banner6

Halkın derdi ‘ekonomi ve istihdam’

banner37

KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR, 23 Ocak 2022 tarihinde yapılacak erken genel seçime yönelik kamuoyu araştırmalarına başladı. 2 bin 151 kişiyle yapılan ilk anket sonuçlandırıldı. Ankette, hem halkın beklentileri hem de siyasi eğilimleri araştırıldı

Halkın derdi ‘ekonomi ve istihdam’
banner99

KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR, 23 Ocak 2022 tarihinde yapılacak milletvekilliği seçimine yönelik anket çalışmalarına başladı.

Kasım ayının ilk iki haftasında yapılan anket çalışması, 2 bin 151 kişiyle rasgele seçim yüz yüze görüşme yöntemiyle yapıldı.

Lefkoşa, Mağusa, Girne, İskele, Güzelyurt ve Lefke ilçeleri de dahil olmak üzere ülke genelini kapsayacak şekilde yapılan anket çalışması seçim atmosferine girilen ülkemizde, halkın nabzını tuttu.

Halkın siyasi partilere yönelik tavrını, beklentilerini ortaya koyan anket sonuçları, siyasi parti yöneticilerinin de çalışmalarına yön verici nitelik taşıyor.

Ankete katılanlar, yeni kurulan hükümetten öncelikle “ekonomi ve istihdamla” ilgili sorunları çözmesini beklediğini ifade ederek koalisyon hükümetlerinin çok fazla icraat yapamadığı görüşünü paylaştı.

Katılımcılar, tek parti hükümeti kurulmasına destek veriyor.

En acil çözüm bekleyen sorunlar ekonomi ve istihdam

Ankete katılanlara “Yeni kurulan hükümetin, en acil hangi konuları çözmesi gerekiyor?” sorusu yöneltildi.

Yüzde 46.5’lik kesim en acil çözüm bekleyenler sorunlar arasında birinci sıraya “ekonomi ve istihdam” yanıtını verdi.

  Sonuçlar şöyle:

  “Yüzde 17.3 ‘pandemi ve sağlık hizmetleri’; yüzde 14.8 ‘Kıbrıs sorunu’; yüzde 6.6 ‘trafik’; yüzde 5.8 ‘eğitim’; yüzde 1.5 ‘elektrik’; yüzde 1.2 ‘turizm’; yüzde 0.8 ‘asayiş’; yüzde 3 ‘fikrim yok/cevap yok’; yüzde 2.4 ‘bunların dışında’”.

banner134

Ezici çoğunluk, siyasi partilerin halkın sorunlarıyla ilgilenmediği görüşünde

Ankette “Halkın sorunları tüm siyasi partiler için ikinci sırada önem verilen veya hiç önem verilmeyen konulardır” görüşü de katılımcılara yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 66.3’ü bu görüşe destek vererek, siyasi partilerin halkın sorunlarını ikinci plana attığını belirtti.

Yüzde 21.2’lik kesim bu görüşe destek vermezken; yüzde 7.3’lük kesim ‘ne katılırım, ne katılmam’; yüzde 5.2’lik kesim de ‘fikrim yok’ dedi.

Muhalefet partileri

“UBP-DP-YDP” koalisyon hükümeti döneminde muhalefetteki partiler halkın sorunlarını ne oranda gündeme getirdi?” sorusuna yanıt veren katılımcıların yüzde 48.1’i “hiç” dedi.

Yüzde 27.7’lik kesim “çok az”, yüzde 10.4’lük kesim ‘fikrim yok/cevap yok’; yüzde 9.0’lık kesim ‘yeterince’; yüzde 4.8’lik kesim de ‘oldukça fazla’ yanıtını verdi.

“Aynı koalisyon hükümeti döneminde muhalefetteki partiler halkın sorunlarının çözülmesi için ne oranda mücadele etti?” sorusuna yanıtlar şöyle:

“Yüzde 52.5 ‘hiç’; yüzde 29.6 ‘çok az’; yüzde 8.8 ‘yeterince’; yüzde 6.1 ‘fikrim yok/ cevap yok’; yüzde 3.0 ‘oldukça fazla’”.

“KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkiler

“KKTC ile Türkiye arasındaki resmi ilişki düzeyi öncelikli olarak KKTC’de yaşayan halkın çıkarlarını gözetmektedir” görüşünün yer aldığı ankette, katılımcılar şu yanıtı verdi:

Yüzde 50 ‘katılırım’; yüzde 37.7 ‘katılmam’; yüzde 7.6 ‘ne katılırım ne katılmam’; yüzde 4.8 ‘fikrim yok’.

“Türkiye’nin desteği olmadan KKTC ekonomisi ayakta duramaz”

  Anket katılımcılarına KKTC ekonomisinin Türkiye’nin desteği olmadan ayakta durup, duramayacağı görüşü de soruldu.

Katılımcıların yüzde 78.9’u bu görüşe destek verdi.

Destek vermeyenlerin oranı yüzde 16.8; ‘ne katılırım ne katılmam’ diyenlerin oranı yüzde 3.2; ‘fikrim yok’ diyenlerin oranı ise yüzde 1.0 oldu.

Tek partili hükümet tercih

Anket katılımcılarına yöneltilen üç soruya verilen yanıt ise, halkın koalisyon hükümetlerinin pek fazla icraat yapamadığı görüşünü ortaya koydu.

Katılımcılar, tek partili hükümetleri tercih ettiklerini belirtti.

Katılımcılara, “Seçimden sonra kurulacak hükümetin tek parti mi yoksa koalisyon mu olmasını tercih edersiniz?” sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 56.4’ü “tek parti hükümeti kurulması”, yüzde 33.5’i “koalisyon hükümeti kurulması” yanıtını verirken yüzde 10’luk kesim de ‘fikrim yok/cevap yok’ dedi.

“KKTC’de kurulan koalisyon hükümetleri, genellikle tek parti hükümetlerine göre daha iyi icraatlar yapmıştır” görüşüne destek oranının da ölçüldüğü ankette, sonuç şöyle çıktı.

Katılımcıların yüzde 53.7’si koalisyon hükümetlerinin, tek parti hükümetlerine göre daha iyi icraat yaptığı görüşüne destek vermedi; yüzde 28.5’lik kesim ise destek verdi.

Yüzde 9.2’lik kesim ‘ne katılırım, ne katılmam’; yüzde 8.6’lık kesim de ‘fikrim yok’ dedi.

“Tek parti hükümeti, ülkemiz için daha faydalıdır” görüşüne katılanların oranı yüzde 63; katılmayanların oranı yüzde 28.4; ‘ne katılırım ne katılmam’ diyenlerin oranı yüzde 4.9; ‘fikrim yok’ diyenlerin oranı ise yüzde 3.7 oldu.

Karma oy, tek partili hükümet kurulmasını zorlaştırır mı?

Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda değişikliğe gidilerek karma oy sisteminin kaldırılması gerektiği konusuyla ilgili de katılımcılara soru yöneltildi.

“Karma oy sistemi tek parti hükümetlerinin kurulmasını zorlaştırır” görüşüne yönelik katılımcıların yüzde 59.6’sı ‘katılırım’; yüzde 22.3’ü ‘katılmam’; yüzde 5.4’ü ‘ne katılırım ne katılmam’; yüzde 12.7’si de ‘fikrim yok’ yanıtını verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104