banner6

Halkın Partisi hükümeti dava etti

banner37

Halkın Partisi (HP) bu sabah itibariyle Bakanlar Kurulu’nun 49 yıllığına kiralamaya çalıştığı Girne’deki sit alanıyla ilgili olarak hükümeti Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava etti.

Halkın Partisi hükümeti dava etti
banner151 banner143

Halkın Partisi'nden yapılan açıklamada, "Bahse konu Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğuna inandığımız için yaptığımız bu iptal başvurusu yanında bir ara emri kararı verilmesini de talep ettik. Hükümet yetkilileri bu kiralamanın söz konusu olmadığını açıklamaya başlamış olmalarına rağmen ortada bir Bakanlar Kurulu kararı vardır ve bunun iptal edildiğine dair bir karara rastlanmamıştır" denildi.

Durum böyleyken hükümetin sözüne güvenilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Halkın Partisi, "Mahkeme Bakanlar Kurulu kararının hukuka uygun olup olmadığına karar verinceye değin bu alanda herhangi bir işlem yapılmasının durdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Bahse konu SİT alanı konusunda hükümet tarafından çeşitli şekillerde Anayasa ve yasalara aykırı olarak alındığını düşündüğümüz bu kararın uygulanmasının önüne geçilmemesi halinde ülkemizdeki başka birtakım SİT alanlarında da benzer hukuksuzlukların yapılmasına kapı aralanacağını düşünüyoruz. Derdimiz sadece Girne’de sözü edilen SİT alanının değil aynı zamanda genel anlamda ortaya çıkabilecek bu zararın önüne geçmektir" ifadeleri kullanıldı.

Hükümetin hukuka aykırı olan bu adımının kötü bir örnek oluşturabileceğinden, konuyu yargıya taşıma kararı aldıklarını anlatan Halkın Partisi, halka ait varlıkların ve her nevi kaynağın hukuksuzluk yapılarak yok edilmesi karşısında gerekli tepkiyi zamanında gösterme konusunda kararlı olduğunun altını çizdi.

Halkın Partisi, açıklamayı, "Hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü bizim açımızdan olmazsa olmazdır. Bu nedenle hukuka aykırılık konusunda rekor kıran bu hükümetin hukuksuzluklarına karşı mücadele etmeye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" ifadeleriyle tamamladı.  

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 16:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104