmalar yürütmek zorundayız. Yaşam mücadelesi verirken, Kıbrıs Türk halkı 1950’li yıllardan beri toprağına, bayrağına çok önem vermektedir. Gerektiğinde müzakere masasında kırmız çizgilerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Çok şeyler yazıldı, çizildi. Sosyal medyadan neler neler söylendi. Halkın zaferi ile bunu elde etmek, Kıbrıs Türk halkının bağımsız ve onurlu şekilde yaşama mücadelesine artık birileri saygı duyulmalıdır.”

“Bizler için önemli olan müzakere

masasında ezik değil, başı dik durmaktır”

   Tatar, “Bizler için önemli olan müzakere masasında ezik değil, başı dik ve onurlu şekilde orada temsil etmesi gerekmektedir” dedi.

   Anayasa gereği tarafsızlığını koruyarak, toplumsal barış ve bütünlük içinde dünyaya sesimizi duyurmak için çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Tatar şu şekilde konuştu:

   “Egemenlik meselesi kalıcılık demektir. Çözüm modeli ne isterse olsun, bizlerle Türkiye’nin bağını asla koparamayacaklar. Önemli olan, sorumluğumuzun bilinci içerisinde bunları anlayabilmek, tuzaklara düşmemek. Çözüm uğruna maceraya girip, egemenliğimizden zafiyete uğratmalarına asla müsaade etmeyeceğiz.”

“Anlaşmaya varız ancak

şartları biz belirleyeceğiz”

   Tatar, “Seçimi güneyden izleyenlere sesleniyorum, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varız ama bu anlaşmanın şartlarını Kıbrıs Türk halkı belirleyecektir” dedi ve tüm dünyaya güzel, anlamlı bir mesaj verildiğini ifade etti.

   “Yaşam kalitesi yüksek bir Kıbrıs Türk halkı, daha ileri bir demokratik yaşam, ertelenen ekonomik ve sosyal reformlarını yapmış, çağdaş bir devlet yapısı, dünyada hak ettiği yeri alma yolunda emin adımlarla ilerleyen güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için tüm makamlarla el-ele, gönül-gönüle çalışacağım” diyen Tatar, sözlerine şöyle devam etti:

   “Kıbrıs Rum halkına barış elini, dostluk elini bu geceden uzatıyorum. Türkiye ile ilişkilerimizin daha da ileri taşınmasına, Doğu Akdeniz’deki haklarımızın korunmasına, ekonomik anlamda daha ileri gitmemiz için Türkiye’nin bize desteğinin var olandan ileri noktaya taşınmasına, KKTC’nin dünyadaki yerini alması için Türkiye’nin ağırlığını ortaya koymasına özel bir önem vereceğim. Kıbrıs Rum halkına barış elini, dostluk elimi bu geceden uzatıyorum. Masaya oturmaya, Kıbrıs konusunu gerçeklere dayalı olarak bir sonuca bağlamaya hazırım. Kıbrıs konusunun bir sonuca bağlanmasının bölgemize, dünyaya örnek olacağına, her iki halka ve devlete büyük yarar sağlayacağına inanıyorum. Kıbrıs konusunun sonuca bağlanması ile birlikte Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gelişeceğine yürekten inanıyorum. Eğer Rum-Yunan dostlarımız bölgemizdeki, stratejik, ekonomik ve sosyal dengeleri geleceği göz önünde tutarak doğru okurlarsa, ben masaya oturup bir anlaşamaya varmamızın zor olmayacağına inanıyorum. Yok öyle yapmayacaklar, uzlaşmaz tavırlarını sürdüreceklerse bilsinler ki, haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Gereken adımları atacak, halkımızın haklarını soruna kadar koruyacağız.”

“Halkımız yeni bir geleceğe

bizimle birlikte yürümek istedi”

   Sarayönü Meydanı’nda kendisini coşkuyla bekleyen destekçilerine seslenen Ersin Tatar, orada yaptığı konuşmanın ardından da yazılı basın açıklaması yaptı. 
   Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti ve Halkı olarak uzun süredir hazırlandığımız bir demokrasi sınavını başarı ile geride bıraktık” dedi.
   Tatar, “Bu sınavda son sözü halkımız söyledi, notunu verdi ve “yeni bir geleceğe” bizimle birlikte yürümek istediğini ortaya koydu” ifadelerine yer verdi.
   Öncelik olarak halka teşekkür eden Ersin Tatar, “en derin sevgi, saygı ve takdirlerimi sunarım, teşekkür ederim” dedi.
   Kıbrıs Türkü’nün her şeyin en iyisini, en güzelini hak ettiğini belirten Tatar, “Bugün (Dün) tüm dünyaya güzel, anlamlı bir mesaj verildiğini söyledi
   Tatar’ın açıklamaları şu şekilde: 

   “Onlara verdiğim her sözü tutacağım; Herkesin Cumhurbaşkanı olmayı, birleştirici, uzlaşmacı bir anlayışla hareket etmeyi, halkımızın içinde, yanında olmayı hep sürdüreceğim.
   Bir teşekkür de, aileme, beni aday yapan Ulusal Birlik Partisi’ne, destek veren tüm diğer partilere, bana katkı sağlayan gönüllü arkadaşlarıma, ekiplerimize etmek istiyorum.
   Onlara da şu sözü veriyorum: Vefalı davranacağım, asla nerden geldiğimi unutmayacağım, elbette herkesle bütünleşmeye çalışacağım ama yola kiminle çıktığımı, kiminle bu yollarda yürüdüğümü asla unutmayacağım.
   Yaşam kalitesi yüksek bir Kıbrıs Türk Halkı, daha ileri bir demokratik yaşam, ertelenen ekonomik ve sosyal reformlarını yapmış, çağdaş bir Devlet yapısı, dünyada hak ettiği yeri alma yolunda emin adımlarla ilerleyen güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için tüm makamlarla el-ele, gönül-gönüle çalışacağım.
   Türkiye ile ilişkilerimizin daha da ileri taşınmasına, Doğu Akdeniz’deki haklarımızın korunmasına, ekonomik anlamda daha ileri gitmemiz için Türkiye’nin bize desteğinin var olandan iler noktaya taşınmasına, KKTC’nin dünyadaki yerini alması için Türkiye’nin ağırlığını ortaya koymasına özel bir önem vereceğim.
   Kıbrıs Rum Halkı’na barış elini, dostluk elini bu geceden uzatıyorum.
   Masaya oturmaya, Kıbrıs konusunu gerçeklere dayalı olarak bir sonuca bağlamaya hazırım.
   Kıbrıs konusunun bir sonuca bağlanmasının bölgemize, dünyaya örnek olacağına, her iki halka ve Devlet’e büyük yarar sağlayacağına inanıyorum.
   Kıbrıs konusunun sonuca bağlanması ile birlikte Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gelişeceğine yürekten inanıyorum.
   Eğer Rum-Yunan dostlarımız bölgemizdeki, stratejik, ekonomik ve sosyal dengeleri geleceği göz önünde tutarak doğru okurlarsa ben masaya oturup bir anlaşamaya varmamızın zor olmayacağına inanıyorum.
   Yok öyle yapmayacaklar, uzlaşmaz tavırlarını sürdüreceklerse bilsinler ki, haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.
   Gereken adımları atacak, halkımızın haklarını soruna kadar koruyacağız.
    Buradan, bu anlamlı gecede Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne sesleniyorum: Adil olunuz… Kıbrıs Türk Halkı hiçbir zaman kendi kendini idare etmekten, egemenliğinden vazgeçmeyecektir. Atık kalıpların dışına çıkınız. Farklı düşününüz. Bugüne kadar izlediğiniz yol Kıbrıs’ta bir anlaşma olmasını sağlamadı, tam tersine engelledi…
   Ben ve ekibim sizlerle birlikte çalışmaya hazırdır. Yeter ki, Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını göz ardı etmeyiniz.

banner134
   Seçim sürecinde de belirttiğim gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Anayasal görevlerini gereği gibi yerine getirmek için çalışacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın.
   Cumhurbaşkanı Devletin başıdır.  Bu sıfatla, Devletin ve toplumun birliğini ve bütünlüğünü temsil eder.
   Bunu asla aklımdan çıkarmayacağım.
   Yeminime sadık kalacağım;
   Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağım
   Hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağım.
   Halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağım
   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağım.
   Hükümetlerle, partilerle iyi ilişkiler içinde olacağım.
   Sivil toplum kuruluşlarımızla diyalog ve işbirliğini görev sayacağım.
   Toplun tüm kesimlerine yakın duracağım.
   Kadın ve gençlerimiz için özel çabalarımız olacak…
   Halkımızı kötü alışkanlıklardan kurtarmak, iyiye, doğruya, güzele yönlendirmek için spora, kültür, sanata gereken desteği mutlaka sağlayacağız.
   Ekip çalışmasına önem vereceğim.
   Cumhurbaşkanlığı’nda Devletimizin, ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik yeni bir yapılanmaya gitmek istiyoruz.
   Bunları günü geldikçe halkımızla paylaşacak ve uygulamaya koyacağız.
   Niyetimiz iyi, kalbimiz temizdir.
   Allah yardımcımız olsun. Allah utandırmasın.
   Ben öncelikle halkıma inanarak bu yola çıktım, sonra arkadaşlarıma, partime güvendim.
   Bir kez daha inandığım halkıma, güvendiğim partime ve arkadaşlarıma, bana destek sağlayan herkese teşekkür ediyor, herkesi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75