banner6

Halkın hayat kalitesini artırmak için adayım

banner37

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Adayı Yusuf Avcıoğlu, aday olma nedenlerini anlattı:

Halkın hayat kalitesini  artırmak için adayım
banner151

Ceren ÖZBİL

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Adayı Yusuf Avcıoğlu, ülkedeki mevcut kötü yönetime bir tepki olarak, insan haklarına, demokrasi, laiklik, sosyal adalet, şeffaflık, hesap verebilirlik, liyakat ve hukukun üstünlüğü temelinde, iyi yönetim ilkesine dayalı bir sistem kurmak, halkın, hayat kalitesini ve refahını artırmak amacıyla aday olmaya karar verdiğini söyledi.

Avcıoğlu, milletvekili seçilmesi durumunda, halkın en büyük sorunları olan ekonomi, enerji ve altyapı alanlarında yapılması gereken reform ve yatırımlar konusunda özel çaba sarf edeceğinden söz etti.

“Enerji Verimliliği Yasa Taslağı tamamlanarak yasalaştırılmalı”

Uzmanlık alanı olan enerji konuları ile yakından ilgilendiğini kaydeden Yusuf Avcıoğlu, şöyle konuştu:

“Aslında yalnızca KIB-TEK değil, mesleki uzmanlık alanım olan enerjiyle alakalı konularla yakından ilgileniyorum.

Maalesef ülkemizin bir enerji politikası yok, enerji alanında yapılmak istenenler, göreve gelen her enerji bakanının bireysel düşünce ve istekleri doğrultusunda değişiyor ve günün sonunda yerinde saymaya, hatta gerilemeye devam ediyoruz.

Öncelikle bir enerji politikası oluşturulmalı ve devlette devamlılık ilkesi ile birlikte sonuca ulaştırılmalıdır. Bu bağlamda;

1-Enerji Verimliliği Yasa Taslağı tamamlanarak yasalaştırılmalı,

2- AB başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan "Yeşil Bina Sertifikası" uygulamasına başlanmalı,

3- Binalarda ısı izolasyonu uygulamaları teşvik edilmeli,

4- Elektrikli cihazlarda çok enerji tüketen eski model cihazlarda, yerine, enerji verimli cihazların ithalatı teşvik edilmeli,

5- Elektrik üretiminde mevcut santrallere oranla çok daha çevreci bir yakıt türü olan doğalgaz ile elektrik üretimine geçmek için gerekli doğalgaz altyapı yatırımları ve çok daha verimli olan kombine çevrim gaz türbini yatırımları yapılmalı,

6- Yenilenebilir enerji sistemlerinde yaşanan şebeke sorularını önlemek ve kurulabilir yenilenebilir enerji sistemi kapasitesini arttırabilmek amacıyla; akıllı şebeke uygulamaları ve depolama sistemleri yatırımları yapılmalı ve teşvik edilmelidir.

Bu çalışmalar öncelikli hedeflerim arasında olacaktır.”

“Yargı süreçlerinin başlaması için gereken çabayı ortaya koymaya devam edeceğim”

Avcıoğlu, sorulan bir soru üzerine, KIB-TEK Araştırma Komitesi’nin, 2019 yılında, Erhan Arıklı’nın önerisi ile kurulduğunu ve ne var ki bu komitenin oluşturulmasının da sonuç almaktan çok, oy devşirmeye yönelik, tabiri caizse “dostlar alışverişte görsün” türü bir girişim olduğunu söyledi.

Yusuf Avcıoğlu, şöyle devam etti:

“Amacı, oy getirmeye yönelik bir girişim olduğu için sonuç alması yönünde bir beklentim de şahsen yoktu.

Bu komite ve çalışmalarını bir kenara bırakacak olursak, KIB-TEK konusunda şahsen benim yönetim kurulu üyesi ve asbaşkanı olduğum 3 yılda, bizzat yönetim kurulunun talebi ile, KIB-TEK “Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu, Başbakanlık Denetleme Kurulu ve Sayıştay Başkanlığı” tarafından toplam 6 denetleme yapıldı ve her biri hakkında raporlar oluşturuldu.

Oluşturulan bu raporlar da, yine KIB-TEK Yönetim Kurulu olarak bizim talebimizle Polis ve Savcılığa gönderildi.

2020 yılı sonunda hükümet değişikliği ile birlikte muhalefete geçmemiz akabinde de KIB-TEK konusundaki girişimlerimiz devam etti.

İhalesiz alımlar, kurumun zarara uğratılması vb. birçok konuda daha Ombudsman ve Sayıştay’a denetim yapılması için şikayetlerde bulunduk. Bu şikayetlerin bir kısmı sonuçlanmakla birlikte, hala devam eden soruşturmalar da mevcuttur.

Sonuçlanan tüm denetim raporlarının polis soruşturmalarının tamamlanarak, tespit edilen bulgular ışığında, yargı süreçlerinin başlaması için gereken çabayı ortaya koymaya devam edeceğim”.

“Memnun olunmayan yöneticileri değiştirmenin yolu, oy kullanmaktan geçiyor”

Seçimin boykot edilmesi için çağrı yapanlara saygı duyduğunu kaydeden Avcıoğlu, şunları anlattı:

“Seçimlerin boykot edilmesi konusunda çağrı yapan kişiler arasında benim de çok değer verdiğim birçok arkadaşım var.

Görüşlerine saygı duymakla birlikte seçimleri boykot etmenin, oy kullanmamanın, aslında seçilmesini hiç istemediğimiz kişilerin göreve gelmesine katkı sağladığını düşünmekteyim.

Memnun olmadığımız parti ve yöneticileri değiştirmenin yolu, irademizi sandığa yansıtmaktan, oy vermekten geçmektedir.

Bu sebepten ötürü vatandaşlarımızı oy vermeye, iradelerini yansıtmak üzere sandık başına gitmeye davet ediyorum”.

“Milletvekillerinin görev süresi 3 yılla sınırlanmalı”

Yusuf Avcıoğlu, bir milletvekilinin görev süresinin en fazla 3 dönem ile sınırlı olması gerektiğine inandıklarını söyledi ve “Ne var ki meclis içerisindeki birçok milletvekili yıllardır vekil olarak görev yapmaktadır ve maalesef meclis üretkenliği kaybetmiştir. Meclis içerisinde ciddi bir kan değişimine ihtiyaç vardır. Seçmenlerimizin, sandık başına gittiklerinde nitelikli gençlere şans vermelerini diliyorum” dedi.

“Enerji konusunda eğitim aldım”

HP Milletvekili Adayı Yusuf Avcıoğlu kendisini tanıtmasıyla ilgili soruya da şu karşılığı verdi:

“İsmim Yusuf Avcıoğlu, 1988, Girne doğumluyum.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezunum.

Yüksek Lisansımı da yine Doğu Akdeniz Üniversitesi Enerji Ekonomisi ve Finansı bölümünde tamamladım.

Berlin, Almanya merkezli DGS - Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie e.V.’de “Fotovoltaik Güneş Enerjisi Sistemleri”,

Kingston, Kanada merkezli Queen’s Universitesi’nde“Yatırım Değerlendirmesi ve Proje Finansmanı”,

Kingston, Kanada merkezli Cambridge Resources InternationalInc.’de “Kamu Ekonomisi, Vergi Analizi ve Gelir Tahmini”,

İstanbul, Türkiye merkezli BMI Business School İstanbul’da “Yenilenebilir Enerji Sistemleri, Enerji Hukuku”,

Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası’nda “Güneş Enerjisi Sistemleri, Elektrikli Araçlar” alanlarında eğitim programlarına katıldım, bu eğitimler sonunda gerçekleştirilen sınavları başarıyla tamamlayarak uzmanlık sertifikaları aldım.

İş hayatımda çeşitli özel şirketlerde Elektrik ve Elektronik Mühendisi olarak çalıştıktan sonra 2015 yılında Elektrik Mühendisliği, Güneş Enerjisi Sistemleri, Akıllı Ev Sistemleri ve Kamera-Güvenlik Sistemleri alanlarında hizmet vermekte olan şirketi kurdum.

2014’te Almanya’nın Melle şehrinde, Bioconstruct Firmasına ait tesislerde Biyogaz Sistemleri üzerine teknik geziye katıldım.

2018’de Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen 4. Uluslararası Sıvılaştırılmış Doğalgaz Kongresine, ardından da yine 2018’de Malta’nın Marsaxlokk şehrindeki Sıvılaştırılmış Doğalgaz ile çalışan Delimara Elektrik Santrali ve FSU – Yüzer Depolama Ünitesi’ne teknik geziye katıldım.

2018’de Fas’ın Kazablanka şehrinde düzenlenen Güneş Enerjisi ve Kimyasal Enerji Sistemleri Konferansına, ardından da Fas’ın Quarzazate şehrindeki Noor – Konsantre Güneş Enerjisi Elektrik Santrali’ne teknik geziye katıldım.

2018 ve 2019’da Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen Güneş Enerjisi Sistemleri, Elektrik Depolama, Elektrikli Araçlar, Akıllı Şebekeler konferanslarına katıldım.

2019’da Almanya’nın Stuttgart şehrinde düzenlenen Elektrik ve Kimyasal Depolama Sistemleri Konferansına katıldım.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Asbaşkanı olarak görev yaptım.

Halkın Partisi Girne İlçe Yönetim Kurulu Üyesi, Girne İlçe Başkanı görevlerinde bulundum, faal olarak da Halkın Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Merkez Yönetim Organı Üyesi olarak görev yapmaktayım.

Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Komitesi ve Enerji Politikaları Komitesi faal üyesiyim.

2020 yılından beridir Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktayım.

Yabancı dil olarak İngilizce ve Almanca bilmekteyim.

Evli ve iki çocuk babasıyım”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110